Qźnia

W Kobyłce rozpoczyna działalność Stowarzyszenie Qźnia. Ma ono swoją siedzibę przy ul. Wołomińskiej 1, na tyłach Urzędu Miasta w Kobyłce. Qźnia nieformalnie działa od stycznia (oczekuje na KRS) i jej założyciele są typowym przykładem na to, że jeśli się czegoś bardzo chce, to można to osiągnąć metodą małych kroków. Z zarządem stowarzyszenia ? prezesem Żanetą Rechnio, wiceprezesami Beatą Cupriak i Sylwią Grędzińską ? rozmawia Urszula Wysocka.

? Skąd właściwie wziął się pomysł na założenie takiej działalności?

ŻR: ? Każda z nas pracowała wcześniej w organizacji pozarządowej w Warszawie. Praca tam nie do końca spełniała nasze oczekiwania i idee. Kłóciła się trochę z poczuciem tego, co chciałybyśmy robić.

SG: ? Uczestnicząc w wykładzie Kuby Wygnańskiego, zorganizowanym w ramach VI Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, zostałyśmy zainspirowane ideą pracy, która w skuteczny sposób reaguje na problemy społeczne, podmiotowo traktuje człowieka, opiera się na pracy zespołowej, interdyscyplinarnej. Pamiętam, że podczas tej prelekcji cały czas patrzyłyśmy na siebie i mówiłyśmy, że właśnie to jest to, co chciałybyśmy robić.

ŻR: ? Po konferencji poszłyśmy na kawę i w trakcie rozmowy padły słowa: ?Zróbmy coś swojego?. Naturalne było to, że chcemy działać w Kobyłce. Wszystko potoczyło się bardzo szybko, w ciągu dwóch tygodni znalazły się osoby, które włączyły się w nasze działania, a także powstał statut.

? A jaki jest pomysł na to miejsce? Właściwie jakich usług Państwo udzielają lub będą udzielać?

SG: ? Chcemy, żeby akurat to miejsce (siedziba stowarzyszenia) było społecznym biurem pracy, czymś, czego w okolicy nie ma.
W Wołominie znajduje się Powiatowy Urząd Pracy, natomiast bezpośrednio w Kobyłce nie ma takiej formy pomocy osobom, które poszukują zatrudnienia. To jest nasz pomysł na to miejsce. Natomiast samo stowarzyszenie ma szersze plany, nie tylko biuro pracy.

? I na czym to ma polegać?

ŻR: ? Społeczne biuro pracy ma polegać na tym, że osoby przychodzące z zewnątrz będą mogły skonsultować się z doradcą zawodowym, psychologiem, prawnikiem, asystentem osoby niepełnosprawnej, aby móc określić siebie i swoje predyspozycje zawodowe. Osoby ukierunkowane zawodowo, które szukają pracy w danej branży, będą mogły skorzystać z udostępnianych przez nas ogłoszeń pozyskanych od pracodawców.

BC: ? Poza tym planujemy udostępniać w naszym biurze gazety z ogłoszeniami o pracę. Będzie można również skorzystać z Internetu, drukarki, telefonu. Jeśli ktoś ma problemy z napisaniem CV, listu motywacyjnego, wypełnieniem dokumentów urzędowych, to my służymy swoją pomocą. Przez jakiś czas byłam osobą bezrobotną, więc wiem, czego tak naprawdę takim osobom potrzeba.

ŻR: ? Chcemy również prowadzić warsztaty, szkolenia m.in. z zakresu aktywizacji zawodowej, zarządzania czasem, umiejętności miękkich, etc. Poza aktywizacją zawodową promujemy i włączamy się w różne formy aktywności społecznej, na przykład wolontariat.

BC: ? Zgłaszają się już do nas nawet chętni wolontariusze.

? I nie ma problemu z wolontariatem?

SG: ? Z naszych obserwacji wynika, że w Powiecie Wołomińskim wolontariat jest źle postrzegany, traktowany jako coś dziwnego. Próbowałyśmy nawiązać współpracę z różnymi jednostkami na zasadzie wolontariatu i na informację, że my zrobimy coś dla kogoś za darmo, część placówek reagowała zdziwieniem i brakiem zainteresowania.

BC: ? Wiele organizacji pozarządowych, placówek w Warszawie opiera się na wolontarystycznej pracy swoich członków, partnerów. W niektórych miejscach w powiecie wciąż jest to traktowane z rezerwą.

? Ile jest osób w stowarzyszeniu?

ŻR: ? W stowarzyszeniu jest 15 osób, plus przyjaciele stowarzyszenia, którzy nas wspierają i pomagają. Wśród nas są specjaliści różnych dziedzin, tj. psycholog, doradca zawodowy, asystent osoby niepełnosprawnej. Z każdą z tych osób można umówić się na konsultację.

? I wszystkie konsultacje są bezpłatne?

ŻR: Tak, wszystkie konsultacje są bezpłatne. Odbywają się w naszej siedzibie, której lokalizacja umożliwia łatwy dostęp do nas mieszkańców Kobyłki i całego powiatu. Znajdujemy się przy stacji PKP Kobyłka. Skontaktować się z nami można także telefonicznie: 508 322 291 lub mailowo: qznia@qznia.org.pl. Na wszystkich chętnych czekamy z pomocą, radą.

? Dziękuję za rozmowę.