POWIAT WOŁOMIŃSKI: Działania ratownicze (14-16 października 2009)

Brak prądu, połamane konary drzew, wstrzymany ruch pociągów, trudne warunki na drogach to tylko niektóre konsekwencje złych warunków atmosferycznych, które w dniu 14 października panowały w Powiecie Wołomińskim.

Służby ratownicze starały się na bieżąco usuwać szkody wyrządzone w wyniku gwałtownych opadów śniegu oraz silnego wiatru. Odnotowano zwiększoną liczbę wyjazdów straży pożarnej, policji oraz pogotowania ratunkowego. Interwencje dotyczyły przede wszystkim złamanych konarów drzew, które między innymi spadły na linie energetyczne ? było to 45 zdarzeń. Padający od rana śnieg spowodował również trudne warunki na drogach co było przyczyną 16 kolizji.

Niesprzyjająca aura sparaliżowała także ruch kolejowy na trasie Warszawa Wileńska ? Tłuszcz. Niektóre pociągi zostały odwołane, a pozostałe docierały na stację z dużym opóźnieniem. Regularny ruch kolejowy został przywrócony w dniu 15 października.

W wyniku opadających konarów drzew zostało zerwanych wiele linii wysokiego napięcia co spowodowało brak prądu niemal w całym powiecie. Część awarii Zakłady Energetyczne usunęły jeszcze tego samego dnia. Mimo ogromnego zaangażowania zarówno energetyków jak i strażaków mieszkańcy Marek-Pustelnika oraz części gminy Klembów, Jadowa, Starchówki oraz Radzymina nadal pozostają bez dopływu energii. Przewiduje się, że całkowite przywrócenie dostaw prądu nastąpi w godzinach popołudniowych w dniu 16 października.

Utrudnienia wystąpiły również na łączach telefonicznych i internetowych. Kłopoty z połączeniem mieli również użytkownicy telefonów komórkowych oraz osoby próbujące dodzwonić się na numery alarmowe.

Pomimo złych warunków, akcje ratownicze przebiegały sprawnie i bez dodatkowych zakłóceń.

Starosta Wołomiński
Maciej Urmanowski
Szef Obrony Cywilnej
Powiatu Wołomińskiego