Warszawa i okoliczne powiaty ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

Warszawa i okoliczne powiaty ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

Aż 1232 inwestycje udało się w tym roku zrealizować w Warszawie i 9 podwarszawskich powiatach dzięki wsparciu sejmiku Mazowsza. Ponad 761 mln zł władze regionu przeznaczyły na nowe drogi, boiska, rozbudowę szkół, przedszkoli czy szpitali. Z tej puli aż 300 mln zł trafiło do regionu warszawskiego wschodniego!

Samorząd województwa mazowieckiego od lat pomaga miastom, gminom i powiatom w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. W sumie w ramach 20 autorskich programów wsparcia oraz inwestycji w mazowieckich szpitalach, placówkach kulturalnych i edukacyjnych
do stolicy i 9 okolicznych powiatów trafiło w tym roku ponad 761 mln zł.

Radna województwa Anna Brzezińska zaznacza, że gminy i powiaty z regionu warszawskiego wschodniego skutecznie pozyskują środki z budżetu województwa mazowieckiego. – W naszym regionie dzięki programom wsparcia zostało zrealizowanych 520 ważnych dla mieszkańców inwestycji. Na ten cel sejmik Mazowsza przekazał ponad 300 mln zł. Dzięki temu udało się pomóc w rozwoju regionu warszawskiego wschodniego i poprawić jakość życia mieszkańców.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

Prowadzimy aż 20 autorskich programów wsparcia, w ramach których pomagamy samorządom lokalnym w realizacji projektów ważnych dla społeczności lokalnych. Inwestujemy też w mazowieckie szpitale, placówki kulturalne i edukacyjne. Aby ułatwić beneficjentom realizację inwestycji w przyszłym roku, już ogłosiliśmy nabory do programów wsparcia na 2024 r.

fot. Anna Trafisz

Aż 1232 inwestycje udało się w tym roku zrealizować w Warszawie i 9 okolicznych powiatach dzięki wsparciu sejmiku

Ponad 90 mln zł na równomierny rozwój

Sejmik Województwa Mazowieckiego na realizację 37 zadań w regionie warszawskim wschodnim przekazał w tym roku ponad 90 mln zł w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Po 4 mln zł otrzymały m.in. modernizacja Szpitala Powiatowego w Mińsku Mazowieckim, przebudowa ulicy Ogrodowej w Kałuszynie, budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Cegłów, projekt rozbudowy budynku szkoły w Zamieniu, rozbudowa i przebudowa szkoły podstawowej w Starej Wsi, modernizacja dróg w gminie Stanisławów, budowa nowej siedziby przedszkola w Józefowie, rozbudowa szkoły podstawowej w Olszewnicy, rozbudowa ulicy Wilczej w Markach, remont dróg w gminie Dębe Wielkie, modernizacja oświetlenia drogowego w Legionowie czy rozbudowa przedszkola w Serocku.

Mazowsze dba o zdrowie mieszkańców

Samorząd województwa inwestuje w placówki medyczne w regionie warszawskim wschodnim. W tym roku przeznaczył na nie ponad 18,7 mln zł. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu otrzymało 2,6 mln zł, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku – prawie 16 mln zł, a Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica dostał 130 tys. zł.

W trosce o klimat i powietrze

W ramach programów „Mazowsze dla klimatu”, „Mazowsze dla czystego powietrza” i „Mazowsze dla czystego ciepła” zostały dofinansowane 37 proekologiczne projekty. Wśród nich są m.in. modernizacja oświetlenia ulicznego w Cegłowie, Sobieniach-Jeziorach i Józefowie, budowa tężni w Latowiczu, rewitalizacja terenów zieleni w Kobyłce i Nadarzynie, wykonanie ogrodów deszczowych w powiecie wołomińskim, wykonanie rowów infiltracyjnych w gminie Radzymin, zakup urządzenia do czyszczenia ulic na mokro w gminie Wiązowna, zakup zamiatarki drogowej dla gminy Nieporęt, a także wymiana pieców węglowych na proekologiczne w Mińsku Mazowieckim czy termomodernizacja budynków mieszkalnych w gminie Halinów.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Samorząd Mazowsza przekazał ponad 7,5 mln zł na budowę i remont 31 obiektów sportowych. Dofinansowane projekty to m.in. budowa boiska przy szkole podstawowej w Janówku Pierwszym i Kobyłce, remont kompleksu sportowego w Stanisławowie, budowa skateparku w Wołominie, modernizacja boiska wielofunkcyjnego w Józefowie, budowa areny sportowej w Brzezinach, remont kompleksu sportowego przy Zespole Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Na wsparcie z programu „Mazowsze dla zabytków” mogli liczyć właściciele 8 obiektów zabytkowych. Otrzymali oni ponad 980 tys. zł dofinansowania. Dzięki temu wykonano m.in. renowację willi Wilhelma Lewego w Kobyłce, remont elewacji kościoła w Jeruzalu Mińskim, remont dachu zabytkowego budynku kościoła pw. św. Walentego i św. Trójcy w Latowiczu.

Sołectwa, koła gospodyń wiejskich i OSP z dofinansowaniem

W regionie warszawskim wschodnim najwięcej projektów zostało dofinansowanych z programu „Mazowsze dla straży pożarnych”. Samorząd wsparł 97 zadań, na które przeznaczył ponad 3,3 mln zł. Dzięki temu druhowie z OSP wyremontują lub zmodernizują strażnice, kupią wozy bojowe i specjalistyczny sprzęt. Aż 81 inicjatyw otrzymało wsparcie z programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup wyposażenia kuchni czy organizację imprez plenerowych i spotkań integracyjnych. Z kolei dzięki programowi „Mazowsze dla sołectw” zrealizowano 79 inicjatyw sołeckich. Dofinansowane zadania to m.in. zakup i montaż lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowę i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych czy modernizacje świetlic wiejskich.

Duże wsparcie z nowych programów

W tym roku pojawiło się też kilka nowych programów wsparcia, m.in. „Mazowsze dla zdrowia kobiety”, „Autobusy dla mazowieckich szkół”, „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, „Mazowsze dla zwierząt” czy „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Dzięki wsparciu sejmiku zostały zakupione autobusy dowożące dzieci do szkół dla gmin Otwock i Mrozy. 27 gmin skorzystało z pomocy finansowej na funkcjonowanie schronisk z programu „Mazowsze dla zwierząt”, a 31 – na modernizację czy wyposażenie domów kultury i centrów integracyjnych. Dzięki dofinansowaniu z programu „Mazowsze dla zdrowia kobiety” będzie realizowanych 5 prozdrowotnych projektów. Zostaną odnowione także 3 miejsca pamięci.

Trwają nabory do przyszłorocznych programów!
Więcej na www.mazovia.pl

Więcej informacji z Mazowsza

Samorząd Mazowsza nagrodzi startupy

Samorząd Mazowsza nagrodzi startupy

Ruszyła kolejna edycja konkursu „Startuj z Mazowsza”. Pula nagród to 90 tys. zł! Zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca br. To już 6. [...]
0 komentarzy

Budżet Obywatelski Mazowsza 2024

Do 23 czerwca trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 5 edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Na realizację zakwalifikowanych do głosowania projektów, został przeznaczony [...]
0 komentarzy
LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

To była znów prawdziwa bitwa na rowerach górskich w Mieście „Cudu nad Wisłą”. Kolarski cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2024 ponownie ze świetną [...]
0 komentarzy

Rzadziej chorujemy

Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości powietrza na Mazowszu znacząco spadła. Tak wynika z raportu Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Mowa o [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 12 do 21 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.