Weterani szos

W niedzielę (17 stycznia) w Galerii przy Fabryczce (Wołomin ul. Orwida 20) odbyła się uroczystość otwarcia wystawy prezentującej zabytkowe pojazdy. Można na niej obejrzeć wiele ciekawych eksponatów dziś rzadko już spotykanych na naszych drogach.

Zdawać by się mogło, że pojazdy zaprezentowane w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości (Galeria przy Fabryczce) lata świetności mają już dawno za sobą. Czas przeszły nie dotyczy jednak eksponatów tej niecodziennej wystawy.
Zadbane, dobrze zachowane, często odrestaurowane z wielkim mozołem cieszą się sentymentem obecnych właścicieli, prezentują się świetnie i ? starszym ? pozwalają cofnąć się w minione lata, a młodszym sięgnąć wstecz wyobraźnią.
Właściciele wkładając wiele pracy i pasji, nie szczędząc środków finansowych pozwalają oglądającym cieszyć się tym co posiadają.
? Ci z państwa, którzy nas częściej odwiedzają wiedzą, że staramy się latem każdego roku  zorganizować wystawę kolekcjonerską pokazującą zbiory osób związanych z powiatem wołomińskim, osób mieszkających tutaj. Ale gdy chcieliśmy w lecie zorganizować taką wystawę kolekcjonerską pojazdów okazało się, że żaden właściciel o tej porze roku nie może nam udostępnić swojego pojazdu ? mówiła Jolanta Boguszewska, dyrektor Powiatowej Galerii w przy Fabryczce Wołominie. – Sytuacja ta jest spowodowana faktem, że posiadacze pojazdów jeżdżą nimi na zloty, rajdy i spotkania ? wyjaśniła dyrektor Boguszewska.
Osobą, która pomagała Galerii przy organizacji wystawy a zarazem jej Komisarzem jest Karol Boński, znany w powiecie wołomińskim z fascynacji starą motoryzacją i organizacji zlotów zabytkowych pojazdów organizowanych cyklicznie od wielu lat. ? Chcieliśmy pokazać państwu różnorodność pojazdów i zwrócić uwagę, że zabytkiem jest zarówno ten z 1927 roku jak i ten mający zaledwie 30 lat ? mówił Karol Boński.
? Wszystkie prezentowane w Galerii pojazdy są własnością osób mieszkających na terenie powiatu wołomińskiego. Dziś na miano zabytku zasługują jednak nie tylko pojazdy najstarsze, ale także te, które jeszcze do niedawna znajdowały się w codziennym użytku. Precyzyjne postawienie granicy, gdzie pojazd przestaje być wysłużonym gratem i nabiera statusu zabytku nie jest proste i od lat wywołuje kontrowersje. Prezentując na niniejszej wystawie unikalną kolekcję pojazdów zabytkowych, pochodzących z prywatnych zbiorów mieszkańców powiatu wołomińskiego chcemy pokusić się o udzielenie odpowiedzi na to pytanie  ? podkreślił komisarz podczas otwarcia wystawy.
Na wystawie zaprezentowano pojazdy z różnych okresów zaczynając od najstarszego z 1927 roku poprzez te z roku 1930 po 30. letniego wartburga.

 Oprac. Teresa Urbanowska

2016-01-19_152140

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.