Sładek i Drejgier z Pompkami Królaka

Memoriał Stanisława Królaka

To było znów pełne kolarskich emocji oraz bardzo widowiskowe ściganie na rowerach górskich i szosowych. XIII Memoriał Stanisława Królaka 2022, organizowany przez Grzegorza Wajsa, upamiętnił Wielkiego Mistrza i ściągnął na teren Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu blisko 200 miłośników dwóch kółek. Najlepsi w Wyścigach Głównych – Karol Sładek i Grzegorz Drejgier – sięgnęli po ?Pompki Królaka?. Obaj pierwszy raz zdobyli to prestiżowe i charakterystyczne trofeum.

– Moc wyścigów i moc emocji. Kolarze na rowerach górskich i szosowych stworzyli doskonałe widowiska – mówi organizator i pomysłodawca Memoriału Stanisława Królaka, były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs. – Ta impreza co roku upamiętnia Wielkiego Mistrza, jakim był Pan Królak, warszawiak, pierwszy polski kolarz, który w 1956 roku wygrał legendarny Wyścig Pokoju.

Wyścigi Główne były rozgrywane na dwóch różnych trasach. Runda terenowa MTB liczyła 4,3 km, a szosowa 2,4 km. Obie techniczne i widowiskowe. Kolarze pokonywali je wielokrotnie (MTB – 6 okrążeń, SZOSA – 20 okrążeń), za każdym razem przejeżdżając przed Trybuną Główną TWK Służewiec.

Rywalizację na rowerach górskich (25,8 km) wygrał Karol Sładek (7R Rowmix Team), przed Adrianem Kuczyńskim (KK Catena Wyszków) i Hiszpanem Gabrielem Girau (Pro4Fun), a wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Skura (Kolarsgo Team), przed Alicją Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team) i Karoliną Chojecką (Kolarsgo Team).

Wyścig na rowerach szosowych (48 km) rozstrzygnął się po finiszu z dużej, około 20-osobowej grupy. Najszybszy okazał się Grzegorz Drejgier (Bike On Track). Medalista mistrzostw świata i Europy w kolarstwie torowym wyprzedził Radosława Rękawka (Ośka Warszawa) i Antoniego Kidę (Cannibal Team), a w gronie kobiet triumfowała Karolina Kołkowicz (Spica Solutions), przed Oliwią McFarlane (FTI Racing Team).

Warszawski Memoriał Królaka 2022 był także finałem nowego szosowego cyklu Poland Bike Road 2022, do którego zaliczała się też Starachowicka Strzała 2022 w Starachowicach. Pierwszymi zwycięzcami klasyfikacji generalnej Poland Bike Road zostali Karol Sładek (7R Rowmix Team), Piotr Szafraniec (Velonews.pl) i Karolina Kołkowicz (Spica Solutions).

To był prawdziwy kolarski piknik na warszawskim Służewcu. Memoriał Stanisława Królaka rozpoczął się od Mini Crossu przedszkolaków oraz rywalizacji uczniów i uczennic szkół podstawowych, którą wygrali Franciszek Drzewiecki i Patrycja Tabor (oboje z Warszawskiego Klubu Kolarskiego). Był też RETRO KRÓLAK, czyli wyścig na historycznych rowerach, a w nim pierwszy na mecie zameldował się Mateusz Lenard z Muzeum Jednośladów i Motoryzacji w Lesznowoli, przed Grzegorzem Stefańskim i Adrianem Gajem. Niezwykły klimat Memoriału Królaka podkreślała muzyka na żywo i standardy jazzowe w wykonaniu Łukasza Wojakowskiego i jego zespołu. Tradycyjnie kolarzy dopingowała córka Stanisława Królaka, Ewa Królak-Bończak z rodziną.

– Dziękuję, jak co roku, organizatorom, ekipie Poland Bike i kolarzom za to, że pamiętacie o moim ojcu ? mówiła Ewa Królak-Bończak. – On kochał kolarstwo, to była jego pasja i wielka miłość. Jeśli patrzy na nas z góry, to z pewnością jest szczęśliwy i uśmiecha się do nas.

XIII Kolarski Memoriał Stanisława Królaka 2022 w Warszawie – pod patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy – został zorganizowany przez Fundację Sport przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Strażą Miejską w Warszawie, Torem Wyścigów Konnych Służewiec, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Poland Bike. Partnerami imprezy były Samorząd Województwa Mazowieckiego i Totalizator Sportowy. Impreza była współfinansowana ze środków m.st. Warszawy.

Więcej na www.memorialkrolaka.pl i www.facebook.com/Poland.Bike.Road

 

Więcej informacji z Mazowsza

Budowa II linii metra ? postępowanie dotyczące pozwolenia na użytkowanie

Budowa II linii metra ? postępowanie dotyczące pozwolenia na użytkowanie

Do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (MWINB) wpłynęły cztery wnioski o udzielenie pozwolenia na użytkowanie stacji II linii metra na Bemowie. Dokumentacja dostarczona [...]
0 komentarzy
Samorząd Mazowsza wyposaży 463 jednostki OSP

Samorząd Mazowsza wyposaży 463 jednostki OSP

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali. Nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, specjalistyczny sprzęt czy środki ochrony osobistej dla strażaków ? samorząd województwa wesprze 463 jednostki OSP z Mazowsza. Na ten [...]
0 komentarzy
lokalnych inwestycji ze wsparciem samorządu województwa mazowieckiego

115 lokalnych inwestycji ze wsparciem samorządu województwa mazowieckiego

Remonty dróg, rewitalizacja dworca kolejowego, budowa strażnic OSP czy modernizacja oczyszczalni ścieków, to tylko część projektów, które decyzją radnych województwa mazowieckiego otrzymają wsparcie w ramach [...]
0 komentarzy
LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Wyszkowa

26 czerwca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Wyszkowa

Kolarski peleton LOTTO Poland Bike Marathon obiera kierunek na Wyszków. W niedzielę 26 czerwca cykl wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowany przez Grzegorza [...]
0 komentarzy
Zarząd województwa mazowieckiego z absolutorium i wotum zaufania

Zarząd województwa mazowieckiego z absolutorium i wotum zaufania

Podczas sesji sejmiku, radni udzielili zarządowi województwa wotum zaufania oraz absolutorium. ? Za nami kolejny trudny rok, który w dużej mierze upłynął pod [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.