Przygotowania piłkarzy Marcovii

Wielkimi krokami zbliża się start rundy wiosennej rozgrywek w piłce nożnej. Występująca w grupie północnej mazowieckiej IV ligi drużyna Marcovii Marki przygotowania do sezonu rozpoczęła w połowie stycznia.

Rundę jesienną rozgrywek w IV lidze piłkarze Marcovii zakończyli na 8 miejscu z dorobkiem 24 punktów. Jak na beniaminka, którym jest w tym sezonie w gronie czwartoligowców zespół Marcovii, osiągnięcie całkiem przyzwoite. Przed drużyną z Marek znalazł się zdecydowany lider Hutnik Warszawa – 41 pkt., a także Bug Wyszków – 30, Nadnarwianka Pułtusk – 29, Huragan Wołomin – 29, MKS Przasnysz – 28, Kasztelan Sierpc – 25 i MKS Mława – 24. Natomiast Marcovia wyprzedza zajmujący 9 miejsce zespół Wisły II Płock już o 5 punktów, a więc można powiedzieć, że plasuje się bardzo pewnie w środku tabeli.
W drużynie Marcovii najlepszym strzelcem w rundzie jesiennej okazał się Rafał Piwko – 7 bramek przed Łukaszem Fijołkiem – 5 i Łukaszem Ryczkowskim – 4. Po 2 bramki zdobyli Mateusz Kostka i Mateusz Piórczyński, a po 1 – Sebastian Wrzesiński, Norbert Petasz, Filip Klimek i Tomasz Biernacki.
Równie dobrze, jak na jesieni, piłkarze Marcovii chcą zaprezentować się także wiosną. Dlatego już w połowie stycznia zaczęli intensywnie przygotowywać się do pierwszych meczów ligowych. W przerwie zimowej nastąpiły też pewne zmiany kadrowe. Najważniejszą jest zmiana trenera – Jana Karasia zastąpił Włodzimierz Gnoiński. Z piłkarzy do zespołu doszli Dariusz Matusiak (powrót po kontuzji), Łukasz Zalewski, Marek Milewski i Piotr Górecki, a odeszli Hubert Lewandowski, Jakub Kazimierczak, Dariusz Michalczyk i Mateusz Wroński.
Do 20 lutego drużyna Marcovii rozegrała 5 meczów sparingowych, mając za przeciwników zespoły z różnych klas rozgrywkowych. Najpierw 29 stycznia zmierzyła się z występującą w lidze okręgowej Przyszłością Warszawa – Włochy. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem piłkarzy z Marek 2:1 (0:1). W pierwszej połowie nasza drużyna nie potrafiła złapać właściwego rytmu gry, stąd rywale zdołali uzyskać prowadzenie. Po przerwie było już zdecydowanie lepiej, co zaowocowało 2 bramkami zdobytymi przez Karola Ajdysa i Łukasza Fijołka. W sumie przysłowiowe pierwsze koty za płoty. 5 lutego Marcovia zagrała sparing z liderem jednej z grup mazowieckiej klasy A Victorią Zerzeń i dała A – klasowcom srogą lekcję, wygrywając 7:0 (4:0). W tym meczu nasi piłkarze od początku rozwinęli skrzydła, strzelając już w pierwszej połowie 4 gole. W drugiej także nie zwolnili tempa i dołożyli jeszcze 3. Bogatym łupem bramkowym podzielili się: Łukasz Fijołek – 2, Rafał Piwko – 2, Mateusz Kostka – 2 i Łukasz Zalewski – 1. W trzecim spotkaniu kontrolnym, rozegranym 12 lutego, nie było już tak słodko. Trzeba jednak zaznaczyć, że przeciwnik był z dużo wyższej półki – lider jednej z grup III ligi Pogoń Siedlce. W meczu tym zespół Marcovii nie miał wiele do powiedzenia i przegrał wysoko 1:5 (0:3). Honorową bramkę dla naszej drużyny zdobył Karol Ajdys. W porównaniu z poprzednim sparingiem całkowite odwrócenie ról, ale takie doświadczenie w przygotowaniach też jest potrzebne.
W kolejnych meczach sparingowych Marcovia zremisowała z liderem ligi okręgowej Drukarzem Warszawa 1:1 (gol Sebastiana Wrzesińskiego) i przegrała z IV – ligową Victorią Sulejówek 2:4 (bramki Rafała Piwko i Marka Milewskiego).
W dotychczasowych meczach sparingowych brali udział następujący piłkarze: Ratajczyk, Masiak, Hendowski, Matusiak, Cieślak, Biernacki, Grodzki, Górecki, Piórczyński, Ryczkowski, Fijołek, Piwko, Milewski, Klimek, Mateusz Kostka, Michał Kostka, Kozłowski, Zalewski, Ajdys, Kowalski, Wrzesiński, Trzaskoma oraz testowani zawodnicy.