Święto Konia w Gulczewie

W minioną sobotę (30 maja) w Gulczewie w powiecie wyszkowskim na placu przy byłej szkole zorganizowano… Święto Konia. W imprezie wzięli udział również jeźdźcy z naszego powiatu. W Gulczewie nie zabrakło przedstawicieli stajni w Słupnie oraz jeźdźców z Kobyłki, których prowadzi Andrzej Michalik oraz ułanów z Radzymina.

Impreza zaczęła się od mszy świętej celebrowanej przez proboszcza miejscowej parafii. Odbyło się poświęcenie koni, a także jeźdźców i bryczek. Następnie cały poczet konny udał się ulicami Gulczewa na paradny objazd, którego celem było zachęcenie mieszkańców do przyjścia na mające się odbyć pokazy.

Na początku można było obejrzeć pokaz Grupy Easy Riders ze stajni w Słupnie, którą prowadzi Hubert Kostrzewa. Jeźdźcy ze Słupna zaprezentowali efektowne elementy woltyżerki na koniach. W tej dyscyplinie jeździeckiej, zawodnik lub grupa zawodników wykonuje różnorodne ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne na poruszającym się koniu. Przedstawiciele Grupy Easy Riders pokazali również elementy kaskaderki na koniach. Niezwykle efektownie wyglądały pokazy tzw. ?poczty węgierskiej?, która polega na jeździe konnej, gdzie jeździec stoi na dwóch koniach jednocześnie.

Przedstawiciele stajni ze Słupna zaprezentowali również pokaz na wzór turnieju rycerskiego, łącznie z pojedynkami na kopie, które są rzadko spotykane z racji trudności i niebezpieczeństwa. Warto dodać, że Grupa Easy Riders od wielu lat specjalizuje się w pracy na planach filmowych i pokazach historycznych. Tworzą ją ludzie łączący pasję z pełnym profesjonalizmem.

Członków Grupy Easy Riders można było również zobaczyć w roli kozaków. W tym przypadku wystąpili w strojach z siedemnastego wieku. Kozacy ze Słupna, siedząc na pędzącym koniu, w brawurowy sposób posługiwali się różnorodną bronią. Ścinali gałęzie szablą, a także prezentowali umiejętności posługiwania się pejczem.

Na imprezie odbywały się również inscenizowane pojedynki piesze. W czasie tych pokazów można było podziwiać umiejętności władania mieczem.

W Gulczewie zaprezentowali się też przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im.

1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, prowadzeni przez Andrzeja Michalika, a także ułani z 201 Zapasowego Pułku Szwoleżerów z Radzymina. Obydwie grupy wystąpiły w umundurowaniu kawalerii z okresu międzywojennego. Rywalizowali w ramach zawodów kawaleryjskich o puchar burmistrza Wyszkowa.

W międzyczasie odbywał się piknik z grillem, napojami i lodami. Święto zorganizowano przed Dniem Dziecka, dlatego wśród widowni było wielu najmłodszych widzów.

Na zakończenie imprezy w Gulczewie jeźdźcy zaprezentowali się w strojach historycznych. Można było oglądać wszystkich uczestników wydarzenia, którzy przejechali wśród rozbawionych widzów. Efektowne pokazy jazdy konnej pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zwycięzcę zawodów uhonorowano pucharem, zaś wszystkie konie otrzymały flo.

Paweł Choim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.