Samorządowcy apelują o zwołanie w trybie pilnym okrągłego stołu w sprawie gospodarowania niebezpiecznymi opadami

Coraz więcej nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych na Mazowszu! - Marszałek kieruje sprawę do prokuratury

Usuwanie nielegalnie składowanych odpadów niebezpiecznych było głównym tematem spotkania Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Związku Miast Polskich, które odbyło się 8 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Wołominie.

Samorządowcy z całego kraju i przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska przez kilka godzin dyskutowali o problemach, jakie przyniosła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2019 roku. To właśnie wtedy na samorządy przerzucono obowiązek likwidacji nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych z nieruchomości niekomunalnych, nie przekazując im jednak dodatkowych środków na ten cel. Jak podkreślał podczas posiedzenia mecenas Maciej Kiełbus – jest to niezgodne z prawem, ponieważ jest to zadanie zlecone gminom przez rząd.

Efekty wspomnianej nowelizacji obnażył tegoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli za lata 2019- 2022. Wynika z niego, że ilość składowisk niebezpiecznych substancji stale rośnie, a samorządy nie mają środków na to, żeby takie odpady bezpiecznie utylizować. Mowa o miliardach złotych, które przerzucane są na gminne budżety, choć zadanie powinno być finansowane z budżetu centralnego. Jak wskazywali samorządowcy, którzy o takie środki się starali – ich zdobycie jest niezwykle trudne, a uzyskanie finansowania w całości niemal niemożliwe. Problem potęguje fakt, że brakuje specjalistycznych instalacji do utylizacji odpadów niebezpiecznych, co wpływa zarówno na wysoki koszt, jak i brak możliwości szybkiej likwidacji składowisk. Odpady miesiącami, a nawet latami czekają w kolejce do unieszkodliwienia. To realne niebezpieczeństwo, o czym przypomniała zebranym na początku posiedzenia Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan – odpady nie mają barw politycznych i w sytuacji, kiedy coś się stanie zagrożeni jesteśmy wszyscy.

Brak finansowania to tylko jeden z wielu problemów, z którymi mierzą się gminy, na terenach których w ostatnich latach wykryto nielegalne składowiska niebezpiecznych odpadów. Wedle szacunków sprawa dotyczy blisko 500 gmin, które nie są w stanie szybko i skutecznie pozbyć się tych odpadów, ponieważ nie ma jednoznacznych procedur i podziału kompetencji oraz służb oddelegowanych do zajmowania się przestępstwami związanymi z tym procederem. Powoduje to przewlekłość postępowań i chaos, w który zamieszanych jest wiele instytucji. W efekcie opowieści samorządowców, którzy zetknęli się z problemem bezpośrednio są do siebie bardzo podobne i nie napawają optymizmem.

„Ponad 180 pism, niemal zero reakcji, jedna osoba zatrzymana przez naszą Straż Miejską” – tak o sytuacji w Sosnowcu mówił prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński. Sprawa nie lepiej wygląda w Wołominie, w którym burmistrz Elżbieta Radwan od maja wzywa wszelkie możliwe służby do zajęcia się tematem nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych na terenie jednej z prywatnych firm. Jest to obecnie największe tego typu składowisko na Mazowszu. Do jego wykrycia doszło podczas działań prewencyjnych podjętych przez gminę po incydentach związanych z podrzuceniem niebezpiecznych odpadów na działki prywatne. W tych sprawach, zgodnie z kompetencjami gmina podjęła już szereg działań zmierzających do ich usunięcia. Jednak jak podkreślała burmistrz Wołomina – gminy nie zajmują się ściganiem przestępców. Nie mają do tego kompetencji, środków ani wyspecjalizowanych służb.

Obecni na sali samorządowcy w pełni zgodzili się z wnioskami zawartymi w przytoczonym raporcie NIK. Konieczne jest wypracowanie systemowych rozwiązań: finansowych, prawnych i organizacyjnych niezbędnych do zapewnienia niezwłocznego i skutecznego eliminowania tego typu zagrożeń. Samorządowcy zjednoczeni w Związku Miast Polskich zamierzają zaapelować do rządu o jak najszybsze wdrożenie odpowiednich procedur. Podczas posiedzenia spisano postulaty i pomysły, które zostaną przekazane do analizy prawnej. Obecni na sali przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyrazili chęć dalszej współpracy, aby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania narastającego problemu nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów w Polsce.

W spotkaniu oprócz członków komisji udział wzięli:
• Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina, członek Zarządu Związku Miast Polskich
• Łukasz Marek, Zastępca burmistrz Wołomina
• Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca, członek Zarządu Związku Miast Polskich
• Maciej Mucha, Dyrektor Departamentu Instrumentów Środowiskowych Ministerstwa Klimatu i Środowiska
• Robert Chciuk, Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska
• Paweł Łagowski, zastępca dyrektora Departament Kontroli Odpadów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
• Andrzej Tchorzewski, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
• Katarzyna Marzantowicz, kierownik w Departamencie Ochrony Ziemi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
• Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie
• Maciej Kiełbus – prawnik, w kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp. k. Od 2020 roku członek Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami przy Ministrze Klimatu i Środowiska

Posiedzenie poprowadzili Paweł Silbert, Prezydent Miasta Jaworzna – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP oraz Małgorzata Izdebska, Sekretarz Gminy Wołomin – Sekretarz Komisji.

Więcej informacji z Mazowsza

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od  24 do 30 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

17 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. Narastający problem suszy na [...]
0 komentarzy
Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Wakacje nie muszą oznaczać wielogodzinnych podróży i kosztownych wyjazdów. Mazowsze to region pełen różnorodnych atrakcji, które można odkrywać przez całe lato. Historyczne miasta, [...]
0 komentarzy
Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Lato na Mazowszu nie musi oznaczać dalekich wyjazdów. Region oferuje wiele atrakcyjnych miejsc do wypoczynku nad wodą, które z powodzeniem mogą konkurować z [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.