Ruszają kontrole w ?ząbkobusach?

W bezpłatnych autobusach komunikacji miejskiej, zwanych ?ząbkobusami?, od marca ruszają kontrole uprawnień pasażerów do przejazdów i ulg.

Bezpłatne linie autobusowe w Ząbkach

W Ząbkach od 2011 roku funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska.
Ząbki są jednym z pierwszych i jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie wprowadzono bezpłatną komunikację miejską, finansowaną z budżetu miasta.

Początkowo nasze miasto posiadało dwie linie autobusowe Z1 i Z2. Jednak ze względu na rosnące zainteresowanie naszych mieszkańców tą formą przejazdu od czerwca 2012 roku wprowadzono linię Z3.
Bezpłatne przejazdy ząbkowskimi autobusami, są możliwe pod warunkiem posiadania karty ?Jestem z Ząbek?, którą można otrzymać w ząbkowskim urzędzie. Od kilku miesięcy trwa sukcesywna wymiana starych kart na nowe, oferujące jeszcze więcej korzyści mieszkańcom.

Dzięki ząbkowskim liniom dowozowym, prawie cały obszar Ząbek ma zapewnioną obsługę komunikacyjną. Dojście do najbliższego przystanku komunikacji publicznej zajmuje do 10 minut. Z większości miejsc w naszym mieście można dojść do najbliższego przystanku autobusowego w 5 minut.
Dzięki integracji kolei, linii ZTM oraz naszych ?ząbkobusów? większość mieszkańców Ząbek jest w stanie dotrzeć do najbardziej popularnych celów podróży (np. do II linii metra lub do śródmieścia Warszawy) z jedną przesiadką.

Zadania bezpłatnej komunikacji miejskiej

Zamysłem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji było odkorkowanie Ząbek, dzięki ograniczeniu ruchu samochodowego, szczególnie w godzinach szczytu.

Ponieważ jesteśmy miejscowością tranzytową, nie mamy wpływu na ruch pojazdów przejeżdżających przez miasto z powiatu wołomińskiego do centrum Warszawy. Staramy się jednak tak układać trasy linii ząbkowskich, by korki związane z ruchem warszawskim jak najmniej wpływały na ich kursowanie.

Ząbkowska komunikacja autobusowa ma także inne ważne zadania, takie jak dowóz dzieci do szkół. Musimy brać pod uwagę, to że nadal jesteśmy gminą o jednym z największych w Polsce przyroście naturalnym. Mielibyśmy bardzo poważny problem, gdyby rodzice wszystkich dzieci, uczących się w naszych szkołach, przywozili je samochodami.
Zaletą bezpłatnej komunikacji jest także zwiększona mobilność osób starszych, które zaliczają się do głównych użytkowników komunikacji poza godzinami szczytu.

Głównym zadaniem naszych autobusów miejskich jest dowóz mieszkańców do przystanków kolejowych PKP Ząbki (wszystkie 3 linie) oraz do przystanku PKP Rembertów ? linia Ząbki-2, uzupełnienie i odciążenie linii ZTM, dowóz do przystanku przesiadkowego na ul. Radzymińskiej oraz poprawa dostępności komunikacji publicznej w poszczególnych obszarach miasta.
Ząbkowskie linie autobusowe pomagają dotrzeć mieszkańcom z i do osiedli mieszkaniowych oraz miejsc użyteczności publicznej, takich jak szkoły, urząd miasta, basen, targowisko miejskie, liczne punkty handlowe w tym centrum handlowe Marki, gdzie zlokalizowana jest pętla dla wszystkich linii.

Więcej o ?ząbkobusach?

Linie Ząbki-1 i Ząbki-3 są obsługiwane autobusami 8 metrowymi i kursują przez cały tydzień. Przebieg ich trasy w północnej części Ząbek pokrywa się, a w południowej części miasta trasy się rozdzielają i mają charakter jednokierunkowych pętli.
W dzień roboczy na każdej z linii realizowane jest po 27 kursów, a w dzień świąteczny po 14 kursów.

Linia ?Ząbki-2? kursująca tylko w dni robocze obsługiwana autobusami 12 metrowymi zapewnia skomunikowanie południowej części Ząbek ze stacjami PKP Rembertów oraz PKP Ząbki i odciąża linię 199 ZTM oraz zapewnia przesiadkę na autobusy kursujące ul. Radzymińską.
Rozkład linii Ząbki-2 jest zsynchronizowany z pociągami w Rembertowie i z tego powodu nie kursują one w stałych odstępach czasowych. Dziennie realizowanych jest 45 kursów. W godzinach szczytu kursy odbywają się co 10 – 20 minut, poza szczytem co 30-40 minut.

W 2020 roku ząbkowskie bezpłatne autobusy pokonały trasy o długości 521 tys. kilometrów. W godzinach szczytu do obsługi wszystkich linii dowozowych wykorzystywanych jest 10 autobusów.

Wady bezpłatnej komunikacji

Niestety wadą takiego rozwiązania, jakże wygodnego dla naszych mieszkańców, są stale rosnące koszty dla miasta, związane z wciąż zwiększającym się zapotrzebowania na usługę transportową oraz wzrostami cen a także z podnoszeniem standardu taboru obsługującego linię. Większość autobusów 8 metrowych jest nowych (rok produkcji 2019), wszystkie są wyposażone w klimatyzację.

Obecna sytuacja i plany

Popyt na darmową komunikację wciąż rośnie i ?ząbkobusy? są dopełnione.

Wyjątkiem jest czasowa sytuacja, która dotyczy okresu pandemii, kiedy to wprowadzono limity przewozu pasażerów, dzieci nie jeżdżą do szkoły a seniorzy praktycznie nie wychodzą z domu.

W najbliższym czasie, planujemy skierować część kursów linii Z2 do stacji metra Trocka, co ułatwi naszym mieszkańcom dotarcie do punktu przesiadkowego w Warszawie.

Od przyszłego miesiąca, w ?ząbkobusach? rozpoczną się wzmożone kontrole uprawnień pasażerów do przejazdów i ulg. Będą one realizowane przez firmę zewnętrzną, a ich celem będzie wyeliminowanie korzystania z komunikacji miejskiej bez uprawnień.

Przypominamy, że aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu liniami Z1, Z2 lub Z3 w Ząbkach trzeba mieć przy sobie aktywną kartę mieszkańca ?Jestem z Ząbek? w formie elektronicznej lub fizycznej (plastikowa karta). W przeciwnym razie nabyć bilet u kierowcy autobusu.

Nieuprawniony przejazd będzie skutkował, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Ząbki, nałożeniem kary przez kontrolera.

Iwona Potęga – Urząd Miasta Ząbki

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Ząbek

Debata o bezpieczeństwie dla mieszkańców Miasta Ząbki

10 października 2022 r. o godz. 18:00, w Urzędzie Miasta Ząbki, przy ul. Wojska Polskiego 10, w Sali Ślubów USC, odbędzie się debata [...]
0 komentarzy
Praca w Referacie Inwestycji UM Ząbki

Urząd Miasta Ząbki zatrudni dozorcę

Burmistrz Miasta Ząbki poszukuje osoby chętnej do pracy w charakterze dozorcy budynku Urzędu Miasta, budynków do niego przynależnych wraz z terenami bezpośrednio przyległymi. [...]
0 komentarzy
odpady

Ząbki – opłata za śmieci do 30 września 2022 r.

Urząd Miasta Ząbki uprzejmie przypomina, iż w dniu 30 września 2022 roku mija termin płatności 5 raty opłaty za odbiór odpadów.   Więcej [...]
0 komentarzy
Nadleśnictwo Drewnica zaprasza do udziału w akcji #sadziMY

Nadleśnictwo Drewnica zaprasza do udziału w akcji #sadziMY

Nadleśnictwo Drewnica zaprasza mieszkańców Ząbek do udziału w akcji #sadziMY. W dniach 29.09 i 30.09 w godzinach od 9.00 do 15.00 (lub do [...]
0 komentarzy
problemy w wychowaniu dzieci i młodzieży

Ząbki – konferencja „Współczesne problemy w wychowaniu dzieci i młodzieży”

Już w środę 28 września w SP nr 5 w Ząbkach odbędzie się konferencja prof. dr hab. Mariusza Jędrzejki, dotyczącą współczesnych problemów w [...]
0 komentarzy
Ząbki

LXV sesja Rady Miasta Ząbki

28 września o godzinie 8:30 w UM Ząbki przy ul. Wojska Polskiego 10, rozpocznie się LXV sesja Rady Miasta Ząbki. Porządek obrad: Otwarcie [...]
0 komentarzy
Opieka stomatologiczna dla uczniów Szkół Podstawowych prowadzonych przez Miasto Ząbki

Opieka stomatologiczna dla uczniów Szkół Podstawowych prowadzonych przez Miasto Ząbki

W związku z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, w czwartek 15 września br. zostało podpisane porozumienie [...]
0 komentarzy
Dzień bez samochodu w Ząbkach

Dzień bez samochodu w Ząbkach

22 września (czwartek) jak co roku  w Ząbkach obchodzony jest  EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU, który kończy obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym dniu przejazd Ząbkowską [...]
0 komentarzy

Od poniedziałku autobusy Ząbki-2/2M w kierunku Rembertowa odjadą z przystanków Maczka 02 i Powstańców Park 02

UM w Ząbkach informuje, że od dnia 19 września (poniedziałek) zmieni się trasa autobusów linii Ząbki-2/2M jadących w kierunku Rembertowa. Za przystankiem Dzika 02 autobusy pojadą [...]
0 komentarzy

Zamknięcie ul. 3 Maja, linia Ząbki-3 pojedzie objazdem

Zgodnie z informacją przekazaną przez organizatora odbywającego się w niedzielę (18.09.2022 r.) VI Zlotu Pojazdów Elektrycznych i Wodorowych od ok. godziny 7:00  zostanie wprowadzona czasowa organizacja [...]
0 komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Ruszają kontrole w ?ząbkobusach?

  1. Dziękuje za kontrole w darmobusie Zabkowskim Nawet nie mieliśmy szansy kupić biletu kontrola po 10 sekundach od wejścia do autobusu. Drużyna A działa ale nie można nawet spokojne usiąść okupić spokój ie biletu. Z poważaniem Zabkowianka ale bez możliwości darmowego przejazdu Agata Cebelinska adres znany komunikacji darmobusu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.