Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie w dniu 23 czerwca 2026 roku zatrzymali 44-letniego mieszkańca Ząbek podejrzanego o dokonanie 19 kradzieży z włamaniem do lokali usługowych na terenie powiatu wołomińskiego. Mężczyzna usłyszał 19 zarzutów. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Wołominie Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Sprawa ma charakter rozwojowy, ponieważ śledczy sprawdzają jego związek z podobnymi przestępstwami popełnionymi w sąsiednich powiatach.
W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Wołominie wpływały zawiadomienia od właścicieli lokali usługowych dotyczące włamań. Do zdarzeń dochodziło w porze nocnej. Łupem sprawcy padały przede wszystkim pieniądze oraz kasetki z gotówką.
Sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, którzy przez kilka tygodni prowadzili intensywne czynności operacyjne i dochodzeniowo-śledcze. Na miejscu każdego włamania skrupulatnie przeprowadzano oględziny, zabezpieczano ślady i dowody, analizowano zapisy monitoringów oraz ustalano i przesłuchiwano świadków. Zgromadzony materiał pozwolił odtworzyć sposób działania sprawcy.

Śledczy ustalili, że włamywacz działał sam, poruszał się rowerem i wybierał taki sposób przemieszczania się, aby nie wzbudzać podejrzeń. Starannie planował swoje działania i wykorzystywał porę nocną, licząc na brak świadków.
Efektem konsekwentnej pracy operacyjnej policjantów było zatrzymanie podejrzanego w dniu 23 czerwca 2026 roku. Okazał się nim 44-letni mieszkaniec Ząbek, który był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu, w tym kradzieże z włamaniem. Za popełnione wcześniej przestępstwa odbywał wieloletnią karę pozbawienia wolności.
Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie 19 zarzutów kradzieży z włamaniem. Na wniosek Prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Wołominie, Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Sprawa pozostaje rozwojowa. Policjanci analizują, czy zatrzymany może mieć związek z innymi włamaniami do lokali usługowych, do których doszło na terenie powiatów ościennych. Niewykluczone są kolejne zarzuty.
Za przestępstwo kradzieży z włamaniem, określone w art. 279 § 1 Kodeksu karnego, grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku sprawcy działającego w warunkach recydywy, który był już wcześniej prawomocnie skazany za podobne przestępstwo i spełnione są przesłanki określone w kodeksie karnym, sąd może wymierzyć karę surowszą. Oznacza to, że górna granica ustawowego zagrożenia karą może zostać zwiększona o połowę.
asp. szt. Aneta Nasiłowska/ks
tekst i zdjęcia Policja Mazowiecka
Więcej wiadomości z Mazowsza
Zderzenie osobówki z motocyklem w Zielonce. Jednoślad rozbity na jezdni, na miejscu pracowały służby
BMW uderzyło w bariery energochłonne na S8 w Kobyłce. Groźne zdarzenie podczas deszczu
Poważny wypadek na S7 w Broniszewie. Jedno auto dachowało, kierująca trafiła do szpitala
Nocny wypadek na DK50 w miejscowości Wójty. Osobówka zderzyła się z ciężarówką, służby pracowały po zmroku
Motocyklista uderzył w tył BMW. Droga Płock–Sierpc była całkowicie zablokowana
Nawałnica przeszła przez powiat wołomiński. W Krubkach-Górkach potężne drzewo zablokowało drogę
Dramatyczny wypadek nastolatek na hulajnodze w Kiełpinie. Ratownicy walczyli o zdrowie dwóch dziewczynek
Groźny wypadek na DK10 w Nowej Górze. Citroen wypadł z ronda, cztery osoby trafiły do szpitala
167 km/h, alkohol, narkotyki i brak prawa jazdy. Policjanci przerwali niebezpieczną jazdę 20-latka
Iveco przewróciło się na S7 w Dreglinie. Kierowca uderzył w bariery, jeden pas w stronę Warszawy był zablokowany
Stracił prawo jazdy za jazdę z prędkością 105 km/h
Oszuści znów podszywają się pod pracowników banków. Seniorzy stracili 91 tysięcy złotych
Zderzenie dwóch osobówek w Nowym Dworze Mazowieckim. Rozbite auta, służby na miejscu i utrudnienia w ruchu
Zderzenie dwóch osobówek na DK62. Dwie osoby trafiły do szpitala

