Stanisław Głowienka ? twórca zielonkowskiego unihokeja

Stanisław Głowienka jest wieloletnim wychowawcą dzieci i młodzieży w Zielonce, a także twórcą Uczniowskiego Klubu Sportowego ?Bankówka?, którego zawodnicy święcili wiele triumfów w unihokeju. Trzy lata temu w klubie zagościła również piłka nożna, ale to właśnie unihokej jest dyscypliną, w której zawodnicy z ?Bankówki? osiągają najlepsze wyniki.

? Czy mógłby Pan przybliżyć unihokej naszym Czytelnikom?
? Unihokej jest halową wersją hokeja. Powstał w stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Do Europy trafił w 1968 roku, a w Polsce gości od roku 1991.
? A od kiedy unihokej jest obecny w Zielonce?
? Cały zielonkowski unihokej zaczął się w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Korczaka. Graliśmy w unihokeja od 1998 roku, a w roku 2000 powstał klub UKS ?Bankówka?. To z tym klubem są związane wszystkie nasze sukcesy.
? Jakie są różnice między unihokejem a hokejem?
? Unihokej jest podobny do gry w hokeja, z tym, że w hokeja gra się na lodzie, a mecze unihokeja rozgrywa się w sali gimnastycznej. Unihokeiści grają lekką, ażurową piłeczką, a w hokeju gra się krążkiem. W hokeju wszyscy zawodnicy muszą mieć specjalne stroje ochronne, a w naszej dyscyplinie sportu specjalnie zabezpieczony jest tylko bramkarz.
? Proszę opowiedzieć o najbardziej spektakularnych sukcesach, jakie klub osiągnął?
? Nasze drużyny zdobywały złote medale na Mistrzostwach Polski Młodzików w Unihokeju: w Piszu (2003 r.), w Hrubieszowie (2008 r.), w Zielonce (2009), w Zielonce (2015). Na Mistrzostwach Polski zdobywaliśmy także miejsca drugie, trzecie, czwarte.
Braliśmy udział w Międzynarodowym Turnieju o Puchar Bałtyku w Unihokeju Młodzików, który jest rozgrywany w Elblągu. Z tego turnieju również przywieźliśmy wiele medali. Na najwyższym stopniu podium stanęliśmy w 2007 i 2009 r. W latach 2002 i 2004 zdobywaliśmy srebrne medale, a w latach 2005, 2006 brązowe. Nasze drużyny wielokrotnie plasowały się tuż za podium.
? Duże sukcesy osiągnęliście w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Jakie miejsca zajmowały wasze drużyny na tym turnieju?
? Od 2001 roku do 2015 wygraliśmy prawie wszystkie te turnieje. Tylko w w latach 2005, 2006 nie zajęliśmy pierwszego miejsca, ale nadal stawaliśmy na podium, zajmując drugie miejsce.
? W ostatnim czasie klub poszerza swoją działalność o starsze kategorie wiekowe. Na czym to polega?
? Do tej pory dzieci, które kończyły szkołę, przestawały również trenować w naszym klubie. Ale w ostatnim czasie zatrzymaliśmy młodzież gimnazjalną i powstała w klubie kategoria junior młodszy. W dalszym ciągu planujemy pozostawiać u nas zespoły w starszych kategoriach wiekowych. Wcześniej wszystkie dzieci w wieku 14 ? 15 lat przechodziły do MUKS Zielonka. Nowa strategia działania klubu funkcjonuje już drugi rok.
Wiele klubów unihokeja w Polsce z szacunkiem wypowiada się o umiejętnościach zielonkowskich zawodników, dlatego też pragniemy stworzyć im jak najlepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu.
? Obecnie klub działa dzięki wsparciu Miasta Zielonka. Jakie pozytywne (obopólne) skutki przyniosłoby znalezienie sponsorów?
? Dla sponsora możemy wykonać stały baner reklamujący firmę i umieścić w szkole, prezentować baner na zawodach, w których uczestniczymy, wykonać napisy firmowe na koszulkach, dresach. Od sponsora oczekujemy wsparcia finansowego lub rzeczowego np.: zakupu kompletu strojów dla zawodników ewentualnie dresów, opłacenia transportu na zawody. Będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia.

Paweł Choim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.