TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Turcji

TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Turcji

Turcja leży na styku Europy i Azji. Mieszają się tu różne kultury, wpływy, smaki oraz religie. To kraj bogaty w historię widoczną w architekturze, bazarach i meczetach. W głębi lądu znajdują się malownicze, górskie krajobrazy i starożytne miasta, które odwiedzali m.in.: Kleopatra, Marek Antoniusz, Juliusz Cezar i Aleksander Wielki.

Turcja znana jest także z pięknych plaż i nieba nad Kapadocją wypełnionego balonami. Znajduje się tu kilkanaście miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz 41 parków narodowych, w których czekają malownicze doliny, jeziora i góry. Aby pomóc Ci w wyborze miejsca idealnego na wakacje w Turcji, przygotowaliśmy zestawienie 5 urokliwych miejsc.

TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Turcji

Fethiye – doskonałe miejsce na wypoczynek na Turkusowym Wybrzeżu Turcji

Fethiye jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Turcji w regionie Morza Śródziemnego. To nadbrzeżne miasto jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania wielu atrakcji turystycznych na wybrzeżu zwanym Turkusowe Wybrzeże. Fethiye jest to spokojny wakacyjny kurort, w którym można odpocząć i zrelaksować się po dniu zwiedzania okolicznych skalnych grobowców i górskich ruin wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Fethiye znajduje się także jeden z najpiękniejszych naturalnych portów w Turcji. Miejscowość znana jest jako baza wypadowa dla żeglarzy. Najsłynniejsza turecka plaża znajduje się 15 kilometrów na południe od Fethiye. Spokojne turkusowe morze, biała, piaszczysta plaża, która otoczona jest gęstym lasem sosnowym, jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji.

Marmaris – wakacje na Riwierze Tureckiej

Malownicza Zatoka Marmaris nad Morzem Egejskim z miejscowością Marmaris jest popularnym miejscem na odpoczynek na Wybrzeżu Egejskim. Ruiny Kaunos i Knidos, grecka wyspa Rodos oraz wiele innych historycznych miejsc znajdują się w bliskim sąsiedztwie tego miasta. Marmaris to idealne miejsce jeśli podczas urlopu chcesz połączyć zwiedzanie z plażowaniem. Górujący nad portem zamek w Marmaris i otaczające go brukowane uliczki starego miasta to główne historyczne atrakcje tego wakacyjnego kurortu. Zamek był wykorzystywany jako miejsce postoju wojsk osmańskich sułtana Sulejmana Wspaniałego, gdy walczyły one o wyspę Rodos. Obecnie niektóre sale służą do prezentacji artefaktów znalezionych w okolicy. Z zamkowych murów obronnych rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Marmaris.

Kaş – jedno z najpiękniejszych miejsc na urlop w Turcji

Kaş to urocza wioska rybacka położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miejscowość posiada mały port i jest ulubionym miejscem cumowania jachtów w prowincji Antalya w Turcji. Jest to także jedno z najlepszych miejsc, aby spokojnie zwiedzić okoliczne zatoczki i wyspy leżące wzdłuż linii brzegowej. W Kaş jest sporo kawiarni oraz restauracji, serwujących lokalne dania. W pobliżu znajdują się małe plaże dla tych, którzy chcą się zrelaksować i wygrzać w słońcu.

Pobliska wyspa Kekova (Caravola) z zatopionymi ruinami miasta i maleńką nadmorską wioską Kaleköy są atrakcjami, które warto zobaczyć podczas wczasów w Kaş. Wiele pięknych atrakcji znajduje się także pod powierzchnią wody. Występuje tu duże bogactwo ryb, żółwi i innych stworzeń morskich, które można odkryć podczas wypraw nurkowych.

Side

Jeśli szukasz połączenia pięknych plaż i krajobrazów z bogatą historią to miasto kurortowe Side jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Side posiada bogactwo grecko-rzymskich ruin, które znajdują się w samym mieście i stanowią główną atrakcję turystyczną.

Do najpopularniejszych zabytków należy Świątynia Ateny, która położona jest w porcie. Na drugim końcu miasta znajduje się starożytny teatr – niezwykły przykład rzymskich umiejętności architektonicznych. Był on największym w starożytnej Pamfilii i mógł pomieścić w czasach świetności nawet 15 000 widzów w 49 rzędach siedzeń. Obecnie Side jest bardziej znane ze swoich plaż niż ze swojej starożytnej historii. Podczas wakacyjnych miesięcy miejscowość ożywa, dzięki dużej ilości turystów chcących spędzić tu swoje wczasy w Turcji.

Bozcaada – urocza wyspa na Morzu Egejskim

Jeśli szukasz uroczego miejsca na miesiąc miodowy lub wakacji na plaży to wyspa Bozcaada położona na południe od Dardaneli na Morzu Egejskim, jest idealnym miejscem. Kiedyś wyspa ta była nazywana grecką nazwą Tenedos. Stała się ona częścią współczesnej Turcji w 1923 roku. Jej osmańsko- greckie dziedzictwo jest nadal widoczne w zachowanej architekturze miasta Bozcaada.

Wyspa otoczona jest piaszczystym wybrzeżem. Jej wnętrze porastają niezliczone ilości winorośli. W letnie weekendy Turcy przyjeżdżają tu, aby wylegiwać się na plaży Ayazma na południowym wybrzeżu. Popularna jest także plaża Cayır leżąca na północnym wybrzeżu. Cayır jest miejscem, gdzie możesz uprawiać różne sporty wodne, takie jak na przykład windsurfing. Poza plażowaniem, aktywności na Bozcaada są ograniczone, jednak to właśnie brak infrastruktury typowo kurortowej jest ogromną zaletą tej wyspy.

 

Więcej informacji z Mazowsza

PGE umożliwia elektroniczne złożenie oświadczenia w ramach Tarczy Solidarnościowej i wydłuża pracę Biur Obsługi Klienta

Do 30 listopada 2022 r. samorządy, MŚP i podmioty użyteczności publicznej powinny złożyć oświadczenie dot. maksymalnej ceny prądu. PGE Obrót, wychodząc naprzeciw potrzebom [...]
0 komentarzy

Ostatnie dni na złożenie wniosku o Dobry start

Do tej pory na Mazowszu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ponad 687 tys. świadczeń z programu „Dobry start” na kwotę ponad 206 mln złotych. Wnioski można [...]
0 komentarzy

Rozstrzygnięcie nadzorcze ws. powołania Dyrektora Teatru Dramatycznego

Zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy z 2 sierpnia 2022 r., na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego, na pięć sezonów artystycznych, powołana została Pani Monika Strzępka. [...]
0 komentarzy

Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Rozpoczęła się kolejna cykliczna międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet – tym samym rozpoczynamy [...]
0 komentarzy
smog

Warszawa bez smogu

5852- taka jest dokładna liczba kotłów i pieców jaka pozostała do wymiany na terenie stolicy, wynika z danych Urzędu Miasta Warszawa. Liczbę podano [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.