Skwer Lotników Brygady Pościgowej w nowej odsłonie

Skwer Lotników Brygady Pościgowej w nowej odsłonie

Skwer Lotników Brygady Pościgowej przeszedł modernizację, jest już gotowy i czeka na pierwszych gości! Teren położony u zbiegu ulic Waryńskiego i 11 Listopada zachęca do spacerów i zabawy, ciesząc oko oryginalną architekturą nawiązującą do historycznego lotniska wojskowego z czasów II wojny światowej.

Pojawił się przede wszystkim bezpieczny i kolorowy plac zabaw dla dzieci, który ogrodziliśmy od reszty skweru. Plac dostosowany jest do różnych grup wiekowych – umieszczono na nim między innymi zestaw zabawowy z tunelem i dwoma zjeżdżalniami, piaskownicę, zestaw wspinaczkowy i huśtawki.

Powstały nowe ciągi komunikacyjne, pojawiło się wiele nasadzeń oraz całkowicie nowe oświetlenie. Zamaskowano instalacje wysokiego napięcia oraz sąsiadującą z placem ścianę budynku. Spacer nowymi ścieżkami uprzyjemni specjalna wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralna. Dodatkowo w kilku miejscach pojawiły się ławki, a stół do gry w szachy zyskał całkiem nową aranżację.

Skwer Lotników to obecnie największy i najciekawiej zagospodarowany teren rekreacji na terenie Zielonki Bankowej. Zamieszkała w głównej mierze przez rodziny z dziećmi okolica wymagała działania na rzecz zapewnienia odpowiedniego terenu do aktywności i odpoczynku. Potencjał tego miejsca pozwolił na połączenie rekreacji z lokalną historią.

Nazwa skweru nie jest przypadkowa. Poza modernizacją placu zabaw i nowego, bogatszego zagospodarowania zieleni, przy całkowitym zachowaniu istniejącego drzewostanu, zamierzeniem ratusza było upamiętnienie polskich pilotów poległych w boju w pierwszych tygodniach po wybuchu II wojny światowej. Ówczesne lotnisko wojskowe, z lokalizacją przy obecnym terenie ogródków działkowych Wrzos, było najdłużej działającym polskim lotniskiem we wrześniu 1939 roku. W czasie kampanii wrześniowej stacjonowała tu Myśliwska Brygada Pościgowa oraz trzy inne jednostki lotnicze, należące do lotnictwa armii „Modlin”.

W uznaniu wagi wydarzeń z września 1939 roku i niebagatelnej roli, jaką odegrali piloci myśliwców stacjonujących w Zielonce, podczas lutowej sesji Rady Miasta Zielonka, radni jednogłośnie podjęli uchwałę nadającą skwerowi jego oficjalną nazwę „Skwer Lotników Brygady Pościgowej”.

Nawiązując do historii, główna parkowa ścieżka  symbolizuje pas startowy, zaś specjalne ułożenie nawierzchni stanowi zarys linii samolotu PZL P.11. Park zyska tablice informacyjno-edukacyjne, które będą odwoływać się do historii związanej z lotniskiem w Zielonce.

Całą modernizację udało się zamknąć dużo wcześniej, niż przewidywały to ustalenia w umowie z wykonawcą. W śladzie samolotu, który „wylądował” na placu niedługo powstanie dodatkowe miejsce wypoczynku w postaci stylizowanej na aeroplan ławki.

Cała modernizacja to koszt blisko 660 tysięcy złotych, w całości pokryty z budżetu Miasta Zielonka.

 

 

Więcej informacji z Zielonki

Zielonka - zmiana studium zagospodarowania przestrzennego

Zielonka – zmiana studium zagospodarowania przestrzennego

UM Zielonka przystąpił do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Zielonka. Studium to dokument planistyczny, który wyznacza politykę zagospodarowania przestrzennego obszaru [...]
0 komentarzy

Zielonka – kto pyta nie błądzi

„Kto pyta, nie błądzi” – z takiego założenia wyszedł Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce, który postanowił zapytać, na rozwój jakich działań postawić [...]
0 komentarzy

Tego w Zielonce jeszcze nie było

Po raz pierwszy w Zielonce, już w najbliższą sobotę organizowany zostanie wieczór taneczny z biesiadowaniem pod chmurką.  W sobotę, w Parku Dębinki królować [...]
0 komentarzy

Absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza Zielonki

Burmistrz Kamil Michał Iwandowski otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok. Radni, po zapoznaniu się z pozytywną opinią [...]
0 komentarzy
Pożegnanie ósmoklasistów w Zielonce

Pożegnanie ósmoklasistów w Zielonce

Oprócz odebrania świadectw i nagród przez najzdolniejszych,  młodzież usłyszała wiele ciepłych słów oraz życzeń od burmistrza, dyrekcji, młodszych roczników i wychowawców.  Absolwenci również [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.