Szkoły do boju!

W tym roku już po raz jedenasty młodzi piłkarze z całego kraju zagrają o tytuł Mistrza Coca-Cola Cup – największego szkolnego turnieju piłkarskiego w Polsce. Zgłoszeń można dokonywać do 12 lutego.

O miano najlepszej drużyny piłkarskiej będą walczyć sportowcy w wieku 12-15 lat. Turniej odbędzie się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Zwycięzcy turnieju w nagrodę pojadą na mecz ligowy jednego z najlepszych klubów w Europie. Warunkiem wzięcia udziału w turnieju jest zgłoszenie drużyny składającej się maksymalnie z 10 zawodników. Drużyny grają po 5 zawodników w polu oraz bramkarz. Kalendarz rozgrywek podzielony został na: rundę eliminacyjną, finały wojewódzkie oraz dwudniowy turniej finałowy, składający się z półfinałów krajowych oraz finału. W 2008 roku w rozgrywkach wystartowało ponad 4400 drużyn. Patronat nad turniejem objęli: Ministerstwo Sportu oraz Szkolny Związek Sportowy. O turnieju rozmawiam z Filipem Goździewiczem z Biura Prasowego Coca-Cola Cup 2009.

– Kto jest pomysłodawcą turnieju i jaki był główny powód stworzenia tego typu zawodów?
– Pomysłodawcą turnieju Coca-Cola Cup jest firma Coca-Cola Poland Services. Zdecydowaliśmy się stworzyć ten turniej, ponieważ już od wielu lat wspieramy sport i aktywność fizyczną. Chcemy w ten sposób zachęcać młodych ludzi do uprawiania sportu i czerpania z niego radości. Od kilkudziesięciu lat firma Coca-Cola wspiera  piłkę nożną na różnych poziomach. Od 1974 roku Coca-Cola Company jest partnerem FIFA, a od 1988 UEFA. Coca-Cola organizuje podobne młodzieżowe turnieje piłkarskie w wielu krajach. Polska edycja Coca-Cola Cup jest, pod względem ilości uczestników, drugim co do wielkości turniejem w Europie. Coca-Cola Cup jest też największym szkolnym turniejem piłkarskim w Polsce.
– Jakie atrakcje czekają na zwycięzców turnieju w trakcie meczu ligowego?
– Co roku wyjazd na mecz połączony jest z licznymi dodatkowymi atrakcjami. Dwa lata temu uczestnicy zwiedzili Madryt, a niespodzianką było spotkaniem z Jerzym Dudkiem. W zeszłym roku podczas wyjazdu na mecz Polska ? Austria na Euro młodzi piłkarze mogli zobaczyć najsłynniejsze zabytki Wiednia oraz zobaczyć na własne oczy jak wygląda stolica Austrii podczas największej piłkarskiej imprezy w Europie.
– Do jakiego klubu w Europie zostaną wysłani?
– W tej chwili jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, jaki będzie to konkretnie mecz, ale zapewniam, że będzie to mecz jednego z czołowych klubów europejskich. Przypomnę, że w 2007 zwycięzcy zobaczyli na żywo mecz Real Madryt ? Deportivo La Coruna.
– Czy w ciągu 10 ostatnich turniejów odniosła sukces jakaś drużyna z powiatu wołomińskiego?
– Niestety dotychczas żadnej drużynie z powiatu wołomińskiego nie udało się w ostatnich latach wygrać Coca-Cola Cup. Zapraszam jednak szkoły do wzięcia udziału w turnieju, bo być może ten rok będzie dla nich przełomowy. Więcej informacji o zapisach pod numerem: 791 266 096.

Rozmawiała
Sylwia Kowalska