Uczniowie poznają Policję

Konkurs ?Poznajmy się bliżej? to już cykliczna akcja organizowana przez Komendę Stołeczną Policji przy wsparciu Kuratorium Oświaty. Uczniowie ze szkoły podstawowej uczą się o bezpieczeństwie własnym i najbliższych oraz poznają zawód policjanta.

Tegoroczna edycja konkursu ?Poznajmy się bliżej? jest już czternastą. Materiały do testów udostępnia Komenda Stołeczna na swojej stronie internetowej. Tematy dotyczą wiedzy ogólnej o policji, zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i sytuacji zagrożenia.
Konkurs zawsze przeprowadzany jest w trzech etapach. Pierwszy to test z wiedzy o policji i bezpieczeństwie, który odbywa się w szkole. Na tym poziomie wybierana jest trzyosobowa drużyna, która reprezentuje szkołę podczas etapu powiatowego. W tym roku odbył się 10 lutego w Miejskim Domu Kultury w Wołominie.
Frekwencja dopisała po raz kolejny. Wśród uczestników byli Paulina, Karol i Tomek wraz ze swoim opiekunem, Pelagią Kaską ze szkoły podstawowej we Wszeborach w gminie Dąbrówka. – Bardzo lubię policję. Interesuję się pracą w niej. Chciałbym w przyszłości być policjantem, łapać przestępców. To bardzo ciekawe ? mówi Tomek. Potrzebę organizowania takiego konkursu dostrzega również pani Pelagia. – Na pewno jest to cenna rzecz dla dzieci. Dzięki przygotowaniu do konkursu poznają zasady ruchu drogowego, struktury policji czy sposobu w jaki zachować się w sytuacji zagrożenia. Na pewno będzie to wiedza, która przyda się im w życiu ? ocenia Pelagia Kaska.
Do III etapu konkursu zostanie zakwalifikowana najlepsza drużyna z powiatu wołomińskiego. Ten etap odbędzie się w Komendzie Stołecznej w Warszawie. Na tym poziomie nie będzie już testów z wiedzy. Poszczególne drużyny przygotują krótką scenkę aktorską, przedstawiającą temat: ?Mam trzeźwy umysł?.
Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Powiatu Wołomińskiego Maciej Urmanowski. Nagrody dla uczestników ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Wojewódzkie Kuratorium Oświaty.

AK