W Markach dyżurują

Od pewnego czasu sprawdzamy jakie możliwości bezpośredniego kontaktu z radnymi mają mieszkańcy gmin powiatu wołomińskiego. W poprzednim wydaniu ?Życia? w artykule ?Czy chcą nas wysłuchać?, pisaliśmy o Radzie Powiatu. Dziś kolej na radnych gminnych z Wołomina i Marek.

Rada Miejska w Wołominie ? 21 radnych. Jeszcze do niedawna na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w zakładce dotyczącej radnych mogliśmy znaleźć jedynie informacje o dyżurach przewodniczącego, składzie rady obecnej kadencji. Widniał tu też kontakt mailowy do… jednego radnego – Dominika Kozaczki. Podobnie jak radni powiatowi również radni Gminy Wołomin nie udostępnili numerów telefonów ani adresów mailowych.
W tym tygodniu sytuacja wygląda już nieco inaczej. Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Biuletynie Informacji Publicznej, każdy radny ma podany adres mailowy ? dla każdego ten sam. Jest to bezpośredni mail do biura rady (biurorady@wolomin.org). Nasuwa się tu wniosek, że wołomińscy Radni dbają o to, aby osoba obsługująca Biuro Rady nie nudziła się. Ciągle bezpośredni kontakt możliwy jest tylko z przewodniczącym rady Marcinem Dutkiewiczem oraz Dominikiem Kozaczką, bowiem oni podali swoje adresy e-mail do kontaktów z mieszkańcami. Wiadomo nam, że większość wołomińskich radnych korzysta z poczty elektronicznej i przy odrobinie wysiłku można te adresy otrzymać, ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Żaden z członków wołomińskiej rady nie podał numeru telefonu. Pośrednikiem w kontaktach jest Biuro Rady. Chcąc skontaktować się z radnym kontaktujemy się z Biurem Rady, gdzie zostawiamy swój numer telefonu. Pozostaje nam tylko czekać na odzew ze strony radnego ? bezpośrednio lub za pośrednictwem Biura.
Podobnie jak radni w powiecie tak i radni miejscy w Wołominie nie wpadli na pomysł ustanowienia dyżurów radnego. Na rozmowę możemy przyjść jedynie do Marcina Dutkiewicza, przewodniczącego rady, który przyjmuje interesantów w każdą środę o rozsądnej godzinie 15.00 ? 17.00.
Przykładem pozytywnym zdają się tu być Marki. W mareckiej radzie zasiada 23 radców. Na chwilę obecną jest to jedyna gmina, w której każdy radny wyraża wolę spotkań z mieszkańcami i pełni dyżur radnego. Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Markach w Biuletynie Informacji Publicznej znajdziemy harmonogram kiedy każdy z radnych spotyka się z wyborcami. Takie postawy cieszą. Nic bowiem nie zastąpi rozmowy w cztery oczy.
Jeśli chodzi o kontakt telefoniczny to procedura wygląda tak samo jak w Wołominie – to biuro rady jest pośrednikiem pomiędzy mieszkańcem a radnym.
Do wszystkich radnych z Marek znajdziemy bezpośrednie adresy e-mail, za pomocą których możemy się z nimi skontaktować.
W zestawieniu z Radą Powiatu oraz Radą Miejską w Wołominie mareccy radni są liderami w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pamiętają o spotkaniach z mieszkańcami, o które w kampanii wyborczej zabiegała każda osoba ubiegająca się o mandat samorządowy. Pozostaje mieć więc nadzieję, że ten przykład przyjmie się również w innych gminach.

Emilia Chąchira, tur