Podwójne Mistrzostwo Polski na Majorze

Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ujeżdżaniu i skokach przez przeszkody, które odbyły się we Wrocławiu, Marek Wacławik z klubu Hippica Polonia ze Słupna zdobył dwa złote medale i tytuły Mistrza Polski.

To nie pierwszy sukces zawodnika klubu Hippica Polonia. Marek Wacławik ma na swoim koncie między inny tytuły Halowego Mistrza Warszawy młodych jeźdźców w ujeżdżeniu oraz wicemistrza Warszawy w skokach. Poza tym zajmował wysokie lokaty na zawodach regionalnych i ogólnopolskich – chociażby w Poznaniu, Warszawie i Bogusławicach.
Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu Marek Wacławik zdobył złoty medal w ujeżdżeniu, zwyciężył także w klasyfikacji łącznej, do której zaliczało się obie konkurencje rozgrywane podczas zawodów, a więc ujeżdżenie i skoki.

Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie trenerka Marka Anna Mickiewicz. Na Mistrzostwa miały pojechać 3 konie klubu Hippica Polonia ze Słupna – właśnie Major dla Anny oraz Nasturcja i U can’t Lose dla Marka. Kontuzja ogiera spowodowała, że zawodnik miał pojechac na Nasturcji w obu konkurencjach. Jednak Anna zaproponowała wspólny występ na Majorze. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Właśnie na Majorze Marek wywalczył we Wrocławiu dwa złote medale.

Pierwszy półfinał w ujeżdżeniu dał Markowi Wacławikowi wynik 67,500 % i zwycięstwo w konkursie. Ania z jedna pomyłką i wynikiem 64,412 % zajęła ósmą lokatę. Gorzej powiodło się Markowi w konkurencji skoków – jedno wyłamanie i punkt za czas zrzuciły zawodnika Hippica Polonia na odległe 43 miejsce.

W sobotę aura nie przeszkadzała już zawodnikom, rywalizującym w konkursie. W konkursie N9 Ania pojechała na 64,269%, zaś Marek na 65,854%, co dało mu trzecie miejsce. Nasturcja w drugim półfinale klasy N pokonała parkur na czysto i Marek awansował znacznie w klasyfikacji.

Do niedzielnego finału klasy C4 w ujeżdżeniu zaproszono tylko 10 zawodników – w tym dwójkę z klubu w Słupnie. Jako pierwsza wystartowała Ania Mickiewicz, która zanotowała wyniki 62,613%, który dał jej ósmą lokatę oraz szóstą w klasyfikacji końcowej. Marek z wynikiem 65,045% był drugi w konkursie i pierwszy w klasyfikacji końcowej. Trudny technicznie parkur finałowy 125 cm Nasturcja pokonała z jedną zrzutką, co dało 18 miejsce w konkursie i 22 w klasyfikacji końcowej. Po podliczeniu klasyfikacji kombinowanej (skoki plus ujeżdżenie), okazało się, że Marek Wacławik zdobył drugi złoty medal.