Spotkanie z Piotrem Maciejukiem i dr Künnej Takaahaj w Tłuszczu

????????????????????????????????????

W środę, 7 marca w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej odbyło się spotkanie z dr Künnej Takaahaj oraz Piotrem Maciejukiem, mieszkańcem gminy Tłuszcz, artystą rękodzielnikiem, a z zamiłowania podróżnikiem po Syberii.

Zanim jednak Piotr Maciejuk opowiedział publiczności o swojej miłości do Syberii, Paweł Bednarczyk, burmistrz Tłuszcza wręczył dr Künnej Takaahaj medal im. Wacława Sieroszewskiego, który powstał z okazji 100-lecia Gminy Tłuszcz. Dr Künnej Takaahaj nie kryła wzruszenia i w krótkim przemówieniu powiedziała, że Wacław Sieroszewski jest jednym z najbardziej zasłużonych dla Syberii Polaków- jako pierwszy zaczął obserwować, zbadał i spisał zwyczaje tego ludu.

W 2017 roku Künnej Takaahaj, która jest rodowitą Sachą z Jakucji, obroniła rozprawę doktorską w języku polskim w zakresie kulturoznawstwa na temat „Jakuckie prace Wacława Sieroszewskiego w kontekście przemian świadomości narodowej Sacha (Jakutów)” na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą powiązań społeczno-antropologicznych między Polską a Syberią, w tym problematyki dotyczącej polskich badań na syberyjskich terenach oraz badania tożsamości rdzennych ludów Syberii.

Piotr Maciejuk opowiedział przybyłym gościom o licznych polskich śladach na Syberii, o podobieństwach i różnicach między narodami. Kilkukrotne wyprawy podróżnik uwiecznił na zdjęciach, które podczas prezentacji przedstawiał publiczności, pokazując codzienne życie mieszkańców tego regionu. Podczas prelekcji Piotra Maciejuka goście usłyszeli o różnych obliczach Syberii, pięknie przyrody oraz niepowtarzalnym klimacie i kulturze tego mało znanego w Polsce regionu świata.

Źródło: UM Tłuszcz

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.