Szkoła na miarę czasów

rakowski

O Zespole Szkół Specjalnych w Radzyminie, genezie budowy i ostatecznym rezultacie działań podjętych przez powiat wołomiński ze starostą Kazimierzem Rakowskim rozmawia Teresa Urbanowska.

– Rozpoczynający się rok szkolny uczniowie dawnego Zespołu Szkół Specjalnych z Marek rozpoczną w nowej siedzibie, która powstała w Radzyminie. Wśród radnych podejmujących decyzję o lokalizacji placówki w Radzyminie było wiele obaw, że termin jest nierealny. Słyszę, że jednak się udało…
– To prawda, niewiele osób wierzyło w to, że uda się to przedsięwzięcie zrealizować. Było ono zaplanowane na krótki czas. Przetarg na wykonawcę odbył się w systemie „projektuj i buduj” wiosną ubiegłego roku a już jesienią wykonawca wszedł na budowę i rozpoczął prace rozbiórkowe i budowlane. W wyniku tej inwestycji powstał obiekt w którym mieści się szkoła dla dzieci niepełnosprawnych ale również pomieszczenia administracyjne dla Filii Wydziału Budownictwa oraz Wydziału Komunikacji w Radzyminie.
– Kto będzie prowadził tę szkołę?
– Dyrektorem szkoły jest jej obecna dyrektor Jolanta Rzeczkowska bo choć budynek jest nowy to szkoła istnieje od lat. Wcześniej miała ona swoją siedzibę w Markach w podnajmowanym budynku. W wyniku wypowiedzenia umowy przez właściciela (za porozumieniem stron) szkoła na krótki okres znalazła swoje miejsce w budynku Zespołu Szkół przy ulicy Legionów w Wołominie w którym edukacja odbywała się w roku szkolnym 2016/2017. Dlatego z ogromną radością informuję, że rozpoczynający się 4 września rok szkolny 2017/2018 uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych rozpoczną już w swoim własnym, nowym budynku.

– (…) niewiele osób wierzyło w to, że uda się to przedsięwzięcie zrealizować. Było ono zaplanowane na krótki czas. Przetarg na wykonawcę odbył się w systemie „projektuj i buduj” wiosną ubiegłego roku a już jesienią wykonawca wszedł na budowę i rozpoczął prace rozbiórkowe i budowlane. (…) powstał obiekt w którym mieści się szkoła dla dzieci niepełnosprawnych ale również pomieszczenia administracyjne dla Filii Wydziału Budownictwa oraz Wydziału Komunikacji w Radzyminie – mówi Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński.

– W takim razie proszę opowiedzieć co udało się przygotować na ten nowy rok szkolny?
– Na uczniów czeka dwupiętrowa szkoła z nowoczesną windą, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tej szkoły przejdą jej wszyscy dotychczasowi uczniowie ale miejsca wystarczy też dla wielu nowych osób, dla których do tej pory tego miejsca brakowało. Musimy pamiętać, że potrzeby w zakresie bazy edukacyjnej dla osób niepełnosprawnych są duże. Myślę, że ten nasz nowy obiekt zaspokoi potrzeby tego regionu na kilkanaście następnych lat.
Szkoła posiada wystarczająco duża salę do ćwiczeń korekcyjnych, czego w nadmiarze nie posiada ani nasza placówka w Ostrówku ani też szkoła na ulicy Miłej w Wołominie. Choć obie te szkoły również posiadają sale korekcyjne – nieźle wyposażone, to nie są one – niestety zbyt duże.
– Zawsze można te stare szkoły jeszcze zmodernizować…
– Nie do końca wszędzie jest to możliwe. O ile w budynku przy ulicy Miłej w Wołominie nic już nie da się dobudować o tyle w Ostrówku takie możliwości są bowiem szkoła posiada duży teren, który powiat zakupił w ubiegłym roku od Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Ogromnie pomocna była tu współpraca z Siostrą Prowincjalną Barbarą Król.
– Wspomniał Pan o Wydziale Komunikacji w Radzyminie, który również znajdzie się w tym budynku. To – oprócz szkolnictwa specjalnego, również był do tej pory trudny obszar działalności powiatu. Czy ta zmiana poprawi sytuację, jaki jest cel tej zmiany?
– Dziś wydział Komunikacji w Wołominie jest niewystarczający ze względu na ogromny napływ ludzi do powiatu wołomińskiego co powoduje wydłużające się kolejki i czas rejestracji pojazdów. Chcemy usprawnić obsługę i nowa filia w Radzyminie, która planujemy uruchomić od 1 stycznia 2018 roku pozwoli na zlikwidowanie kolejek w Wołominie. Kolejne usprawnienie będzie polegało na rejonizacji gmin. Do Filii Wydziału w Radzyminie będą należały Marki, Radzymin i Dąbrówka. Do Tłuszcza: Tłuszcz, Jadów i Strachówka lub Klembów, ale tu czekają nas jeszcze konsultacje z mieszkańcami Klembowa. Pozostała część mieszkańców powiatu będzie obsługiwana w Wołominie.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.