Podpisali umowę na rozbudowę DW 634 odcinek Wołomin-Kobyłka

Rusza rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 634 w powiecie wołomińskim

Dobra wiadomość dla mieszkańców gmin Kobyłka i Wołomin! Wkrótce rozpocznie się modernizacja ponad pięciokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 634 od ul. Orląt Lwowskich w Kobyłce do al. Niepodległości w Wołominie. W środę, 13 września 2023 r., podpisana została umowa z wykonawcą na realizację tego odcinka drogi.

Koszt realizacji modernizacji inwestycji na odcinku od ul. Orląt Lwowskich w Kobyłce do al. Niepodległości w Wołominie to ponad 140 mln zł, z czego 77 mln zł to środki z budżetu województwa mazowieckiego. Umowę z wykonawcą podpisał Grzegorz Obłękowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Adam Struzik i radni województwa mazowieckiego Anna Brzezińska i Piotr Kandyba oraz Posłanka na Sejm RP Bożena Żelazowska.
Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, inwestycje drogowe są jednymi z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Mazowsza zadań. – Nowe drogi i remont istniejących odcinków to jeden z naszych priorytetów. Takie inwestycje wpływają też na usprawnienie ruchu. Dzisiaj podpisaliśmy umowę na rozbudowę fragmentu drogi wojewódzkiej nr 634, na co samorząd województwa przeznaczył 77 mln zł.
O tym, jak ważna jest ta inwestycja dla mieszkańców, mówi radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska. – Jako przewodnicząca sejmikowej komisji infrastruktury cieszę się, że finalizujemy inwestycję na DW 634 w Kobyłce i Wołominie. Jest to kolejny odcinek naszej drogi, który modernizujemy, co z pewnością znacznie przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich.
Inwestycja obejmuje rozbiórkę starej konstrukcji jezdni i budowę nowej z dwoma pasami ruchu i dodatkowym pasem pośrodku do obsługi nieruchomości. Wzdłuż drogi będą wybudowane chodniki i ciąg pieszo-rowerowy, a kolidujące elementy infrastruktury zostaną przebudowane. Powstaną też nowe zatoki autobusowe, a zjazdy na prywatne posesje będą przebudowane. Ponadto będzie wybudowana kanalizacja deszczowa. Zostaną też przebudowane skrzyżowania z drogami niższej kategorii. Na końcu rozbudowywanego fragmentu drogi zostanie zbudowane skrzyżowanie łączące stary przebieg DW 634 z projektowanym nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej do miejscowości Duczki. Aby zniwelować uciążliwości wynikające z dużego natężenia ruchu będą zamontowane ekrany akustyczne i zostanie posadzona zieleń.
Powstanie 5,14 km nowej drogi na odcinku od ul. Orląt Lwowskich w Kobyłce do skrzyżowania z al. Niepodległości w Wołominie. Prace mają potrwać 36 miesięcy i zakończyć się we wrześniu 2026 roku.
– W końcu zaczynamy budowę drogi nr 634, która jest wynikiem starań wielu ludzi. Cieszę się, że dołożyłem swoją małą cegiełkę do tej inwestycji i za jakiś czas pojedziemy nową drogą między Zielonką, Kobyłką a Wołominem – zaznacza radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba.
Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Roverpol sp. z o.o. i Rover Infraestructuras SA. Koszt modernizacji to prawie 142 mln zł. Inwestycja otrzymała 65 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Jest to pierwszy etap inwestycji. Wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg na II etap inwestycji. Będzie to kontynuacja prac drogowych na odcinku 4,5 km od Kobyłki do Zielonki. Szacunkowa wartość II etapu to 74 mln zł.
Warto dodać, że na terenie odcinka kobyłkowskiego Miasto będzie realizowało od wielu lat oczekiwaną i niezbędną infrastrukturę kanalizacyjną oraz ścieżkę rowerową o czym w trakcie spotkania z okazji podpisania umowy na modernizację drogi 634 poinformowała Edyta Zbieć, burmistrz Miast Kobyłka.
Z zapowiedzi jakie padły ze strony Marszałka Adama Struzika wynika, że wkrótce należy spodziewać się kolejnych umów – na odcinek od Orląt Lwowskich w Kobyłce do Zielonki a nieco dalszym okresie również na tak zwany odcinek duczkowski.
Oprac. Redakcja

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Już tylko do najbliższego piątku 19 kwietnia studenci mogą zgłaszać się na płatne praktyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Kończy się właśnie nabór [...]
0 komentarzy
Zmiany dla linii L26 i L37

Zmiany dla linii L26 i L37

W związku z powiadomieniem przez wykonawcę o zamknięciu DW 634 w Turowie a co za tym idzie brakiem możliwości zawracania autobusów linii L26 [...]
0 komentarzy

Poważny wypadek z udziałem motocyklisty na DW 631

Niestety sezon na wypadki z udziałem motocykli na terenie powiatu wołomińskiego został już otwarty. W niedzielę 14 kwietnia na DW 631 pomiędzy Nieporętem, [...]
0 komentarzy

Zderzenie samochodu z łosiem

W sobotę 13 kwietnia wieczorem doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenie drogowego przy ulicy Watykańskiej w miejscowości Majdan (gmina Wołomin). Wprost pod jadące auto [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o najlepszym w kraju wyniku wyborczym marszałka województwa, powstaniu Mazowieckiego [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.