Rowerowe przeglądy bezpieczeństwa w Markach

Koordynator Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego wspólnie z policją zrealizuje kolejny projekt edukacyjny.

Zbliża się wiosna. Wraz z temperaturą rośnie liczba rowerów, którymi dzieci poruszają się do szkoły. Czy na pewno najmłodsi mieszkańcy dobrze znają przepisy ruchu drogowego? Czy ich rowery są w odpowiednim stanie technicznym? Czy są właściwie oświetlone? Czy dzieci jeżdżą dla własnego bezpieczeństwa w kasku? Czy mają odblaskowe kamizelki? Uczniowie mareckich szkół przekonają się o tym sami. W marcu planowane są wizyty Pawła Paczka, koordynatora Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego, oraz mareckiej policji w sąsiedztwie mareckich placówek edukacyjnych.

– Przeprowadzimy przegląd rowerów. Będziemy też rozdawać gadżety zwiększające bezpieczeństwo. To inwestycja w poprawę bezpieczeństwa młodych rowerzystów na drogach rowerowych i ulicy. Niestety, wielu młodym ludziom oraz ich opiekunom nadal brakuje wiedzy  – podkreśla Paweł Paczek.

Według danych policji, w 2017 r w całej Polsce rowerzyści uczestniczyli w 4,2 tys. wypadków. Do większości doszło w terenie zabudowanym. Z winy samych rowerzystów doszło do 1,5 tys. wypadków. Stosunkowo dużą liczbę takich zdarzeń (281) powodują dzieci – rowerzyści w wieku do 14 lat.

– W Markach robimy dużo, by do takich sytuacji nie doszło. Prowadzimy zajęcia w przedszkolach i szkołach, mamy mobilne miasteczko ruchu drogowego. Najwięcej do zrobienia mają jednak sami rodzice. To oni powinni świecić przykładem: jeździć zgodnie z przepisami, w kasku, dobrze oświetlonym rowerem – przypomina Paweł Paczek.

Źródło: UM Marki

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.