Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to najczęstszy problem dermatologiczny, który dotyka ludzi w różnym wieku. Pojawia się około 12 roku życia i nierzadko utrzymuje się do 30-tki. Główne czynniki decydujące o nim to łojotok, nadmierne rogowacenie oraz stan zapalny.Skóra obfituje w gruczoły łojowe, które są zlokalizowane w strefie T (nos, czoło, broda), na górnej części klatki piersiowej i plecach. Sebum chroni skórę, ale sam łojotok nie powoduje trądziku. Ważny jest skład procentowy i gęstość łoju. Na trądzik mają wpływ uwarunkowania genetyczne ? skłonność do nadprodukcji łoju i nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych a także zwiększona aktywność hormonów androgenowych.
Zbita masa zatyka pory, uniemożliwiając wydzielanie sebum, co prowadzi do powstania mikrozaskórnika. Należą one łącznie z zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi do wykwitów niezapalnych, natomiast wykwity zapalne to grudki, krostki i torbiele.
Wyróżnia się trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy i ropny. U mężczyzn trądzik ma silną postać zapalną grudkowo-krostkową a zmiany występują przede wszystkim na plecach. U kobiet trądzik przybiera formę zapalną, nasila się w okresie około menstruacyjnym.
Leczenie trądziku może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Większość pacjentów uzyskuje poprawę dopiero po 6 miesiącach leczenia. Stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin, leczenie hormonalne u kobiet nie odpowiadających na konwencjonalne leczenie a przy ostrej postaci trądziku retinoidy. Retinoidy redukują wszystkie objawy trądziku, ale mają też uboczne skutki towarzyszące leczeniu, np. suchość śluzówek i skóry.
Do stosowania w monoterapii lub uzupełnienia leczenia farmakologicznego stosuje się dermokosmetyki do skóry trądzikowej. Preparaty kosmetyczne zwiększają skuteczność leczenia, redukują czas jego trwania i mają lepszą tolerancję. Kosmetyki te najczęściej zawierają hydroksykwasy, które rozpuszczają substancje sklejające poszczególne komórki. Popularnym składnikiem jest też kwas azelainowy, który działa przeciw zaskórnikowo, keratolitycznie i przeciwzapalnie oraz cynk o działaniu wysuszającym i ściągającym.
Bardzo ważne w pielęgnacji trądziku jest oczyszczanie skóry, ale jeżeli jest ona w trakcie leczenia do mycia lepiej jest użyć łagodnego preparatu. Właściwe oczyszczanie jest niezwykle ważne, gdyż źle dobrany preparat np. zwykłe mydło, tonik na bazie alkoholu, niszczy płaszcz hydrolipidowy. Produkty zawierające wysokie stężenie kwasów mogą drażnić skórę tłustą, ale wrażliwą. Nie należy ich stosować w trakcie leczenia, ze względu na zbyt duże przesuszenie skóry.
Trądzik zwykle powoduje blizny. Blizna jest wynikiem stanu zapalnego. Zmiany pozapalne mogą być rumieniowe lub pigmentacyjne. Jeśli skóra nie jest chroniona filtrem przeciwsłonecznym, tworzą się przebarwienia, które są bardzo trudne do usunięcia. Słońce to pozorny przyjaciel trądziku. Maskuje zmiany, ale po ekspozycji słonecznej, zaskórniki i krosty wracają jak bumerang.
Odpowiednia pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej to klucz do sukcesu, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekty. Jeśli problem jest poważniejszy, są wypryski, łojotok, duża liczba zaskórników, koniecznie należy zasięgnąć porady dermatologa.
Liczne badania wskazują na to, że nasz stan emocjonalny w dużym stopniu wpływa na wygląd skóry. Stres zaostrza przewlekłe schorzenia skórne, między innymi trądzik.
Rynek kosmetyczny ma wysoki potencjał, można znaleźć nawet produkty określone mianem neurokosmetyków, by walczyć ze skutkami stresu.