Trzy nowe radne województwa mazowieckiego zaprzysiężone

Trzy nowe radne województwa mazowieckiego zaprzysiężone

Na sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego ślubowanie złożyły  trzy nowe radne. Z listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku dostała się Aleksandra Śmietanka, z Polskiego Stronnictwa Ludowego – Wiesława Krawczyk, a z Prawa i Sprawiedliwości – Elżbieta Woźniak-Sionek.

Po październikowych wyborach do sejmu i senatu wygasły mandaty radnych, którzy zostali posłami. Z sejmikiem pożegnali się Piotr Kandyba (KO), Mirosław Adam Orliński (PSL) oraz Marcin Grabowski (PiS).

Nowe radne

Postanowieniem komisarza wyborczego do Sejmiku Województwa Mazowieckiego powołane zostały trzy nowe radne, które zaprzysiężone zostały na LXI sesji w dniu 21 listopada. Uroczyste ślubowanie odbyło się tuż po rozpoczęciu sesji.

Aleksandra Śmietanka, która w wyborach samorządowych w 2018 r. startowała z listy KKW PLATFORMA .NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA  w okręgu nr 7 (powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński) i zdobyła 8 372 głosów. Aleksandra Śmietanka ma 33 lata i jest mieszkanką Lesznowoli. Ukończyła wydział prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Jest doradcą osobistym w Biurze Europosła Andrzeja Halickiego w Lesznowoli i Przewodnicząca Koła Platformy Obywatelskiej w Lesznowoli. Od 20 lat jej ogromną pasją i hobby jest kynologia. Zajmuje się także fotografią. Jak podkreśla radna Śmietanka praca w sejmiku jest  dla niej zupełnie nowym doświadczeniem:

– Bardzo się cieszę z objęcia mandatu radnej województwa mazowieckiego, mimo tego że zostało niewiele czasu do końca kadencji. Jest to dla mnie totalnie nowe doświadczenie, a zarazem przygoda. Mam nadzieję, że dobrze ten czas wykorzystam, pracując na rzecz mieszkańców Lesznowoli, powiatu piaseczyńskiego i całego Mazowsza. Mam nadzieję, że będę mogła uczestniczyć w pracach Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, bo to ważne dla mojego regionu oraz w Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, zgodnie z moim doświadczeniem zawodowym. Jako prawniczka chcę także uczestniczyć w pracach Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Wiesława Krawczyk w wyborach samorządowych startowała z listy KW PSL w okręgu wyborczym nr 4 (miasto Płock; powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski) i zdobyła 5 434. Nowa radna jest mieszkanką Przasnysza,  absolwentką LO KEN w Przasnyszu, Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, Szkoły Zdrowia Publicznego w Łodzi. Przez całe zawodowe życie związana była z Sanepidem. Od 2003 r. do 2020 r. była Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ciechanowie. Ma również doświadczenie jako radna województwa – zasiadała w ławach sejmikowych przez 4 kadencje do 2018 r. Była wiceprzewodniczącą sejmiku IV kadencji.

– Jeżeli chodzi o mój powrót do sejmiku, to traktuję go jako wyzwanie. Do wyborów samorządowych nie pozostało zbyt wiele czasu, ale dołożę wszelkich starań, żeby go jak najlepiej spożytkować z korzyścią dla mieszkańców Mazowsza. Jako wieloletnia radna w sejmiku mam potrzebną wiedzę i doświadczenie, które pozwolą mi od razu przystąpić do działania i pracy – powiedziała Wiesława Krawczyk.

Natomiast w miejsce Marcina Grabowskiego  powołana została Elżbieta Woźniak-Sionek, która w okręgu wyborczym nr 6 (miasta Ostrołęka i Siedlce; powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski), startując z listy KW Prawo i Sprawiedliwość, osiągnęła wynik 9 685 głosów. Elżbieta Woźniak-Sionek jest mieszkanką Parysowa. W przeszłości była dyrektorem biblioteki publicznej w Parysowie oraz dyrektorem ośrodków kultury w Parysowie i Pilawie. Pracowała w wydziale edukacji starostwa, ministerstwie rodziny oaz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest prezesem zarządu gminnego PiS w Parysowie i członkiem zarządu powiatowego PiS w Garwolinie.

Radna Woźniak-Sionek nie kryje ogromnej radości i satysfakcji z dołączenia do grona radnych województwa: – Kandydowałam 5 lat temu, więc dla mnie jest to niesamowita niespodzianka i ogromna radość i dedykuje to wszystkim moim wyborcom. Bedę chciała w powiecie garwolińskim i w moim okręgu siedlecko-ostrołęckim wspomagać samorządy lokalne, szczególnie  w dziedzinie kultury, polityki rodzinnej i współpracy z samorządami lokalnymi.

Nowy wiceprzewodniczący

Radni dokonali również wyboru nowego wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Został nim radny Konrad Wojnarowski (PSL).

Więcej informacji z Mazowsza

Nowoczesne technologie IT w Szpitalu Bródnowskim

Nowoczesne technologie IT w Szpitalu Bródnowskim

Zakończona właśnie inwestycja w cyfryzację to inwestycja w nasze zdrowie. Mazowiecki Szpital Bródnowski oficjalnie zakończył realizację projektu REACT UE o łącznej wartości ponad [...]
0 komentarzy
Konferencja prasowa Wojewody Mazowieckiego – apel do Prezydenta m.st. Warszawy

Konferencja prasowa Wojewody Mazowieckiego – apel do Prezydenta m.st. Warszawy

Brak uchwały krajobrazowej i przyjęta uchwała przez Radę Warszawy o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu to najważniejsze tematy poruszone przez Tobiasza Bocheńskiego Wojewodę Mazowieckiego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 11 do 15 grudnia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Finał akcji „Ciepły Paluch”. Schronisko zaopatrzone w dziesiątki koców i ręczników!

Finał akcji „Ciepły Paluch”. Schronisko zaopatrzone w dziesiątki koców i ręczników!

W ramach akcji „Ciepły Paluch” Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie oraz mobilizacji warszawianek i warszawiaków do Schroniska trafiły trzy samochody dostawcze wypełnione kocami, [...]
0 komentarzy
Nowa opcja w aplikacji mObywatel. Skorzystają z niej emeryci i renciści.

Już ponad 588 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty, czyli mLegitymacja. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Wystarczy na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.