Walentynki w powiecie

Walentynki już tuż tuż. Dla tych, którzy chcą ten dzień spędzić w oryginalny sposób na terenie powiatu wołomińskiego czeka kilka atrakcyjnych wydarzeń muzycznych, teatralnych, kulinarnych…i sportowych

Jedni Walentynki świętują, inni bojkotują. Jedno jest pewne. 14 lutego można spędzić w sposób wyjątkowy w naszym powiecie.

Najwcześniej, bo już o godzinie 11.00 mamy zaproszenie do Kobyłki do ZSP nr 2 „Na Stefanówce” przy ul. E.Orzeszkowej. O tej porze ruszy miasteczko rowerowe Poland Bike. Będzie to prolog kolarskiego cyklu dla amatorów Poland Bike Marathon 2010 (więcej na stronie 7 w rozmowie z organizatorem zawodów – Grzegorzem Wajsem).

Marecki Ośrodek Kultury o godzinie 16.00 zaprasza na koncert duetu Cotton Cat. Wstęp wolny!

Duet Cotton Cat to małżeństwo: wokalistka Aneta Michalska oraz wokalista i gitarzysta Kuba Michalski. Duet powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych w Warszawie. Ma na swoim koncie pięć płyt, dwa teledyski, transmitowane na żywo koncerty radiowe i sukcesy w Liście Polskich Przebojów Pr 1 PR.

14 lutego w MOK artyści wystąpią ze swoim programem ?200 lat ballady amerykańskiej?, który promuje ich najnowszą płytę. Po koncercie można będzie nabyć płyty zespołu.

W jak zwykle nastrojowym klimacie mareckiego ośrodka duet zaprezentuje piosenki różne – począwszy od najstarszych, z początku XIX wieku, aż do utworów współczesnych. Wiele z nich weszło do kanonu muzyki popularnej, jak choćby piosenki duetu Simon and Garfunkel, Joan Baez, Dona Mc Leana czy grupy Kansas.

Miejski Domu Kultury w Wołominie zaprasza na godzinę 17.00 do Kawiarni MDK. Teatr ?Wprost? na ten dzień przygotował spektakl ?ANDROGYNE?. Wstęp wolny! Wcześniejsza rezerwacja miejsc!

To już trzecie Walentynki z Teatrem ?Wprost?. Wcześniejsze przedstawienia: ?Wprost z serca? oraz ?Miłość niejedno ma imię? odniosły duży sukces i zapoznały wszystkich z bohaterami, którzy co roku spotykają się w tej samej kawiarni. Tym razem kolejna odsłona miłosnych perypetii naszych bohaterów. Całość jak zwykle będzie rozgrywać się kameralnej atmosferze, przy dźwiękach pianina i aromacie kawy. Walentynkowy spektakl to historia trzech zakochanych par będących na różnych etapach związku, pokazująca że ludzie często nie mogą się porozumieć, mimo łączącej ich miłości. Zakładają maski, chcąc ukryć swoje uczucia, boją się mówić o drzemiących w nich lękach, pragnieniach czy wątpliwościach. Nad ich dojrzewaniem do miłości czuwa jakaś tajemnicza siła, która łączy ludzi w pary i dba o to, by prawdziwej miłości nie spisywać na straty.

W tym roku Teatr ?Wprost? zaprosił do współpracy Katarzynę Gędas ? instruktorkę Warsztatów z języka polskiego (scenariusz) oraz Grupę wokalną Moniki Jazownik (aranżacja muzyczna).

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich ?Dom nad Łąkami? w Wołominie zaprasza na godzinę 17.00 na Koncert Walentynkowy. Wstęp wolny!

Twego dnia romantyczne i porywające serce melodie będzie można usłyszeć w urokliwych pokojach ?Domu nad Łąkami?. Zagrają i zaśpiewają prawdziwe gwiazdy scen polskich i światowych. Rozbrzmi wspaniały sopran Lee Su-kyeung (profesor Taegu Catholic University). Joanna Kawalla (profesor Taegu Keimyong University) zagra na skrzypcach. Przy fortepianie zasiądzie Beata Drzewiecka (solistka Zespołu ?Hutnik? Trinec). Prelekcję wygłosi mistrz Szymon Kawalla (profesor UMFC i APS)

Teatr Equus wraz z Agencją Artystyczno-Reklamową Galop-Equus w Zielonce o godz. 18.00 zaprasza Wieczór Południowo-Afrykański z Karolem Okrasą. Miejsce w loży VIP ? 90 zł. Stolik z konsumpcją ? 70 zł.

To kolejny wieczór z cyklu Kulinarne Podróże Karola Okrasy z Galopem dookoła Świata, organizowany przez Teatr Equus. Tym razem mistrz kuchni zabierze nas do Republiki Południowej Afryki, by przybliżyć nam kolory afrykańskiej kuchni i nie tylko… Będzie pysznie, odkrywczo, ale i muzycznie. Jak zwykle będzie można też poznać muzykę z danego kraju.

Tego wieczoru zostaną przybliżone tradycje, kultura i zwyczaje Republiki Południowej Afryki.

A jaka jest południowoafrykańska kuchnia? Taka jak i samo RPA – to cały świat w „jednym kraju?. Oferuje nam wszystko, co natura ma najcenniejszego, łączy w sobie różnorodność krajobrazu świata zwierząt i roślin, fascynującą mieszankę afrykańskich plemion ich kultur i obyczajów.

Tamtejsza kuchnia jest mieszanką potraw tradycyjnie afrykańskich oraz wpływów europejskich i azjatyckich. Jest pełna różnorodności, co potwierdza jej unikalny charakter. W RPA można skosztować potraw przeróżnych: w rejonie Kapsztadu – ryżu zapiekanego z soczewicą i jagnięciną lub kurczakiem, przyprawionym suszoną kolendrą, w Kwa Zulu-Natalu – hinduskiego curry, przyrządzanego z jagnięciny, kurczaka, wołowiny, w całym kraju – owoców morza. Co 14 lutego zaserwuje sam Okrasa? O tym trzeba przekonać się już na miejscu. Bowiem każda kulinarna podróż z kuchmistrzem może zaskoczyć. Okrasa bawi się smakiem, eksperymentuje bazując na tradycyjnych przepisach. Specjalnymi gośćmi wieczoru będą: Joseph ?Józek? Seeletso, Krzysztof Golonka (uczestnik programu ?Mam talent”) oraz zespół Jambo Africa.

Sylwia Kowalska