Przygotuj auto na wakacje

Co należy zrobić, żeby samochód nie sprawił nam niemiłej niespodzianki podczas wakacyjnego wyjazdu? Jak uniknąć awarii samochodu w podróży? Na co należy zwrócić największą uwagę i w co wyposażyć auto, aby nasze pociechy nie nudziły się podczas wielu godzin jazdy? Oto kilka rozwiązań, dzięki którym wakacje spędzimy nie tylko przyjemnie, ale i bezpiecznie.

Bezpieczna i wolna od kłopotliwych awarii podróż to przede wszystkim dobry stan techniczny naszego samochodu. Oczywiście to my często znamy nasze auto na tyle dobrze, by zauważyć, że coś uległo uszkodzeniu, obluzowało się lub nie działa, jak należy, i często potrafimy sami naprawić niektóre uszkodzenia, ale przed daleką podróżą, w którą zabieramy rodzinę, najlepszym rozwiązaniem jest oddanie auta na przegląd techniczny profesjonalistom z serwisu samochodowego. ? Auto do serwisu najlepiej oddać co najmniej tydzień, dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem, na wszelki wypadek, gdyby okazało się, że niektóre części wymagają dłuższej naprawy lub sprowadzenia do serwisu ? mówi Paweł Rudnik, szef serwisu Renault Rudnik z Wołomina.

Możemy być pewni, że specjaliści z serwisu sprawdzą nie tylko stan opon, poziom i stan płynów eksploatacyjnych, ale także czy nie ma luzów w układzie zawieszenia, skontrolują jakość i napięcie pasków silnika, uszczelnienie bloku silnika i głowicy, stan układu wydechowego oraz przepustowość filtrów paliwa i powietrza. ? Jeśli okaże się, że jakaś część jest uszkodzona i wymaga wymiany, nasz serwis oferuje tańsze, zaaprobowane przez Renault zamienniki o najlepszym stosunku jakości do ceny.

W długiej podróży ważne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Dlatego zwrócić uwagę powinniśmy nie tylko na to, czy mamy sprawną klimatyzację czy wymienione filtry, ale także na to, jak możemy podróż dodatkowo uprzyjemnić. Serwis Renault poleca przenośne odtwarzacze DVD ze słuchawkami, które zamontować można z tyłu na oparciach przednich siedzeń samochodu, tak by pasażerowie siedzący z tyłu nie nużyli się długą jazdą. Szef serwisu Renault w Wołomina proponuje skorzystanie z oferty akcesoriów: ? W wyjeździe wakacyjnym szczególnie przydatne okazują się bagażniki na rowery, poprzeczki dachowe i haki holownicze, a także przydatne w wyjazdach pod namiot ładowarki słoneczne. Wszystkim, którzy dbają o bezpieczeństwo, oferujemy: wspomagania parkowania i alarmy, a dla wybierających się w podróż z małymi dziećmi ? foteliki dla dzieci ? mówi Paweł Rudnik.

Bezpieczna podróż to nie tylko dobry i sprawdzony przez profesjonalistów stan techniczny pojazdu. To także prawidłowa eksploatacja auta i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zalecane jest, by po około dwóch godzinach jazdy robić przerwy w podróży ? krótki odpoczynek przyda się nie tylko kierowcy i szczególnie dzieciom, ale i maszynie. W miarę możliwości należy wybierać zacienione miejsca na postój. No i najważniejsza zasada bezpieczeństwa ? nigdy nie zostawiajmy w lato, a szczególnie podczas upału, w zamkniętym samochodzie dziecka ani czworonoga ? nawet jeśli potrzebujemy wyjść na chwilę do sklepu. Zamknięty, pozostawiony na słońcu samochód w kilka minut może zamienić się w śmiercionośny piekarnik.

Janina Stasiszyn