Trzy nowe radne województwa mazowieckiego zaprzysiężone

Trzy nowe radne województwa mazowieckiego zaprzysiężone

Na sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego ślubowanie złożyły  trzy nowe radne. Z listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku dostała się Aleksandra Śmietanka, z Polskiego Stronnictwa Ludowego – Wiesława Krawczyk, a z Prawa i Sprawiedliwości – Elżbieta Woźniak-Sionek.

Po październikowych wyborach do sejmu i senatu wygasły mandaty radnych, którzy zostali posłami. Z sejmikiem pożegnali się Piotr Kandyba (KO), Mirosław Adam Orliński (PSL) oraz Marcin Grabowski (PiS).

Nowe radne

Postanowieniem komisarza wyborczego do Sejmiku Województwa Mazowieckiego powołane zostały trzy nowe radne, które zaprzysiężone zostały na LXI sesji w dniu 21 listopada. Uroczyste ślubowanie odbyło się tuż po rozpoczęciu sesji.

Aleksandra Śmietanka, która w wyborach samorządowych w 2018 r. startowała z listy KKW PLATFORMA .NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA  w okręgu nr 7 (powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński) i zdobyła 8 372 głosów. Aleksandra Śmietanka ma 33 lata i jest mieszkanką Lesznowoli. Ukończyła wydział prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Jest doradcą osobistym w Biurze Europosła Andrzeja Halickiego w Lesznowoli i Przewodnicząca Koła Platformy Obywatelskiej w Lesznowoli. Od 20 lat jej ogromną pasją i hobby jest kynologia. Zajmuje się także fotografią. Jak podkreśla radna Śmietanka praca w sejmiku jest  dla niej zupełnie nowym doświadczeniem:

– Bardzo się cieszę z objęcia mandatu radnej województwa mazowieckiego, mimo tego że zostało niewiele czasu do końca kadencji. Jest to dla mnie totalnie nowe doświadczenie, a zarazem przygoda. Mam nadzieję, że dobrze ten czas wykorzystam, pracując na rzecz mieszkańców Lesznowoli, powiatu piaseczyńskiego i całego Mazowsza. Mam nadzieję, że będę mogła uczestniczyć w pracach Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, bo to ważne dla mojego regionu oraz w Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, zgodnie z moim doświadczeniem zawodowym. Jako prawniczka chcę także uczestniczyć w pracach Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Wiesława Krawczyk w wyborach samorządowych startowała z listy KW PSL w okręgu wyborczym nr 4 (miasto Płock; powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski) i zdobyła 5 434. Nowa radna jest mieszkanką Przasnysza,  absolwentką LO KEN w Przasnyszu, Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, Szkoły Zdrowia Publicznego w Łodzi. Przez całe zawodowe życie związana była z Sanepidem. Od 2003 r. do 2020 r. była Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ciechanowie. Ma również doświadczenie jako radna województwa – zasiadała w ławach sejmikowych przez 4 kadencje do 2018 r. Była wiceprzewodniczącą sejmiku IV kadencji.

– Jeżeli chodzi o mój powrót do sejmiku, to traktuję go jako wyzwanie. Do wyborów samorządowych nie pozostało zbyt wiele czasu, ale dołożę wszelkich starań, żeby go jak najlepiej spożytkować z korzyścią dla mieszkańców Mazowsza. Jako wieloletnia radna w sejmiku mam potrzebną wiedzę i doświadczenie, które pozwolą mi od razu przystąpić do działania i pracy – powiedziała Wiesława Krawczyk.

Natomiast w miejsce Marcina Grabowskiego  powołana została Elżbieta Woźniak-Sionek, która w okręgu wyborczym nr 6 (miasta Ostrołęka i Siedlce; powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski), startując z listy KW Prawo i Sprawiedliwość, osiągnęła wynik 9 685 głosów. Elżbieta Woźniak-Sionek jest mieszkanką Parysowa. W przeszłości była dyrektorem biblioteki publicznej w Parysowie oraz dyrektorem ośrodków kultury w Parysowie i Pilawie. Pracowała w wydziale edukacji starostwa, ministerstwie rodziny oaz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest prezesem zarządu gminnego PiS w Parysowie i członkiem zarządu powiatowego PiS w Garwolinie.

Radna Woźniak-Sionek nie kryje ogromnej radości i satysfakcji z dołączenia do grona radnych województwa: – Kandydowałam 5 lat temu, więc dla mnie jest to niesamowita niespodzianka i ogromna radość i dedykuje to wszystkim moim wyborcom. Bedę chciała w powiecie garwolińskim i w moim okręgu siedlecko-ostrołęckim wspomagać samorządy lokalne, szczególnie  w dziedzinie kultury, polityki rodzinnej i współpracy z samorządami lokalnymi.

Nowy wiceprzewodniczący

Radni dokonali również wyboru nowego wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Został nim radny Konrad Wojnarowski (PSL).

Więcej informacji z Mazowsza

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Wakacje nie muszą oznaczać wielogodzinnych podróży i kosztownych wyjazdów. Mazowsze to region pełen różnorodnych atrakcji, które można odkrywać przez całe lato. Historyczne miasta, [...]
0 komentarzy
Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Lato na Mazowszu nie musi oznaczać dalekich wyjazdów. Region oferuje wiele atrakcyjnych miejsc do wypoczynku nad wodą, które z powodzeniem mogą konkurować z [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.