Spotkanie w sprawie hałasu z S8

halas

30 listopada  w Urzędzie Marszałkowskim spotkali się przedstawiciele samorządów (wojewódzkiego i  gmin z Powiatu Wołomińskiego) oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tematem przewodnim był hałas z trasy S8, który dokucza m.in. mieszkańcom Marek. Jest szansa na ograniczenie skali tego problemu.

– Latem realizowaliśmy własne badania akustyczne. Wykazały one przekroczenia norm w dwóch z pięciu punktów. Przed nami, w większej liczbie miejsc, takie badania przeprowadzała również GDDKiA. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że drogowej dyrekcji również wyszły przekroczenia norm hałasu. Dotyczą one również tych miejsc, w którym nam nie udało się tego wykazać. W styczniu GDDKiA będzie miała gotowy raport dotyczący sposobów ograniczenia hałasu do obecnie obowiązujących norm – opisuje Jacek Orych, burmistrz Marek, uczestnik piątkowego spotkania.

Zabezpieczenia mają być zrealizowane do 31 grudnia 2019 r. – już w ramach przetargu na dokończenie obwodnicy. Przypomnijmy: GDDKiA pożegnała firmę Salini, która w 2014 r. wygrała przetarg na odcinek M1-Kobyłka. Nie zostały skończone m.in. wiadukt z Marek do Kobyłki oraz drogi techniczne.

– Drogowcy zakończyli inwentaryzację prac wykonanych przez włoskie konsorcjum. Była to podstawa do przygotowania kolejnego przetargu. Zostanie on ogłoszony na początku przyszłego roku (styczeń/luty) – dodaje Jacek Orych.

Istniała też szansa na szybszą realizację zjazdu z trasy do Marek. Niestety, ten „mały” przetarg nie został rozstrzygnięty przez GDDKiA z powodu wysokich cen. Dlatego zlecenie stanie się częścią „dużego” przetargu na dokończenie obwodnicy.

Spotkanie było też okazją do rozmowy na temat remontu Alei Piłsudskiego, również części kontraktu na budowę obwodnicy.

– W sprawie Alei usłyszałem deklarację, że do połowy grudnia roboty zostaną wykonane. Na pewno na Piłsudskiego ma zostać ułożona warstwa wiążąca asfaltu. Gdyby z przyczyn pogodowych nie udało się przygotować warstwy ścieralnej (ostatniej), to ruch i tak zostanie puszczony obiema nitkami. Wówczas reszta prac będzie realizowana na wiosnę – opisuje Jacek Orych.

Oczywiście w grudniowym terminie nie zostanie zakończony remont mostów. Te mają być oddane na wiosnę przyszłego roku.

Źródło: UM Marki

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.