Pałac w Chrzęsnem gościł Ambasadora Armenii

IMGP1945

Na zaproszenie Starosty Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego Pałac w Chrzęsnem odwiedził Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan z rodziną.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu powiatowego, gminy Strachówka, Fundacji Armenian Fundation oraz zaproszeni goście. Uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Krzysztofa Jabłonki nt. „Historii Ormian w Polsce” oraz obejrzeli występ Narodowego Ormiańskiego zespołu Pieśni i Tańca „Musa Ler”. Podczas spotkania zaprezentowano wystawę „Ormianie Semper Fidelis” ukazującą dzieje polskich Ormian od przybycia do Lwowa wygnańców z ormiańskiego królestwa Ani, aż po współczesną działalność tej mniejszości na terenie Rzeczpospolitej, wraz z dokonaniami w dziedzinie renowacji cmentarzy na Kresach oraz wkład Ormian w polską kulturę i historię.

2017-09-14_142618

Jednym z powodów wizyty Ambasadora Armenii w powiecie wołomińskim jest planowana uroczystość odsłonięcia pomnika – wotum wdzięczności Ormian wobec Króla Kazimierza Wielkiego, który 650 lat temu nadał przywilej dla biskupa ormiańskiego Grzegorza. Dzięki przywilejowi, potwierdzonemu następnie przez króla Władysława Jagiełłę, Ormianie mogli utworzyć we Lwowie swą diecezję i rządzić się swymi prawami. Pierwsze przywileje Kazimierza Wielkiego i jego następców stworzyły podstawę prawno-polityczną funkcjonowania Ormian w Polsce. Od tego czasu ich liczba na wschodzie Polski stopniowo wzrastała, osiedlali się w coraz to nowych miastach. Gminy ormiańskie w Polsce miały własny samorząd i rządziły się według zwyczajowego prawa przeniesionego z Armenii. W świadomości Ormian król Kazimierz Wielki jest jedną z ważniejszych postaci w ich historii.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.