Otwarcie ?Wołomińskiej stołówki dla pszczół?

10 lipca 2019 r. nawet kapryśna w ostatnich dniach pogoda sprzyjała wyjątkowej inicjatywie ? powstaniu ?Wołomińskiej stołówki dla pszczół?. Padający jeszcze ok. godziny 13 deszcz ustąpił miejsca promieniom pięknego, lipcowego słońca. Punktualnie o godzinie 15:00 rozpoczęło się wspólne sadzenie roślin, bogatych w drogocenny pyłek i nektar.

Wydarzenie otworzyli Zastępca Burmistrza Wołomina Łukasz Marek i Sekretarz Gminy Wołomin Małgorzata Izdebska. A później? działo się. Frekwencja dopisała ? w sadzenie roślin zaangażowało się starsi, młodsi, mamy z małymi dziećmi ? wszyscy chętnie włączyli się w inicjatywę. Stołówka piękniała w oczach. Wysadzono ponad 3 tysiące przyjaznych pszczołom roślin. Osobiście wzięła w tym udział również Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan. Na miejscu obecni byli oczywiście sponsorzy grantu, dzięki którym powstanie ?Wołomińskiej stołówki dla pszczół? w ogóle było możliwe. Panie Beata Klassek ZT ?Kruszwica? S.A. oraz Katarzyna Dytrych z Fundacji ?Za górami, za lasami? razem z mieszkańcami sadziły rośliny. Wydarzenie połączyło we wspólnej pracy wiele osób. Sadzili Radni Rady Miejskiej oraz seniorzy z Wołomińskiej Rady Seniorów, na czele z przewodniczącą Celiną Subdą i wiceprzewodniczącym Czesławem Borkowskim. Obecna była pani Barbara Stasiszyn z Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci ?SZANSA? wraz ze swoimi podopiecznymi. MZO prowadziło na swoim stoisku zbiórkę zużytych baterii, które można było wymienić na przyjazną pszczołom roślinę do własnego ogródka ? wydane zostało 500 roślin! Przykład zaangażowania dała OSP Wołomin, która również wzięła udział w akcji. Tego dnia, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7 ? partnera projektu ? królowały dobry humor oraz troska o pszczoły i środowisko. Najmłodsi zostali nagrodzeni książkami o pszczołach ? dzieci niejednemu dorosłemu dały dziś przykład zaangażowania w ekologię. Uczestnicy wydarzenia mogli także zobaczyć pokazowy ul, który zaprezentował pan Leszek Boruc ? opiekun Wołomińskiego Klubu Pszczelarzy, partnera akcji. Przyjrzeć się z bliska ulowi i pszczołom pokazowym to ogromna przyjemność i nauka. Zaprezentowano także wyroby z wosku pszczelego oraz miody.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym, w sposób szczególny Szkole Podstawowej nr 7, która objęła pszczelą stołówkę swoją opieką i w sąsiedztwie której powstało tak wyjątkowe miejsce. Teren nasadzeń został znakomicie przygotowany do przeprowadzenia akcji, objęty jest również monitoringiem. Podziękowania należą się  seniorom, którzy również wzięli pod swoją opiekę ?Stołówkę dla pszczół? i wraz z OSP będą dbać o właściwe nawodnienie roślin.

Źródło: UM Wołomin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.