VII Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

VII Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

10 listopada 2023 roku już po raz 7.  Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej w Urlach zorganizowało Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w GOK w Jadowie. Celami tego rokrocznego przeglądu muzycznego, oprócz możliwości pokazania swoich umiejętności szerszemu gronu, są też krzewienie wartości patriotycznych oraz rozwój świadomości narodowej, kulturowej i obywatelskiej.

Konkurs odbył się pod Patronatem honorowym: Ministra Obrony Narodowej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Muzeum Wojska Polskiego, Starostwa Powiatowego w Wołominie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach, Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego, Bractwa Strzeleckiego Salwa Wołomin. Patronem medialnym konkursu było „Życie Powiatu na Mazowszu”.                    .
Swoją obecnością zaszczycili nas: w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika- Pani Maria Łopuska, ppłk Marcin Boruta z 23. BLT w Mińsku Mazowieckim, mjr. Szymon Sztuk z OSŻW im. gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego – „Jura” w Mińsku Mazowieckim, ppłk Tomasz Wilk z CWCR, ppłk Paweł Majchrowski z WCR Warszawa-Praga, st. kpr. Wojciech Kotowski i kpr. Jakub Komar z 5.MBWOT z Ciechanowa, podinsp. Tomasz Młynarczuk Komendant KP w Jadowie, podinsp. Tomasz Michno z CSP w Legionowie, Dariusz Kokoszka- Burmistrz Miasta i Gminy Jadów, Radni Gminy Jadów, Ryszard Walczak z WITU w Zielonce, Pani Magdalena Donoch reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie, Pani Barbara Tuzel-Górczewska i Pan Leszek Czajkowski- muzycy, Pani Teresa Urbanowska z „Życia Powiatu na Mazowszu”, ks. Bogdan Lewiński- dziekan parafii Jadów, Wiesław Zienkiewicz, pseudonim „Krecik- uczestnik Powstania Warszawskiego, Jerzy Dobrowolski- członek Światowego Związku Żołnierzy AK, dyrektorzy szkół, opiekunowie uczestników konkursu oraz lokalni mieszkańcy. Po powitaniu uczestników konkursu i gości przez Panią Dyrektor Beatę Skulimowską odczytany został list od Marszałka Województwa Mazowieckiego- Adama Struzika.
Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej przeznaczony był dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych ( I kategoria) i uczniów ze szkół ponadpodstawowych ( II kategoria).
W I kategorii udział wzięło 9 uczniów z 5 szkół, a w II kategorii 10 uczniów z 6 szkół z powiatu wołomińskiego. W składzie komisji konkursowej zasiadali: Magdalena Donoch z GOK
w Jadowie, Barbara Tuzel- Górczewska- muzyk, Leszek Czajkowski- muzyk, ppłk. Marcin Boruta z 23. BLT w Mińsku Mazowieckim, Teresa Urbanowska z „Życia Powiatu na Mazowszu”.

Występy wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, zmuszały do refleksji, wprowadzały w nastrój zadumy i najzwyczajniej w świecie wzruszały. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców komisja przyznała następujące nagrody w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce –  Jagoda Gołębiewska, Szkoła Podstawowa im. Janusza  Korczaka w Urlach – „Sen o Katyniu”,

II miejsceMaciej Król, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jadowie – „Ojczyzna” Marek Grechuta

III miejsceMaria Staszak; SP nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie – „Dziewczyna z  granatem” Bożena  Kraczkowska.

Komisja przyznała następujące nagrody w kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsceAnna Komuda; ZSE im. S. Staszica w Wołominie – „Miasto”

II miejsceAleksandra Antczak; Zespół Szkół im.K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu – „Warto jest
wierzyć” Witold Ludwig oraz Kinga Kwiatkowska; Zespół Szkół  im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu – „Rozkwitały pąki białych róż”

III miejsceZofia Kaczmarska; ZSE im. S.Staszica w Wołominie – „Partyzant” Dżem

Specjalne wyróżnienie przyznano dla:

Jędrzeja Kruka za utwór „Wojenko, wojenko” Feliksa Gwóździa z Zespołu Szkół Specjalnych
im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku.

Dodatkową atrakcją uroczystości był koncert „Świat płonął wojną- oni miłością” w wykonaniu Barbary Tuzel-Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego, w którym muzycy oddali hołd dla Powstańców Warszawskich i tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Program przygotowany przez nich można uznać za swoisty portret psychologiczny młodego pokolenia Polaków, które było świadkiem olbrzymiego cierpienia, ale z drugiej strony niosło w swoich sercach nadzieję. Pewnie ponadczasowość tych wszystkich uczuć stała się przyczynkiem do tak dobrego odbioru występu przez słuchaczy.

Osobą szczególnie zaangażowaną w organizację konkursu żołnierskiego był Pan Jerzy Dobrowolski, wieloletni przyjaciel naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, dobre słowo, pozyskanie sponsorów i zaproszenie gościa- Pana Wiesława Zienkiewicza-uczestnika Powstania Warszawskiego. Dzięki obecności dwóch Panów konkurs stał się żywą lekcją historii, co dla organizatora jako placówki oświatowej miało szczególne znaczenie. Konkurs nie odbyłby się, gdyby nie sponsorzy, którzy ufundowali cenne nagrody. Wielkie dzięki składamy:

 • Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
 • Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
 • CWCR w Warszawie
 • Baza Lotnictwa Taktycznego im. ppłk. pil. Jana Zumbacha w Mińsku Mazowieckim
 • Mariusz Murawski – Dyrektor Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej
  i Użytkowej w Bielanach Wąsach
 • Grzegorz Grotkowski
 • Bractwo Strzeleckie SALWA
 • Dyrektor WITU w Zielonce
 • Jerzy Dobrowolski- Członek Światowego Związku Żołnierzy AK,
 • Hurtownia Spożywcza Barbara i Jan Owczarscy.
 • Hydro-Styl z Tłuszcza
 • Unigaz Janusz Marczak
 • Wulkanizacja Piotr Turkot z Tłuszcza
 • Firma Ledvans
 • Firma Aspol
 • Firma PSB Mrówka z Tłuszcza
 • Interplast z Tłuszcza
 • Firma KRIS-POL

 

Każda akcja organizowana z ramienia naszej szkoły- Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach jest dla nas ważna, ale już 7. odsłona konkursu żołnierskiego jest dla nas szczególnym powodem do dumy. Cieszymy się, że dzięki tej uroczystości udało nam się zaangażować tak wiele osób, którym losy historii naszego narodu nie są obojętne. Kultywowanie, analizowanie i przywracanie w pamięci tego, co już było, jest nieodzowną składową budowania lepszego- dzisiaj. Do zobaczenia za rok!

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Będzie nowoczesne skrzyżowanie

Będzie nowoczesne skrzyżowanie

Przebudowa skrzyżowania Szosy Jadowskiej z Aleją Niepodległości w Wołominie rozpocznie się już wkrótce. Czy mamy się z niej cieszyć, czy bać się korków [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w rejonie energetycznym

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 24 do 28 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy

Policjanci ustalają tożsamość mężczyzny. Czy znasz tę osobę?

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie ustalają tożsamość mężczyzny, który 18 maja 2024 r. około godz. 20:00 trafił do wołomińskiego szpitala. [...]
0 komentarzy
Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Małgorzata Zyśk burmistrz Miasta Ząbki

Absolutorium i wotum zaufania dla Małgorzaty Zyśk Burmistrza Miasta Ząbki

7 czerwca Rada Miasta Ząbki podczas sesji udzieliła Małgorzacie Zyśk Burmistrz Miasta Ząbki nie tylko absolutorium za 2023 r. ale również wotum zaufania. [...]
0 komentarzy
Zmiany w komunikacji miejskiej

Zmiany w komunikacji miejskiej

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. W związku z przerwą szkolną oraz licznymi wyjazdami mieszkańców stolicy powodującymi mniejszy ruch, zmieni się rozkład jazdy kilkudziesięciu [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.