W Noc Muzeów Wodociągi Warszawskie pokażą zabytkową komorę kanału burzowego na Pradze

Ostrożnie nad wodą! - 62-latka dryfowała w Wiśle

Noc z 13 na 14 maja będzie gratką dla wszystkich miłośników muzeów, galerii, miejsc związanych z kulturą oraz tych, które budzą ciekawość, ale na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających. Takim miejscem jest zabytkowy, ponad 100-letni przelew burzowy jednego z praskich kanałów, który zostanie udostępniony zwycięzcom konkursu zorganizowanego przez Wodociągi Warszawskie.

Komora przelewu burzowego zlokalizowana pod skrzyżowaniem ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej została wybudowana w 1908 r., a rok temu została udostępniona grupie zwiedzających podczas 18. Nocy Muzeów. Ci, którym udało się ją zobaczyć, byli pod wrażeniem zarówno tego zabytkowego miejsca, jak i opowieści wodociągowców o historii warszawskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Przypomnijmy, że łączna długość stołecznych wodociągów to ponad 4,5 tys. km, kanalizacji – ponad 4,4 tys. km, a historia spółki biegnie nieprzerwanie od 1886 r.

Według projektu Williama Lindleya

Odcinek sieci kanalizacyjnej oraz komora przelewu burzowego w skrzyżowaniu Ratuszowej i Jagiellońskiej (w czasach budowy komory – ul. Petersburskiej) pochodzą z pierwszej dekady XX w. Sama komora od tamtego czasu podlegała kilku przebudowom. Jest ona uzbrojona w specjalne drzwi, których zamknięcie powodowało piętrzenie ścieków, a to z kolei umożliwiało płukanie nimi kolektora. Ze względu na rozmiar budowli i napór ścieków drzwi zamykano i uchylano specjalnym ślimakiem – ślimak i drzwi zachowały się do dziś. Komora została zaprojektowana przez samego Williama Lindleya tak, by mogła pełnić funkcję pokazową. Daje możliwość obserwacji tego, jak podczas burzy działa przelew i kanalizacja w mieście. By warunki obserwacji były lepsze, w latach 80. w komorze zamontowano stylowe oświetlenie.

A tak opisana została komora w monografii pt. „Kanalizacya, wodociągi i pomiary miasta Warszawy wykonane podług projektu i pod głównem kierownictwem inżyniera W. H. Lindley’a” z 1911 r., w której czytamy: „Na przedmieściu Praga, przy skrzyżowaniu ulicy Petersburskiej i Ratuszowej na kanale głównym I, zbudowane jest wygodne wejście, prowadzące do obszernej komory z balkonem, skąd można obserwować działanie drzwi do przemywania kl. XI, a podczas ulewy być świadkiem przelewania się wód przez przelew burzowy”.

Weź udział w konkursie i zobacz zabytkowy fragment sieci kanalizacyjnej!

Wodociągi Warszawskie z okazji 19. Nocy Muzeów umożliwią zwiedzanie zabytkowej komory na Pradze. By móc zobaczyć ten wyjątkowy obiekt, należy wziąć udział w konkursie i prawidłowo odpowiedzieć na pytanie związane ze stołeczną siecią wodociągowo-kanalizacyjną. Szczegóły konkursu zostaną podane 11 maja 2023 r. na profilu Wodociągów Warszawskich na Facebooku. Podwójne wejściówki będzie można wygrać także, biorąc udział w konkursach prowadzonych tego samego dnia w lokalnych mediach.

Podczas stołecznej Nocy Muzeów Wodociągi Warszawskie będą gasić pragnienie strudzonych muzealnymi spacerami mieszkańców pysznymi napojami przyrządzonymi na bazie warszawskiej kranówki. Charakterystyczne, niebieskie stoiska warszawiacy znajdą w stołecznym ratuszu przy pl. Bankowym oraz przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej.

Fot.: Henryk Niestrój z pixabay.com

Więcej wiadomości z Mazowsza

Pies wbiegł pod rower, 12-latek wjechał pod auto. Dwa zdarzenia z udziałem cyklistów

Policjanci poszukują świadków potrącenia dziecka na rowerze

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Płocku prowadzą czynności w sprawie wypadku drogowego, do [...]
0 komentarzy
Makabryczny wypadek na DW631. Auto rozpadło się podczas dachowania. Trzy osoby walczą o życie w szpitalach

Motocyklista bez prawa jazdy, ale za to z sądowym zakazem kierowania trafił do szpitala. Z miejsca zdarzenia zabrał go śmigłowiec LPR

26-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego przekonał się, jak niebezpieczne mogą być konsekwencje lekceważenia przepisów i wsiadania za kierownicę bez prawa jazdy. Ponadto mężczyzna za [...]
0 komentarzy

Driftowanie zakończone utratą prawa jazdy i wysokim mandatem.

„Latanie bokiem” na publicznej drodze skończyło się surowym finałem dla młodego kierowcy z powiatu legionowskiego. W środowy wieczór w Wierzbicy policjanci błyskawicznie ukrócili [...]
0 komentarzy
Budowa II linii metra – wydano pozwolenia na użytkowanie wschodniego odcinka

Utrudnienia w kursowaniu pociągów linii metra M1

Z przyczyn technicznych pociągi linii metra M1 kursują na trasie Młociny – Politechnika. Trwa uruchamianie autobusowej linii Za Metro na trasie: kierunek Kabaty: Metro Politechnika 05 – Waryńskiego – Al. Armii [...]
0 komentarzy
Na hulajnodze elektrycznej jechał 63 km/h środkiem jezdni

Na hulajnodze elektrycznej jechał 63 km/h środkiem jezdni. Niebezpieczną jazdę przerwali policjanci

Brakiem wyobraźni i nieodpowiedzialnością wykazał się 16‑letni mieszkaniec Ostrołęki, który poruszał się hulajnogą elektryczną środkiem jezdni z prędkością aż 63 km/h. Nastolatek, mimo [...]
0 komentarzy

150 km/h na „siódemce”. Kierowca miał sądowy zakaz i cofnięte uprawnienia

Przekroczenie prędkości o 50 km/h to poważne naruszenie przepisów. Gdy jednak za kierownicą siedzi osoba, która w ogóle nie powinna prowadzić pojazdu, sprawa [...]
0 komentarzy
Dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym

Dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Stracił prawo jazdy na 3 miesiące

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego węgrowskiej komendy zatrzymali kierującego pojazdem Renault, który dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Mężczyzna jechał 140 km/h w [...]
0 komentarzy

Po interwencji policji i obrońców zwierząt psy trafiły pod właściwą opiekę

Garwolińscy policjanci otrzymali informację, że na jednej z posesji na terenie gminy Garwolin znajdują się zaniedbane i chore zwierzęta. Interwencja policji i fundacji [...]
0 komentarzy

Trzech kierowców odpowiedziało za driftowanie [wideo]

Trzech kierowców, trzy samochody, jedno miejsce i ten sam finał. Motoryzacyjne popisy na jednej z ulic w Górze Kalwarii zakończyły się wysokimi mandatami, [...]
0 komentarzy
„Kobra” się nie zatrzymuje, po raz kolejny w akcji

„Kobra” się nie zatrzymuje, po raz kolejny w akcji

Operacyjni z „Kobry” wspólnie z policjantami CBŚP wspierani przez kryminalnych z komisariatu w Wesołej zatrzymali dwóch podejrzanych o kradzieże z włamaniem 6 pojazdów. [...]
0 komentarzy

Odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego kuzyna

Po udzieleniu pomocy pokrzywdzonemu mężczyźnie, grodziscy policjanci zatrzymali 65-latka, który zadał mu cios nożem. Jak ustalili funkcjonariusze, ta niebezpieczna sytuacja była efektem kłótni [...]
0 komentarzy
Kradł by dorobić - kieszonkowca zatrzymali kryminalni

Kradł, by dorobić – kieszonkowca zatrzymali kryminalni

44-letni mieszkaniec Radomia przyjeżdżał do Warszawy i kradł. Jego ofiarami padali pasażerowie jednej linii autobusu miejskiego. Zatrzymali go kryminalni z komendy na Pradze [...]
0 komentarzy
Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 37-letniego Michała P., mieszkańca Łomży. Mężczyzna został odnaleziony martwy w głębokim rowie w [...]
0 komentarzy
Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują świadków wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Do zdarzenia doszło 14 czerwca br., około [...]
0 komentarzy
Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 58-letni rowerzysta, który wczoraj (22.06) na ul. Ciechanowskiej w Gąsocinie uderzył w pojazd Toyota. Mężczyzna nie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.