VII Sportowa Paraolimpiada Pod Dębami w Ostrówku

25 września 2019 r. na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Ostrówku odbyła się VII Sportowa Paraolimpiada Pod Dębami w Ostrówku

Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku, współorganizatorem zaś Powiat Wołomiński oraz Lokalna Grupa Działania ?Równiny Wołomińskiej? w Tłuszczu. Po raz kolejny patronat honorowy nad imprezą objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Mazowieckiego, a także Nadleśnictwo Drewnica w Ząbkach i Wójt Gminy Klembów.

Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili: Wójt Gminy Klembów, Nadleśnictwo Drewnica w Ząbkach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Klembowie, Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie, Zakłady Mięsne Malina w Lipce, Masarnia Wędlin Tradycyjnych Jasińscy Klembów, Interfiber w Lipce, Apteka ?Antidotum? w Ostrówku, Stowarzyszenie ?Czas na Działanie? z Dobczyna, Maciej Szulin z Ostrówka, Firma Lecher z Klembowa, przewodnicząca stowarzyszenia ?Czas na Działanie? z Dobczyna pani Iwona Rosiak ? fundator piłek do siatkówki dla każdej z drużyn. Patronat medialny nad Paraolimpiadą objęło Radio FAMA.

Sportowe święto rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrówku Pani Agnieszka Pytkowska, która przywitała drużyny z zaprzyjaźnionych szkół i placówek, życząc wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń oraz pięknej sportowej rywalizacji. Podkreśliła, że sama obecność zawodników już czyni ich zwycięzcami. Podczas uroczystości towarzyszyli nam m.in. Wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Pan Robert Szydlik, Naczelnik Wydziału Edukacji pani Hanna Skrzypczak, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego pani Bożena Żelazowska, przedstawiciele Rady Rodziców.

Paraolimpiada skierowana była do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnościami sprzężonymi ze szkół i ośrodków z terenu powiatu wołomińskiego i powiatów ościennych. Wystartowała w niej rekordowa ilość 240 zawodników z 19 szkół i placówek.

Uczestników na murawę boiska wyprowadziły przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Ostrówku, a organizatorów przy przeprowadzeniu konkurencji sportowych wsparli wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu.

Głównymi celami imprezy było: propagowanie różnych form aktywności fizycznej, tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej, zachęcanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w grach, zabawach ruchowych  oraz integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. Przed rozpoczęciem konkurencji sprawnościowych uczestnicy i zaproszeni goście mogli podziwiać pokazy tancerzy z Klubu Tańca Sportowego Shock Dance z Wołomina pod opieką pana Roberta Jakubowskiego. W kilku słowach przybliżali swoją działalność szermierze z Fundacji Akademia Integracji ?Praca, Edukacja Sport?.

Zawodnicy wzięli udział w licznych konkurencjach: biegu przełajowym, rzutach woreczkiem do hula hop, strzałach piłką do bramki, rzutach
do kosza, rzutach do tarczy, rzutach piłką lekarską na odległość i prowadzeniu piłki
do unihokeja.

Podczas Paraolimpiady obecni byli przedstawiciele Fundacji Legii z maskotką Misiem Kazkiem oraz reprezentantka Policji Rzecznej, której towarzyszyła maskotka – Kapitan Wyderka. Nad bezpieczeństwem w trakcie sportowych zmagań i zabawy czuwała gminna i powiatowa Straż Pożarna, Policja, pan Michał Kundziołka dyrektor Przychodni ?Salus? w Ostrówku oraz pani pielęgniarka Zofia Budek. Wszystko nagrywała TVP Warszawa. Nagłośnienie imprezy zapewniał pan Wisław Lesniewski z GOK w Klembowie.

Po zakończeniu części sportowej zawodnicy udali się na poczęstunek i integracyjną zabawę przy muzyce. Pomimo zaciętej rywalizacji sportowej i ducha walki zwycięzcami byli wszyscy. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, dyplom i upominek.

Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim osobom i instytucjom, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego przedsięwzięcia, a uczestników wraz z opiekunami zapraszamy na kolejną edycję naszej paraolimpiady już za niespełna rok.

Piotr Dereszewski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.