Pożar sadzy w kominie. Sprawna akcja straży pożarnej zapobiegła zagrożeniu.

Pożar sadzy w kominie. Sprawna akcja straży pożarnej zapobiegła zagrożeniu.

20 października 2025 roku, służby ratunkowe zostały wezwane do interwencji w Ząbkach, gdzie doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Incydent, choć pozornie niegroźny, stwarzał realne zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia.

Nietrzeźwy 16-latek za kierownicą ciągnika rolniczego zatrzymany pod dyskoteką

Zderzenie dostawczaków – jeden z nich przewrócił się bok

Na miejsce skierowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Wołomin, JRG 15 z Warszawy oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkach. W działaniach uczestniczyła również policja, zabezpieczając rejon zdarzenia i wspierając koordynację ruchu.

Pożar budynku mieszkalnego w Sulejowie

Szybka reakcja – skuteczne działanie

Strażacy, po przybyciu na miejsce, przystąpili do gaszenia ognia w obrębie komina. Działania prowadzone były w sposób kontrolowany, by nie doprowadzić do pęknięć komina ani rozprzestrzenienia się ognia na dach.

Zespół operacyjny zadziałał błyskawicznie i profesjonalnie, eliminując źródło zagrożenia, zanim sytuacja mogła wymknąć się spod kontroli.

Sezon grzewczy a zagrożenia

Pożary sadzy w przewodach kominowych to poważne ryzyko, które nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nagromadzony osad może w krótkim czasie osiągnąć temperaturę kilkuset stopni Celsjusza, prowadząc do rozszczelnienia komina, a w skrajnych przypadkach – do pożaru całego budynku.

Służby po raz kolejny przypominają o konieczności regularnego czyszczenia przewodów kominowych oraz przeprowadzania przeglądów instalacji grzewczych. Tylko systematyczna konserwacja może skutecznie zapobiec podobnym incydentom.

Profesjonalizm służb – bezpieczeństwo mieszkańców

Dzięki sprawnej i skoordynowanej akcji służb ratowniczych sytuacja w Ząbkach została szybko opanowana, a mieszkańcy nie musieli być ewakuowani. Pożar nie wyrządził większych strat materialnych, co w dużej mierze jest zasługą szybkiej interwencji i doświadczenia strażaków. Dokumentację fotograficzną ze zdarzenia przygotowali kpt. Adam Niedek oraz st. str. Dawid Strzelecki. O szczegółach działań poinformował st. str. Krystian Jakóbisiak / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

Przypominamy – Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Sezon grzewczy: 1 października – 31 marca.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Główne przekazy kampanii 

  • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

PRZYPOMINAMY:

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

RADZIMY:

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność, wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

NIE CZEKAJ, ZAMONTUJ CZUJKĘ DYMU I CZUJKĘ TLENKU WĘGLA !!! 

CHROŃ ŻYCIE I ZDROWIE – SWOJE I SWOICH BLISKICH !!!  


Źródło: KG PSP

Więcej wiadomości z Mazowsza

O krok od tragedii w Malanowie. Pożar kotłowni w budynku mieszkalnym – dramatyczna walka strażaków z ogniem i dymem

O krok od tragedii w Malanowie. Pożar kotłowni w budynku mieszkalnym – dramatyczna walka strażaków z ogniem i dymem

Kilka minut grozy, które mogły zakończyć się tragedią. 20 stycznia, tuż przed godziną 19, do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie wpłynęło [...]
0 komentarzy
Chwile grozy na trasie S7. Samochód stanął w płomieniach podczas porannego ruchu

Chwile grozy na trasie S7. Samochód stanął w płomieniach podczas porannego ruchu

Do niezwykle niebezpiecznego zdarzenia doszło w godzinach porannych 17 stycznia 2026 roku na jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych regionu – trasie S7. W [...]
0 komentarzy

Dramatyczny poranek na lokalnej drodze. Auto wpadło do rowu – jedna osoba trafiła do szpitala

W poniedziałek, 20 stycznia 2026 roku, w miejscowości Wólka Smoszewska doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. W godzinach porannych samochód osobowy, poruszający się [...]
0 komentarzy
Śmiertelne potrącenie przez pociąg. Kobieta weszła na przejazd kolejowy, gdy szlaban był opuszczony.

Zarzuty w śledztwie w sprawie wypadku na skrzyżowaniu ul. Zamienieckiej i Grochowskiej w Warszawie 19 stycznia 20256 r.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe prowadzi śledztwo w sprawie wypadku do którego doszło 19 stycznia 2026 r. w Warszawie na skrzyżowaniu ul. Zamienieckiej i [...]
0 komentarzy
Pijany z dożywotnim zakazem i narkotykami wpadł w ręce drogówki

Pijany z dożywotnim zakazem i narkotykami wpadł w ręce drogówki

2 promile alkoholu w organizmie, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i narkotyki – tak poruszał się po drodze w Kołbieli 32-letni kierujący volvo. Wpadł [...]
0 komentarzy
Dwa tymczasowe areszty za usiłowanie kradzieży z włamaniem Dacii

Dwa tymczasowe areszty za usiłowanie kradzieży z włamaniem Dacii

Pierwszy z podejrzanych wpadł w ręce patrolowców na gorącym uczynku, został tymczasowo aresztowany. Drugiego, 25-letniego obywatela Ukrainy, ustalili i zatrzymali operacyjni z „Kobry”. [...]
0 komentarzy
39-latek pozbawił wolności mieszkankę Warszawy - szybka reakcja policjantów

Policjanci wynieśli nieprzytomnego mężczyznę z pożaru

Była 1.30 w nocy, gdy dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o dymie wydobywającym się z jednego z domów na terenie gminy. [...]
0 komentarzy

Policja poszukuje świadków kradzieży i wykroczeń

Policja poszukuje świadków wykroczeń, które miały miejsce na terenie miasta i gminy Wołomin. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z funkcjonariuszami Wydziału [...]
0 komentarzy
Mając 2.7 promila potrącił kobietę na pasach i uciekł z miejsca zdarzenia

Mając 2,7 promila potrącił kobietę na pasach i uciekł z miejsca zdarzenia [wideo]

Kierujący Nissanem 45-letni mężczyzna potrącił pieszą na przejściu i uciekł z miejsca zdarzenia. Dzięki reakcji świadków mężczyzna został ujęty, a następnie przekazy funkcjonariuszom [...]
0 komentarzy
Zderzenie osobówki z koparko-ładowarką na DW616

Zderzenie osobówki z koparko-ładowarką na DW616

W piątek (16.01.) w miejscowości Kalisz doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego marki Audi oraz koparko-ładowarki. Do wypadku doszło na drodze [...]
0 komentarzy
ciemna droga i niewidoczny rowerzysta

Chwila nieuwagi, ciemna droga i niewidoczny rowerzysta. Groźne zdarzenie na K-62 w Somiance

Chwila nieuwagi kierowcy oraz brak oświetlenia u rowerzysty, to bez wątpienia niebezpieczne połączenie. Dziś nad ranem na drodze K-62 w Somiance doszło do [...]
0 komentarzy
Znęcał się nad żoną i zwierzętami, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie

Z „tulipanem” w ręku zadawał ciosy, drugi przytrzymywał – podejrzani usłyszeli zarzuty karne

Policjanci z bemowskiego komisariatu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie. Z ustaleń wynika, że sprawcy działali wspólnie i w porozumieniu, zaatakowali pokrzywdzonych, jeden [...]
0 komentarzy

Policyjna akcja przy ul. 11 Listopada na Pradze Północ

Zatrzymany diler i jego pomocnik, zabezpieczone narkotyki oraz pieniądze, to efekt skoordynowanych działań policjantów pionu operacyjnego i kryminalnego z Komendy Rejonowej Policji Warszawa [...]
0 komentarzy
Próbował włamać się do trzech pojazdów

3- miesięczny areszt dla „odbieraka”

Wołomińscy kryminalni zatrzymali podejrzanego o oszustwo metodą kwalifikowaną „na lekarza”. Tym razem ofiarami przestępców padła para seniorów. Okazało się, że w wyniku działania [...]
0 komentarzy
Groźne zderzenie w Ciemnem. Jeden z pojazdów wpadł do rowu

Groźne zderzenie w Ciemnem. Jeden z pojazdów wpadł do rowu

W niedzielę 18 stycznia w miejscowości Ciemne, na terenie powiatu wołomińskiego, doszło do poważnego zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Zdarzenie miało miejsce [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.