Tym razem o bitwie pancernej pod Wołominem i Radzyminem

7 czerwca w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie odbędą się wykłady na temat jednej z większych bitew pancernych II wojny światowej. Miesiąc temu w tym miejscu gościli z wizytą studyjną oficerowie NATO, zaś 3 maja uroczyście obchodzony był Dzień Flagi.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Rozwadowskiego w Ossowie, Dzień Flagi czy wizyta przedstawicieli NATO, to nie jedyne wydarzenia jakie w ostatnim czasie mają miejsce w tej, leżacej na terenie gminy Wołomin, miejscowości. Pracownicy Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie tym razem chcą przypomnieć o jednej z większych bitew pancernych II wojny światowej.

Latem 1944 roku na przedpolach Warszawy, a dokładnie w okolicy Wołomina i Radzymina, starło się blisko tysiąc czołgów radzieckiej II Armii Pancernej z dywizjami Hermanna Goeringa, Waffen-SS Wiking i Totenknopf.

Na gości, którzy w niedzielne popołudnie (7 czerwca) odwiedzą Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej przy ul. Matarewicza 148 w Ossowie, czekać będzie szereg atrakcji. Dzięki uprzejmości p. Krzysztofa Dąbrowskiego obejrzą ciekawy film dokumentalny. Będą mieli także możliwość wysłuchania wykładów i zapoznania się z prezentacją dotyczącą wydarzeń, które miały miejsce w tej okolicy, na krótko przed zakończeniem II wojny.

Niespełna miesiąc temu Ossów odwiedzili oficerowie NATO, którzy wzięli udział również w niecodziennej lekcji historii. Goszczący na zaproszenie Ministerstwa Obrony Narodowej studenci Baltic Defence College zapoznali się wówczas z historią wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej.Wizyta gości z Baltic Defence College w Ossowie odbyła się w porozumieniu z resortem obrony i stanowiła element szerszego programu szkoleniowego.

– Instytucja, w której się dziś znajdujemy to unikatowe miejsce, w którym z dumą mówimy o minionych czasach i stawiamy za wzór postawę narodu polskiego ? mówiła podczas spotkania z oficerami Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. ? Wierzę, że wykorzystacie panowie czas spędzony w naszych progach, by jak najlepiej poznać historię jakże ważnej dla Polaków, Europy i reszty świata Bitwy Warszawskiej. Mam nadzieję, że będzie to wspaniała lekcja historii popularyzująca wiedzę na temat tego wiekopomnego wydarzenia – podkreślała.

Baltic Defence College to założona przez państwa bałtyckie w 1999 roku wielonarodowa uczelnia wojskowa z siedzibą w Tartu w Estonii. Realizuje ona wieloaspektowe szkolenia z zakresu wojskowości i dowodzenia dla wyższej rangi oficerów państw bałtyckich, a także NATO i Unii Europejskiej oraz innych państw europejskich aspirujących bądź zaprzyjaźnionych z Sojuszem Północnoatlantyckim i UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.