Tai chi, czyli plecy już nie bolą!

Kręgosłup to oś naszego ciała ? dbamy o niego wykonując ćwiczenia tai-ji-quan. Widzieliście Murzynki niosące na głowie dzbany z wodą? Kroczą z taką gracją, jakby prezentowały kolekcję Dolce-Gabbany, a nie niosły ciężar na głowie. Płyną… Anorektyczne modelki mogą tylko marzyć o tym, by tak się poruszać.

Ujawnijmy ich tajemnicę… kobiety Himba, Kikuju, Hutu noszą wysokiej jakości gorset! Ktoś zapyta: ?Jak to? Przecież tam byłem. Bywają prawie nagie. Bzdura!?. To nie bzdura. Mają. Każda z nich nosi go zawsze. Jest to GORSET MIĘŚNIOWY.

Jak liny żaglowca

Gorset mięśniowy to popularna nazwa krótkich mięśni grzbietu. Oplatają one kręgosłup jak liny okrętowe oplatają maszt. Nie podtrzymują, ale równomiernie naciągnięte stabilizują go. I jest ich, jak na żaglowcu, naprawdę dużo. Mięśnie krótkie grzbietu wykonują podobną do lin okrętowych pracę. Gdy jedne napinają się, te po przeciwnej stronie – rozluźniają się. Wygimnastykowane mięśnie międzykolcowe, dźwigacze żeber, mięsień krzyżowo-guziczny przedni i tylny, mięśnie międzypoprzeczne ustawiają kręgosłup w idealnej pozycji ? lekka kifoza w odcinku piersiowym, lekka lordoza o odcinku lędźwiowym. Żadnych skrzywień bocznych. Nie ma więc problemu z nadmiernym zużywaniem się dysków międzykręgowych i powstawaniem zwyrodnień tkanki kostnej kręgosłupa. Kroki wyprowadzane są z miednicy z zachowaniem wyprostowanej pozycji od czubka głowy do kości ?ogonowej?. Niezaangażowane w ruch mięśnie są rozluźnione?

Oczywiście mowa tu o Murzynkach. Przynajmniej o tych, które od małego wzorem swych mam i ciotek nosiły na głowie podręczniki szkolne, miskę z owocami itp. Rozpoczynały od małych obciążeń, by, kiedy już dojrzeją, nosić na głowie zakupione na targu towary i? pięknie się poruszać.

Antygrawitacja i elongacja

Użyte powyżej terminy nie pochodzą z kultowego filmu ?Star Trek?. Fachowiec (np. lekarz czy terapeuta) użyje ich, by wyjaśnić, że cała sztuka polega na wieloletnich ćwiczeniach antygrawitacyjnych ? treningu krótkich mięśni grzbietu – i elongacyjnych ? polegających na wyciągnięciu kręgosłupa w jego osi długiej. Pod wpływem treningu mięśnie są lepiej unaczynione, efektywniej reagują na pobudzanie poprzez płytki motoryczne, są elastyczniejsze. Zwiększa się precyzja ich ruchów, harmonijność ich współdziałania, szybkość… no i następuje przerost włókien mięśniowych, dzięki któremu mięśnie są silniejsze. Polepsza się też ukrwienie stawów kręgosłupa, a tym samym ich odżywienie.

Afryka-Chiny-Mazowsze

Chińczycy już przed trzema tysiącami lat zauważyli, jak ważne są ćwiczenia najgłębiej położonych warstw mięśni. Wiedzę zdobywaną przez pokolenia zawarli w korygowanym przez pokolenia systemie ćwiczeń tai chi. Podczas treningu kręgosłup trzymany jest prosto, głowa lekko wyciągnięta go góry, podbródek cofnięty. Miednica jest lekko ?podwinięta? do przodu. W czasie przejść do przodu, do tyłu, skrętów, pochyleń wiele ruchów wyprowadza się z okolic miednicy, angażując odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa. Jednocześnie utrzymuje się ciało w stabilności, dba się o równomiernie rozłożenie jego ciężaru oraz rozluźnia się mięśnie warstwy powierzchniowej i pośredniej, które nie są odpowiedzialne za wykonywany ruch. Dlatego u osób regularnie ćwiczących tai chi rzadko dochodzi do skrzywień kręgosłupa lub zaokrąglenia pleców spowodowanego wiekiem. Natomiast u osób, które przychodzą na zajęcia z tego typu problemami, daje się zauważyć zwiększenie elastyczności przy jednoczesnym wzmocnieniu stabilności kręgosłupa.

Oprac. Janusz Kieś,
szkoła Nikko Tai-Chi