Święto? Wolontariuszy

5 grudnia 2015r. wolontariusze spotkali się w Miejskim Domu Kultury na zaproszenie Dyrektora Pana Szymona Krzyżanowskiego, aby świętować Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

W programie imprezy miało się znaleźć: ogłoszenie wyników Konkursu na Wolontariusza Roku; prezentacje grup wolontariackich;  poczęstunek, koncert reggae Damian SyjonFam.
I do punktów programu chciałabym się odnieść:
Po pierwsze: dokumenty Konkursu Wolontariusz Roku 2015 zostały rozesłane drogą mailową w listopadzie 2015r. przez Młodzieżową Radę Miasta (regulamin, formularz zgłoszeniowy, opis działań kandydata, referencje, zgoda rodzica i kalendarium Konkursu: do 11 listopada – wysłanie formularza na adres mailowy, do 18 listopada – ogłoszenie wyników I etapu do 30 listopada – przeprowadzenie II etapu, 5 grudnia – ogłoszenie wyników Konkursu na Wielkiej Gali! Zgłosiłam troje wolontariuszy, dotrzymałam wszystkich terminów i czekałam na dalsze informacje, których nie było. Na uroczystości w dniu 5 grudnia wolontariusze również nie usłyszeli ani słów wyjaśnienia, ani przeprosin za to, że dorośli nie potraktowali ich pracy poważnie i ich samych poważnie. Od zgłoszenia moich kandydatów mija prawie miesiąc, nie wiem czy konkurs się  odbędzie, czy było za mało kandydatów i będzie nowy nabór (ale byłoby to złamanie REGULAMINU konkursu!), czy chodzi o jakieś targi i nieporozumienia? Nie chcę, aby moi uczniowie doświadczali tego rodzaju przeżyć- wycofuję ich kandydatury z tego ?konkursu?.
Po drugie : na galę w MDK proszono o imienną listę wolontariuszy oraz przygotowanie paru słów na temat pracy Klubu. I znowu wysłałam wszystko w terminie. Niestety licznie zgromadzeni goście nie dowiedzieli się w czym i komu pomagamy, z kim współpracujemy…O tym, że można było przygotować prezentacje multimedialne nie zostaliśmy poinformowani, w związku z tym wszyscy zostaliśmy zapoznani z działalnością dwóch grup wolontariuszy – Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Duczek oraz wolontariatu hospicyjnego. Pozostałe zostały przedstawione z nazwy.
I jeszcze jedna uwaga: zespół Damian SyjonFam brzmiał fantastycznie, nawet dla ok. 30 osób, które pozostały do końca.
Tak, przemawia przeze mnie rozczarowanie, zniesmaczenie, zniechęcenie…Jestem wolontariuszem od 15 lat; nie tylko opiekunem grupy wolontariuszy, ale jednym z nich.  Pracuję z moimi dzieciakami wszędzie tam, gdzie nas potrzebują; jesteśmy razem na akcjach, na szkoleniach, podczas zabawy. Kocham ich za to co robią dla innych: za to, że poświęcają swój czas, są odpowiedzialni, obowiązkowi, współczujący i mogę na nich liczyć. I dlatego uważam, że w dniu ich święta oprócz dyplomów powinni otrzymać trochę uwagi i poważnego traktowania od dorosłych.

Opiekun MKW ?Na Przekór?,
Maria Wytrykowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.