Wegetariańskie i wegańskie przysmaki

Nie każdy jada mięso, więc specjalnie dla naszych Czytelników Karolina Nicpoń, pasjonatka zdrowego odżywiania przygotowała przepisy na wegańskie i wegetariańskie smakołyki.

Wegańska rolada szpinakowa bez glutenu

Wega?ska rolada szpinakowa

Rolada szpinakowa to bardzo efektowna przekąska. Tradycyjnie podawana z chrzanowym śmietankowym serkiem i wędzonym łososiem. Tutaj w wersji wegańskiej z suszonymi pomidorami i serkiem ze słonecznika.

Składniki
? Biszkopt szpinakowy
? 120 g świeżych liści szpinaku
? 0,75 szklanki mąki z ciecierzycy
? 1 łyżka płatków drożdżowych nieaktywnych
? 0,5 łyżeczki soli, lub lepiej czarnej soli kala namak, która daje jajeczny posmak
? 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
? 4 łyżki oleju
? 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
? 0,5 szklanki wody ? szczypta mielonej gałki muszkatołowej
? szczypta soli i pieprzu
? 0,25 szklanki aquafaby (zalewy z puszki ciecierzycy lub wody z gotowania ciecierzycy)

Dodatki
? 1 szklanka twarożku ze słonecznika (przepis obok) ? łyżka posiekanego koperku ? ok. 10 sztuk suszonych pomidorów

Przygotowanie
Piekarnik rozgrzewam do 180 st. C Do malaksera wrzucam szpinak i miksuję na drobno. Dosypuję resztę składników poza aquafabą i miksuję. Aquafabę ubijam na sztywną pianę. Delikatnie przekładam do masy szpinakowej i mieszam łyżką. Masę wykładam na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i rozprowadzam na kształt prostokąta o grubości ok 1 cm. Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę 15-20 minut. czekam aż wystygnie.Przygotowuję kawałek folii spożywczej i rozkładam na blat. Biszkopt obracam do góry nogami i delikatnie zdejmuję papier. Kładę biszkopt delikatnie na folię spożywczą. Na biszkopcie rozsmarowuję twarożek. Posypuję koperkiem. Układam posiekane w drobniejsze kawałki pomidory suszone. Delikatnie zwijam całość w roladę dłuższym brzegiem pomagając sobie folią. Gotową roladę zawijam w tę folię i wkładam do lodówki. Przed podaniem roladę kroję w ok 1 cm plastry

Pasztet w wersji wegańskiej oraz bezglutenowej

pasztet z ciecierzycy z cukinią i marchewką

Inny, niż tradycyjny, jednak równie smaczny nie tylko dla osób na diecie. Delikatnie pikantny, wyrazisty i sycący. Mimo braku glutenu oraz jajek, nie kruszy się.

Składniki
? 1 puszka ciecierzycy (potrzebujemy i zalewę czyli aquafabę i ziarna) ? 2 łyżki masła orzechowego
? 1 szklanka startej cukinii (na dużych oczkach)
? 2 szklanki startej marchewki ? 1 cebula ? 2 ząbki czosnku ? 6 łyżek mąki owsianej bezglutenowej
? 1 łyżeczka kuminu ? 1 łyżeczka nasion kolendry
? 1 łyżka tymianku ? 1 łyżeczka majeranku ? 1/2 łyżeczki curry ? ok 1 łyżeczka soli ? pieprz do smaku

Sposób przygotowania
Cukinię i marchew posypuję 1/2 łyżeczki soli i odstawiam na ok 15 minut. Po tym czasie wyciskam z nadmiaru wody. Część wody, ok 1/2 szklanki, zachowuję w razie gdyby masa okazała się za sucha. Ciecierzycę
i masło orzechowe miksuję w blenderze na gładką masę. Jeśli masa ciężko się blenduje można dodać odrobinę wody z warzyw. Cebulę kroję w kostkę, czosnek siekam drobno. Podsmażam cebulę, dodaję czosnek i przyprawy. Dosypuję marchewkę i cukinię. Przykrywam i duszę ok 15 minut aż warzywa będą miękkie. Odstawiam do wystudzenia. Do zmiksowanej ciecierzycy dodaję warzywa. Miksuję, aż do uzyskania umiarkowanie gładkiej konsystencji. Doprawiam. Do masy wsypuję mąkę owsianą i mieszam łyżką. W osobnej misce ubijam aquafabę na sztywną pianę. Delikatnie mieszam pianę z aquafaby z masą. Przekładam pasztet do keksówki o długości ok 25 cm. Przykrywam folią aluminiową. Wstawiam do rozgrzanego do 180st.C piekarnika na ok 1 godzinę, a na ostatnie 10 minut odkrywam. Upieczony pasztet wyjmuję z piekarnika i odstawiam do wystudzenia.

Twarożek ze słonecznika

wega?ski twaro?ek ze s?onecznika

Składniki:
? 1/2 szklanki łuskanych nasion słonecznika
? 3 łyżki soku z cytryny
? 1 łyżka płatków drożdżowych nieaktywnych
? 0,25 lub więcej mleka roślinnego lub wody do uzyskania kremowej konsystencji serka

Przygotowanie
Słonecznik zalewam wodą, tak by wystawała ponad ziarna ok 1 cm. Zostawiam na noc. Następnego dnia odcedzam ziarna i wkładam do blendera. Miksuję. Dodaję mleko roślinne lub wodęi sok z cytryny i płatki drożdżowe. Miksuję. Doprawiam solą i pieprzem.

zoltek_logo

Karolina Nicpoń

Pasjonatka zdrowego odżywiania i fotografii kulinarnej. Mama na pełny etat dwójki alergików. Autorka bloga Nicpoń w Kuchni w którym zamieszcza przede wszystkim przepisy na zdrowe i proste potrawy dla osób na diecie bez mleka, jajek, glutenu i rafinowanego cukru. Czasem też i potrawy tradycyjne.
W swojej kuchni stawia na proste i łatwo dostępne składniki. Stara się udowodnić, że dieta i alergia nie jest taka straszna, jak początkowo się wydaje i bez tych produktów też można piec ciasta, bezy czy biszkopty i zadowalać podniebienia małych i dużych alergików.