Poznaliśmy skład nowej Rady Powiatu

Wśród potencjalnych starostów nowej kadencji mówi się o obecnym pośle Piotrze Uścińskim, który był już starostą, pada też nazwisko Ryszarda Madziara – burmistrza Wołomina w latach 2010 – 2014. Od czasu do czasu przewija się również osoba Roberta Szydlika. Przez jakiś czas mówiło się również o Robercie Perkowskim.

Rada Powiatu Wołomińskiego posiada, po ostatnich wyborach samorządowych, przewagę reprezentacji środowiska Prawa i Sprawiedliwości , z którego to 15 osób znajdzie się w tym organie samorządu. Pozostałe mandaty – 14 – dzielą między sobą: Koalicja Obywatelska (7) i Mazowiecka Wspólnota Samorządowa (5), Jednym Polska Samorządowa (1) oraz Dobry Samorząd (1).

wykres kopia

Wybrany w demokratycznych wyborach skład Rady Powiatu Wołomińskiego przedstawia się następująco (w kolejności według ilości otrzymanych głosów poparcia: Robert Perkowski – 5427 (Prawo i Sprawiedliwość (PiS)); Arkadiusz Werelich – 3517 (Koalicja Obywatelska (KO)); Tomasz Kalata – 2672 (KO); Robert Roguski – 2 568 (Jedna Polska Samorządowa); Paweł Banaszek – 2 499 (PiS); Igor Sulich – 2 234 (KO); Tomasz Szturo – 1 979 (KO); Jerzy Mikulski – 1 889 (KO); Adam Pietrzak – 1 866 (PiS); Adam Łossan – 1 812 (KO); Wiesław Mędrzycki – 1 608 (PiS); Magdalena Suchenek – 1 528 (Mazowiecka Wspólnota Samorządowa (MWS)); Izabella Dziewiątkowska – 1 448 (PiS); Jolanta Madziar – 1 423 (PiS); Paweł Solis – 1 423 (MWS); Robert Szydlik – 1 404 (PiS); Paweł Dąbrowski – 1 380 (PiS); Kazimierz Rakowski – 1 370 (MWS); Piotr Borczyński – 1 264 (PiS); Janusz Werczyński – 1 255 (MWS); Radosław Dec – 1 204 (PiS); Paweł Śliwa – 1 095 (PiS); Sławomir Klocek (MWS); Marta Rajchert – 957 (Dobry Samorząd); Cezary Wnuk – 942 (PiS); Konrad Fuśnik – 921 (PiS); Grzegorz Siwek – 608 (PiS); Sławomir Pisarczyk – 541 (PiS); Maria Krzyżanowska – 527 (KO)
Z rozkładu sił można wnioskować, że tym razem – tak jak osiem lata temu, na czele powiatu wołomińskiego stanie przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nazwisk wymienianych na potencjalnego starostę padają różne propozycje, nawet spoza rady powiatu, co oczywiście jest możliwe, ale do tej pory w historii tego organu samorządowego jeszcze się nie wydarzyło. Wśród potencjalnych starostów nowej kadencji mówi się o obecnym pośle Piotrze Uścińskim, który był już radnym powiatowym kilkakrotnie, a z którym w roli starosty spotkaliśmy się w kadencji 2010 – 2014 (we wcześniejszej kadencji przez dwa lata był też wicestarostą), pada też nazwisko Ryszarda Madziara – burmistrza Wołomina w latach 2010 – 2014, wybranego obecnie do wołomińskiej Rady Miejskiej. Od czasu do czasu przewija się również osoba Roberta Szydlika. Przez jakiś czas mówiło się również o Robercie Perkowskim – burmistrzu Ząbek co podobno jest już nieaktualne.
Jak jednak wiadomo w polityce nie ma niemożliwych scenariuszy. Jaki zostanie tym razem zrealizowany okaże się wkrótce.
Zdaniem Arkadiusza Werelicha radnego z Marek mijającej jak i nadchodzącej kadencji, powiat czeka wiele wyzwań.
– Nowa rada powiatu, to zupełnie nowa rzeczywistość. Dziś wiemy, że najprawdopodobniej, mimo że osiągnęliśmy w powiecie zdecydowanie lepszy wynik, niż w 2014 roku – będziemy w opozycji. Nie zmienia to jednak faktu, że liczę na współpracę ponad podziałami dla dobra powiatu wołomińskiego i wszystkich 12 gmin. Liczę również na to, że nowa kadencja będzie kontynuacją strategii zrównoważonego rozwoju naszego regionu, a nie uznaniowym dopieszczaniem tej, czy innej gminy, jak miało to już miejsce w przeszłości – podkreśla.
– Przed nami wielkie wyzwania związane z rozbudową i przebudową szpitala powiatowego, ale również te związane z infrastrukturą drogową i oświatową, dlatego – wszystkie ręce na pokład i do pracy! Chcę też serdecznie podziękować Mieszkańcom Marek, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i oddali na mnie swój głos. Drugi wynik w powiecie z 3517 głosami to ogromny powód do dumy, ale również nowa energia do działań z jeszcze większym zaangażowaniem… – przekonuje radny powiatowy z Marek.

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.