Ponad 5 milionów złotych na inwestycje wodno-kanalizacyjne w Ząbkach

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki z wizytą w stacji uzdatniania wody w Ząbkach

5 listopada Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w stacji uzdatniania wody w Ząbkach. Podczas konferencji w PWiK Ząbki poinformował o przeznaczeniu dodatkowych 4 mld zł na inwestycje kanalizacyjno-wodociągowe. Wsparcie otrzyma ponad 1700 gmin, które dzięki tym środkom, będą mogły poprawić jakość wody i wesprzeć inwestycje kanalizacyjne.

– Miasto Ząbki otrzymało dofinansowanie w wysokości 5 milionów 315 tysięcy 713 złotych na budowę infrastruktury wodociągowej. Pozwoli to na budowę SUW-u Południe ? poinformowała burmistrz Małgorzata Zyśk.
Również pozostałe gminy z naszego powiatu, z wyjątkiem Zielonki, znalazły się w gronie beneficjentów. Samorządy z Powiatu Wołomińskiego otrzymały łącznie ponad 40 mln złotych, w tym prawie 24 mln zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę oraz ponad 16 mln zł na kanalizację. Gmina Kobyłka uzyskała 1 824 175 zł na wodociągi. Gmina Marki otrzyma wsparcie w wysokości 300 000 zł na wodociągi, Gmina Dąbrówka ? 1 249 162 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę oraz 1 056 632 zł na kanalizację. Gmina Jadów pozyskała 663 333 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę oraz 900 000 zł na kanalizację, Gmina Klembów ? 1 490 154 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę i 2 455 937 zł na kanalizację. Gmina Poświętne może liczyć na kwotę 3 458 788 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę praz 3 925 850 zł na kanalizację. 1 701 426 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę oraz 1 065 292 zł na kanalizację otrzyma Gmina Radzymin. Gmina Strachówka uzyskała wsparcie w wysokości 1 038 423 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę oraz 1 583 521 zł na kanalizację, Gmina Tłuszcz otrzyma 5 604 000 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę oraz 5 186 000 zł na kanalizację. Gmina Wołomin ? 1 185 414 zł na wodociągi i zaopatrzenia w wodę.
– Kolejne 40 mln popłynie na inwestycje w naszym Powiecie. Tym razem to inwestycje wodno-kanalizacyjne. Bez zbędnych wniosków i formalności. (?) podczas briefingu prasowego w Ząbkach p. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego ? cieszy się Adam Lubiak, starosta wołomiński.
– Rząd przeznaczy 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ponad 1700 gmin otrzyma dodatkowe fundusze. Pieniądze zostaną przekazane jeszcze w tym roku. Rządowy Program Polski Ład zmienia oblicze Polski. To kolejne środki z budżetu państwa, które poprawią komfort życia Polaków. Podniesienie standardów życia Polaków w praktyce, to jedno z głównych działań w ramach Polskiego Ładu. Wykorzystując dobry stan finansów publicznych, przeznaczamy kolejne 4 mld zł na inwestycje kanalizacyjno-wodociągowe. Ponad 1700 gmin otrzyma wsparcie, które oparte będzie o obiektywne kryteria ?  mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, to wsparcie w ciągu 2-3 lat zmieni możliwości dostępu do czystej wody i pozwoli skanalizować tereny do tej pory nieskanalizowane.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, 1 mld zł zostanie przeznaczony na projekty wspierające wodociągi i zaopatrzenie w wodę, a pozostałe środki w wysokości 3 mld zł na inwestycje związane z kanalizacją.
? Statystyki mówią, że tylko 40 proc. mieszkańców terenów wiejskich ma wodociągi i kanalizację. Cały czas są miejsca, gdzie możemy poprawić standard cywilizacyjny Budowa Stacji Uzdatniania Wody to następstwo dynamicznego rozwoju Ząbek. Inwestycja gwarantuje zachowanie ciągłości dostaw wody dla całego miasta. Ząbki uzyskały stałe źródło czystej i zdrowej wody, w ilościach które zaspokajają potrzeby miasta. ? mówił premier.
Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Ząbkach oraz racjonalne gospodarowanie zasobami i monitorowanie sieci pozwoliły na obniżenie cen wody.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Fundacja Ars Docendi z dofinansowaniem dla KGW i OSP. Możliwe wsparcie wyjazdów integracyjnych

250 tys. zł dla Marek na remont dachu sali gimnastycznej

Marki otrzymają 250 tys. zł dofinansowania z programu „Mazowsze dla sportu” na remont dachu nad salą gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. [...]
0 komentarzy
Ogromny pożar budynku w Kukawkach. Strażacy walczyli z ogniem do późnego wieczora

Ogromny pożar budynku w Kukawkach. Strażacy walczyli z ogniem do późnego wieczora

Dramatyczna akcja gaśnicza w miejscowości Kukawki w gminie Jadów. We wtorek, 16 czerwca 2026 roku, około godziny 21:00 strażacy zostali zadysponowani do pożaru [...]
0 komentarzy
Radzymin najlepszą gminą miejsko-wiejską w Polsce!

Radzymin najlepszą gminą miejsko-wiejską w Polsce!

Radzymin zajął 1. miejsce w Polsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich w rankingu Perły Samorządu 2026. Podczas gali rankingu, która odbyła się 15 czerwca [...]
0 komentarzy
Złote i Diamentowe Gody w Gminie Jadów. Uhonorowano małżeństwa z wyjątkowym stażem

Złote i Diamentowe Gody w Gminie Jadów. Uhonorowano małżeństwa z wyjątkowym stażem

W sobotę, 13 czerwca, w Gminie Jadów odbyła się uroczystość poświęcona parom małżeńskim, które od dziesięcioleci wspólnie idą przez życie. Spotkanie było okazją [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o tym, gdzie na Mazowszu unikać kąpieli, ponad 2,9 mln [...]
0 komentarzy
MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

Kobyłka po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem, w którym rodzą się wielkie sportowe talenty. Zawodnicy MKS Wicher Kobyłka wrócili z Pucharu Świata [...]
0 komentarzy
Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla wójta Gminy Dąbrówka

Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla wójta Gminy Dąbrówka

Rada Gminy Dąbrówka jednogłośnie udzieliła wójtowi Zenonowi Zadróżnemu wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzja radnych jest jednym z [...]
0 komentarzy
Odpady niebezpieczne przy ul. Łukasiewicza w Wołominie. Samorządy mówią jednym głosem: muszą zniknąć jak najszybciej

Odpady niebezpieczne przy ul. Łukasiewicza w Wołominie. Samorządy mówią jednym głosem: muszą zniknąć jak najszybciej

Problem składowiska odpadów przy ul. Łukasiewicza 11 w Wołominie był tematem wyjazdowego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Spotkanie poświęcono odpadom niebezpiecznym [...]
0 komentarzy
Kolejna dotacja dla Powiatu Wołomińskiego. Środki wzmocnią ochronę ludności i obronę cywilną

Kolejna dotacja dla Powiatu Wołomińskiego. Środki wzmocnią ochronę ludności i obronę cywilną

Powiat Wołomiński otrzymał 338 549,33 zł dotacji od Wojewody Mazowieckiego na realizację zadań własnych w ramach programu Ochrona Ludności i Obrona Cywilna. Pozyskane [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 16 do 22 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. 10 wypadków i 35 nietrzeźwych [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.