Uroczyste obchody 227. rocznicy Bitwy pod Kobyłką

Uroczyste obchody 227. rocznicy Bitwy pod Kobyłką

?O godzinie 10.30 bitwa była zakończona. Trwała 5 godzin. Do niewoli dostaje się ranny w plecy generał Byszewski, 25 oficerów i 400 szeregowców. (?) Polacy, Litwini i żołnierze innej narodowości do końca zachowali się bohatersko. W nierównej walce najwięcej żołnierzy poległo na polanie we wsi Maciołki i na pagórkach osady Karczma. (?) Ciała poległych w bitwie żołnierzy mieszkańcy osady pochowali w zbiorowej mogile poza wsią na uroczysku zwanym Kąpiel (dziś teren cmentarza). Na mogile usypano ziemny kurhan, który niestety nie przetrwał do naszych czasów, rozniosły go wiatry?. Tak o Bitwie pod Kobyłką pisał prof. Oskar Czarnik w książce ?Kobyłka i okolice?.

W niedzielę 24 października na cmentarzu, w miejscu, gdzie pochowano poległych żołnierzy, oddaliśmy hołd bohaterom w 227. rocznicę tamtych wydarzeń. W uroczystościach, organizowanych przez Burmistrza Miasta Kobyłka, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kobyłka i Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii i Pułku Ułanów Krechowieckich wziął udział pułkownik Vilmas Šatas – attache obrony w Ambasadzie Republiki Litewskiej i Eduard Mažul – Trzeci Sekretarz w ambasadzie Litwy (panowie reprezentowali ambasadora J.E. Pana Eduardasa Borisovasa), minister Jan Józef Kasprzyk – Szef ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Pułkownik Adam Koniuk – szef wyszkolenia XV Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, Radni Miasta Kobyłka, strażacy OSP Kobyłka, harcerze, grupa rekonstruktorów i Mieszkańcy.

– Cieszę się, że mogliśmy razem uczestniczyć w uroczystościach. Bo jest takie mądre powiedzenie – tyle bowiem żyją bohaterowie, ile trwa pamięć o nich – napisała Burmistrz Edyta Zbieć na swoim profilu na Facebooku.

W trakcie uroczystości w uznaniu szczególnych zasług położonych na polu krzewienia postaw patriotycznych medalem ?Pro Bono Poloniae? uhonorowany został ppłk Adam Koniuk, który pełniąc obowiązki dowódcy Batalionu Czołgów Ułanów Krechowieckich znalazł czas, aby przywrócić etos Kawalerii w batalionie i nawiązał stałą współpracę między wojskiem, a Stowarzyszeniem Miłośników Kawalerii. Medale ?Pro Patria? otrzymali przedstawiciele samorządu terytorialnego: Starosta Wołomiński Adam Lubiak i Burmistrz Miasta Kobyłka Edyta Zbieć  oraz członkowie Stowarzyszeń Kawaleryjskich: Arkadiusz Michalik por. kaw.och.;  Arkadiusz Ziółkowski ppor. kaw.och.; Tadeusz Dobczyński ppor. kaw. och. oraz prezes stowarzyszenia ?Nie daj się nudzie? Andrzej Zbyszyński

 

 

Więcej informacji z Kobyłki

Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 19-21.06

Czym zajmował się bartnik, a czym kowal? Pokaż dzieciom kawałek historii i odwiedź piknik historyczny. Wybierz się także na parafialny piknik Caritas i [...]
0 komentarzy
324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

Kobyłka otrzyma łącznie 324 tys. zł z kolejnych środków rozdysponowanych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na dwa zadania: cyfryzację obsługi Punktu [...]
0 komentarzy
Kobyłka - 20 czerwca - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Kobyłka – 20 czerwca – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – pierwsze ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności [...]
0 komentarzy

Zabiegi pielęgnacyjne przy pomniku przyrody w Kobyłce. Lipa przy ul. Chałubińskiego pod opieką specjalistów

Przy ul. Chałubińskiego w Kobyłce przeprowadzono prace pielęgnacyjne przy pomniku przyrody — lipie drobnolistnej. 16 czerwca mieszkańcy mogli zauważyć ekipę zajmującą się drzewem, [...]
0 komentarzy
MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

Kobyłka po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem, w którym rodzą się wielkie sportowe talenty. Zawodnicy MKS Wicher Kobyłka wrócili z Pucharu Świata [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Kobyłka – Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Do Kobyłki wróciła wyjątkowa pamiątka związana z historią  miasta. Po 98 latach do rodzinnej miejscowości powrócił Łańcuch Urzędowy należący do pierwszego wójta gminy [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 12-14 czerwca

Szykuje się prawdziwe święto aktywności, kreatywności i rodzinnej rozrywki – pikniki, pełna uśmiechu zabawa dla dzieci, rajd rowerowy, warsztaty szydełkowania, spotkanie podróżnicze oraz [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Rusza nabór na stanowisko dyrektora żłobka „Wesoły Konik”

Kobyłka – Rusza nabór na stanowisko dyrektora żłobka „Wesoły Konik”

Nowe miejsce, nowe potrzeby. Publiczny Żłobek „Wesoły konik” przy ul. Wileńskiej 17 poszukuje dyrektora! Przypominamy, że placówka będzie dostępna dla dzieci od 1 [...]
0 komentarzy
Kobyłka z trzema dotacjami z Mazowsza. Pieniądze trafią do strażaków, seniorów i na odnowienie kapliczki

Kobyłka z trzema dotacjami z Mazowsza. Pieniądze trafią do strażaków, seniorów i na odnowienie kapliczki

Kobyłka pozyskała kolejne środki z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podpisano trzy umowy dotyczące dofinansowań na zadania ważne dla mieszkańców: modernizację strażnicy OSP Kobyłka, [...]
0 komentarzy
Seniorzy z Kobyłki zakończyli rok akademicki

Seniorzy z Kobyłki zakończyli rok akademicki

Słuchacze Kobyłkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uroczyście zakończyli kolejny rok akademicki. Był to czas intensywnych spotkań, wykładów, rozmów i wyjazdów, które pokazały, że ciekawość [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.