PaTaTaj nie zwalnia

„Brombolandia” to organizowany w Domu Kultury Rakowiec Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej pod patronatem Macieja Wojtyszki ? pisarza, scenarzysty, reżysera filmowego i teatralnego, autora książek dla dzieci i młodzieży. Stałym jego punktem jest „Scena 21” ? konkurs na inscenizację współczesnego polskiego autora, na którym nie mogło zabraknąć teatru PaTaTaj z wołomińskiego MDK. O sukcesach swojej grupy opowiada Piotr Stawski.

stawski? Konkurencja była silna?

? Przede wszystkim uczestnicy byli podzieleni na kategorie: gimnazja,  zkoły średnie, szkoły wyższe. Do konkursu zakwalifikowano 14 spektakli, z czego wystąpiło 11 grup teatralnych. Naszą pracę oceniało jury w składzie: Agata Wieczyńska-Krawiec ? piosenkarka, autorka tekstów piosenek, poetka, dramatopisarka, animator teatralny, Grzegorz Sierzputowski ? aktor filmowy i teatralny, Agnieszka Szymańska, która zajmuje się organizacją, produkcją i promocją wydarzeń kulturalnych adresowanych do dzieci, Marcin Zawada ? dyrektor międzynarodowego festiwalu teatralnego w Olsztynie. Wydaje się więc, że poziom imprezy był wysoki… Widziałem tylko jeden spektakl, ale miałem szczęście ? zespół „Rupaki” wystawił przypomocy grupy brzdąców prawdziwy musical, który został wyróżniony nagrodą Grand Prix.

? Ale wy także odnotowaliście sukces!

? Udało nam się zdobyć pierwsze miejsce w kategorii studenckiej oraz wyróżnienie dla instruktora za oprawę, scenariusz i reżyserię zespołu. To kolejne laury zdobyte przez „Rodzinę idealną”,  choć tym razem nie było łatwo… Wprawdzie oprawa świetlna była znakomita, ale warunki lokalowe, mówiąc oględnie, dość trudne. Z kulis nie było zejścia do garderoby, więc jeśli wszedł tam jakiś aktor grający epizod, to musiał stać do końca spektaklu… Daliśmy jednak radę ? a dodatkowo zadziwiliśmy jury organizacją pracy, bo okazało się, że trzyosobowe trupy teatralne mają kłopot z ustaleniem pasujących wszystkim terminów prób, a co dopiero nasza, dwunastoosobowa ekipa! Żartowali z nas, że na pewno robimy próby przez internet… Przecież jesteśmy nie tylko z różnych uczelni, ale wręcz z różnych miast!

? Nastąpiły chyba jakieś małe zmiany w zespole?

– Zmienił się aktor grający u nas rolę… psa. Nie gra go już kolega z Olsztyna, zastąpił go Radek Lubiak, który wrócił do PaTaTaja po krótkiej przerwie.

? Przed wami wakacje ? przerwa w próbach?

? Ależ skąd! Przede wszystkim czekamy na opinię komisji największego festiwalu studenckiego z Akademii Teatralnej w Warszawie, która oglądała „Rodzinę idealną”, co daje nam szansę zakwalifikowania się do tego konkursu. Ale rozpoczęliśmy już pracę nad nowym spektaklem ? wygrana na Brombolandii kamera ułatwi nam z pewnością pracę nad aktorskim warsztatem. Pierwszy akt „Ewuś” zamierzamy skończyć w wakacje, bo scenariusz jest już skończony i pracujemy na scenie nad pierwszym aktem, który stanowi jakieś sztuki. Jest szansa, że z końcem września zaprosimy czytelników na premierę!

Rozmawiał Łukasz Rygało