Tłuszcz – wystawa o Wybickim i dziejach polskiego hymnu już otwarta

Tłuszcz - wystawa o Wybickim i dziejach polskiego hymnu już otwarta

Od 19 maja w tłuszczańskim muzeum można już zwiedzać wystawę o Józefie Wybickim i historii polskiego hymnu. Ma ona niewątpliwie charakter edukacyjny i jest dedykowana wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy chcieliby bliżej poznać sylwetkę Wybickiego – niezwykłego człowieka jak na czasy, w których żył.

Wybicki to nie tylko autor słów naszego hymnu narodowego i polski patriota, ale także prawnik, polityk, poseł na sejm, królewski szambelan, generał, literat. Wystawa to także okazja do poznania historii symbolu narodowego Polski – hymnu. Należy nadmienić, że rok 2022 był ogłoszony w Polsce rokiem Józefa Wybickiego w związku z obchodami 200. rocznicy jego urodzin.

Wernisaż wystawy odbył się z udziałem zaproszonych gości: Radnego Powiatu Wołomińskiego Sławomira Klocka, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tłuszczu Krzysztofa Gajcego i Radnego Włodzimierza Romańskiego. Wszystkich w imieniu Zarządu TPZT powitał Prezes Waldemar Wojtyra. Osoby, które przybyły na otwarcie mogły wysłuchać mini wykładu Anny Jaworskiej o Wybickim i polskim hymnie, obejrzeć przygotowane tablice tematyczne, książki, płyty, pamiątkowe medale, ekslibrisy, pocztówki, użyczone na wystawę przez Apolonię i Tadeusza Sasinów oraz Jarosława Kurowskiego. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie muzeum będą odwiedzać w ramach lekcji historycznych uczniowie szkół z naszej gminy, aby dowiedzieć się więcej o słynnym Polaku i polskim hymnie. Wystawa będzie czynna do końca czerwca br. Zapraszamy!

 

Więcej informacji z Tłuszcza

Chodnik w Jadwininie i modernizacja drogi w Jaźwiu. Gmina Tłuszcz podpisała umowy na lokalne inwestycje

Chodnik w Jadwininie i modernizacja drogi w Jaźwiu. Gmina Tłuszcz podpisała umowy na lokalne inwestycje

W Gminie Tłuszcz ruszają kolejne inwestycje. Samorząd podpisał umowy na ułożenie chodnika w sołectwie Jadwinin oraz modernizację ul. Zienkiewiczów w sołectwie Jaźwie. Pierwsze [...]
0 komentarzy
Szkoła w Kozłach czeka na remont. Gmina Tłuszcz szuka wykonawcy prac

Szkoła w Kozłach czeka na remont. Gmina Tłuszcz szuka wykonawcy prac

Gmina Tłuszcz prowadzi postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę remontu w Zespole Szkół w Kozłach. Oferty można składać do wtorku, 23 czerwca, do godziny [...]
0 komentarzy
PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

Zakończyły się prace przy modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tłuszczu. To inwestycja, której znaczenie najlepiej rozumieją ci mieszkańcy, którzy regularnie korzystają [...]
0 komentarzy
Ponad 1.39 mln zł dla gminy Jadów. W Urlach miała powstać nowa nawierzchnia ulicy Długiej

Tłuszcz wpisuje do budżetu nowe inwestycje. Będą drogi, LED-y, oczyszczalnie i tężnia w Ogródku Jordanowskim

W Gminie Tłuszcz zapowiada się intensywny okres inwestycyjny. Podczas czwartkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli zmiany w budżecie, które otwierają drogę do [...]
0 komentarzy
Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Mieszkańcy Gminy Tłuszcz nadal będą płacić 33 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów komunalnych. 18 czerwca burmistrz Beata Skulimowska podpisała umowę na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.