Zwycięzcy I tury w Powiecie Wołomińskim

Wołomin, Radzymin, Marki, Tłuszcz, Jadów, Klembów, Strachówka – to gminy, dla których wybory samorządowe zakończyły się w pierwszej turze, a wybrani na wójtów i burmistrzów samorządowcy, otrzymali od mieszkańców ponownie mandat zaufania. Tym razem swoje funkcje będą mogli pełnić przez pięć lat. Elżbieta Radwan otrzymała poparcie największej grupy głosujących w powiecie. Głos na wołomińską burmistrz oddało  12 657 mieszkańców Wołomina, co stanowi 53,84 % ważnych głosów. Burmistrzem Wołomina będzie II kadencję. O funkcję burmistrza ubiegało się 6 osób, frekwencja wyniosła 59,07 %.

Siedmioro dotychczasowych wójtów i burmistrzów sprawujących włądzę w ciągu mijającej kadencji za swoją dotychczasową pracę otrzymało od mieszkańców mandat zaufania społecznego na tyle wysoki, że pozwoliło to na rozstrzygnięcie wyborów już w pierwszej kadencji. I tak kolejno – licząc w procentach – otrzymali: Elżbieta Radwan w Wołominie Elżbieta Radwan – 53,84% ;  Krzysztof Chaciński w Radzyminie – 73,69 %; Jacek Orych w Markach 70,82 %; Paweł Bednarczyk w Tłuszczu – 54,77 %;  Dariusz Kokoszka w Jadowie 51,97 %  Rafał Mathiak w Klembowie 63,98 %;  oraz  Piotr Orzechowski w Strachówce – 81,65 % poparcia.
A to oznacza, że wybory w Wołominie, Radzyminie, Markach, Tłuszczu, Jadowie, Klembowie i Strachówce zakończyły się i samorządy tych gmin mogą z zapałem przystąpić do realizacji i kontynuacji zaplanowanych działań.
Dla tych gmin kampania wyborcza zakończyła się w piątek, 20 października. W większości z nich nie udało się przez nią przejść bez tak zwanej brudnej kampanii, która nie ominęła nawet tych najmniejszych. A szkoda.

wygra kopia01
Najtrudniej miała chyba Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. Tu opozycja zafundowała, zarówno burmistrz jak i ekipie pracowników, z którymi pracowała przez ostatnie cztery lata oraz nam – mieszkańcom, kampanię wyborczą trwającą co najmniej dwa lata. Warto przeprowadzić analizę i sprawdzić, co zdecydowało o tym, że mimo wielu, często sztucznie napędzanych awantur, udało się zarówno w mieście jak i w gminie zrealizować wiele inwestycji, przeprowadzić wiele akcji i działań społecznych zorganizować liczne wydarzenia, prowadzić konsultacje społeczne. Natomiast mieszkańcy w sposób jednoznaczny powiedzieli MAMY DOŚĆ awantur, idąc masowo do urn i w sposób jednoznaczny wskazując poparcie dla urzędującej burmistrz Elżbiety Radwan na poziomie 53,84 % co przy sześciu kandydatach jest ogromnym sukcesem wyborczym. Tym samym przed Panią Burmistrz stoi ogromne wyzwanie realizacji obietnic. Dając poparcie 12 radnym z komitetu Elżbiety Radwan, wyborcy dali Pani burmistrz również oręż, którego zabrakło w mijającej kadencji. Pozostaje mieć też nadzieję, że nowa kadencja nie popełni błędu poprzedniej rady spychając całkowicie opozycję do narożnika. Warto mieć dobry początek.

wygra kopia
Dosyć zażarta kampania toczyła się również w Jadowie, gdzie ostrej amunicji użyto dopiero na finiszu. W efekcie końcowym urzędujący wójt Dariusz Kokoszka ma przed sobą nową kadencję. Musi mieć jednak świadomość jak ogromne poparcie społeczne zdobył w tych wyborach kontrkandydat – Rafał Rozpara. Tu różnica pomiędzy oboma kandydatami była niewielka a Rafał Rozpara cieszy się dużym szacunkiem u wielu mieszkańców swojej gminy, gdzie ponownie został wybrany na radnego. Szkoda, że w Jadowie do końca nie udało się pograć czysto. Mimo to Jadów jest dla mnie ciągle nie najgorszym przykładem na to, że mimo politycznej rozbieżności współpraca jest możliwa – być może jest to domena niewielkich społeczności lokalnych? Wszak Gmina Jadów jest niewiele większa od jednego z wołomińskich sołectw – Duczki.
Wręcz imponujące procentowo wyniki poparcia odnotowali burmistrzowie Marek i Radzymina w obu przypadkach na poziomie przekraczającym 70 % biorących udział w głosowaniu. To miażdżąca przewaga nad konkurentami. Można się wiec spodziewać, że kierunek rozwoju tych gmin wyznaczony cztery lata temu nie ulegnie zmianie a takie, sądząc po wskazaniu mieszkańców, jest ich oczekiwanie.
W tegorocznych wyborach najbardziej komfortową sytuację miał Piotr Orzechowski, wójt Strachówki, który tym razem nie musiał mierzyć się z żadnym konkurentem a poparcie ponad 81% biorących udział w głosowaniu daje mu mandat do dalszej pracy. Warto też pewnie zastanowić się nad tym co w dotychczasowych działaniach sprawiło, że 19% tego mandatu zaufania jednak nie zdecydowało się udzielić.
Podobnie do poprzedników również wójt Klembowa i burmistrz Tłuszcza mogą cieszyć się z zakończenia kampanii wyborczej na pierwszej turze jak też z otrzymanego poparcia.
Gratulacje Panowie. Przed Wami kolejne tym razem pięcioletnie wyzwanie. Powodzenia.

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.