Wielkie święto musicalu w Ząbkach

Takiego koncertu jeszcze w Ząbkach nie było. W ostatnią sobotę (20 czerwca) o godz. 20.00 w Parku Miejskim im. Szuberta odbyła się Gala I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. George?a Geshwina o statuetkę ?Funny Face?. Wydarzenie poprzedziły także inne działania festiwalowe takie jak kawalkada, która przejechała przez miasto oraz uroczyste otwarcie w salach Miejskiego Ośrodka Kultury, podczas którego poznaliśmy twórców i Kapitułę Festiwalu, która w sobotę rano wyłoniła grupę finalistów Koncertu Galowego.W Kapitule zasiedli wybitni twórcy polskiej kultury: Jan Szurmiej-reżyser, Adrianna Godlewska-aktorka, piosenkarka, Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz-aktorka, pedagog i Joanna Wysocka- główny specjalista Biura Promocji, Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta sprawująca funkcję Sekretarza Kapituły. W sobotę już od godz. 17.00 na scenie wśród parkowej zieleni prezentowały się zespoły ząbkowskiego MOK-u: tancerze Studia Shock Dance, młodzi piosenkarze pod kierunkiem Beaty Kurdy i Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Barbary Hijewskiej, która przypomniała największe przeboje George?a Gershwina- króla światowej muzyki jazzowej. Kilka minut po 20.00 zabrzmiał sygnał Festiwalu i prowadząca koncert Ewa Tułacz wraz z dyrektorem artystycznym Markiem Wysockim wprowadzili nas w świat magicznej i zaczarowanej krainy musicali. Oficjalnie Festiwal otworzył burmistrz miasta Robert Perkowski życząc finalistom sukcesów a zgromadzonej publiczności niezapomnianych wrażeń. Na scenie zaprezentowało się dziewięcioro uczestników z całego kraju oraz wystąpiły gwiazdy polskich scen musicalowych: Dariusz Kordek, stepujący tancerze studia Tap&Jazz Dance Jiriny Nowakowskiej, Ewa Kuklińska z baletem oraz Jolanta Mrotkówna, której przebój ?Somewhere? z ?West Side Story? stał się znakomitym finałem całego wydarzenia. Ten 2,5 godzinny koncert to niepowtarzalny spektakl, którego poziom artystyczny wzbudził ogromny zachwyt uczestników, mieszkańców, sponsorów i zaproszonych gości, wśród których znalazła się znana amerykańska producentka filmowa Maggie Hease. Formuła festiwalu opierała się również na realizacji szeregu rożnych działań, które miały za zadanie upowszechnienie wiedzy na temat twórczości muzycznej George?a Gershwina. Stąd także wydany audiobook poświęcony jego życiu i dokonaniom artystycznym wydany przez współorganizatora Wyższą Szkołę Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie i gazeta festiwalowa ?Funny Face?, w której znaleźliśmy różne ciekawostki z życia tego wybitnego pianisty i kompozytora. Gazeta festiwalowa powstała przy współpracy z Drukarnią Benedysiuk. Poziom wokalny finalistu i gali finałowej był niezwykle wysoki, ale werdykt jury nie był wielkim zaskoczeniem. Zaczęto od wyróżnień:
Wyróżnienie za najlepszą aranżację piosenki musicalowej otrzymała Wiktoria Maria Jabłońska z Warszawy. Nagrodę i upominek niespodziankę od sklepu Praktiker w Ząbkach wręczyli burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski oraz zastępca Artur Murawski.

2015-07-04_002450

Wyróżnienie za największą indywidualność Festiwalu otrzymała Sylwia Drabik również z Warszawy. Nagrodę wręczył Rektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie prof. Janusz Kowalski. Nagrodą były bezpłatne trzyletnie studia na dowolnym kierunku filologicznym
Wyróżnienie Związku Artystów Scen Polskich za najciekawszą interpretację piosenki musicalowej otrzymała Beata Rzeźnik z Łodzi. Nagrodę wręczył burmistrz Ząbek Robert Perkowski, a upominek od Centrum Handlowego M1 w Markach, jakim był bon o wartości 800 zł wręczyła Pani Małgorzata Kiljańska – Dyrektor Regionalny Metro Properties – Centrum Handlowe M1-Marki.
Kapituła pod przewodnictwem reżysera Jana Szurmieja postanowiła: III miejsce przyznać Ewie Łobaczewskiej z Gliwic. Czek na kwotę 1500 zł wręczył Sławomir Doliński-właściciel firmy Dolcan Plus S.A wraz z burmistrzem Miasta Ząbki Robertem Perkowskim a karnet o wartości tysiąca złotych do korzystania z pływalni w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach przekazał Prezes Mariusz Ryciak.
II miejsce zdobyła Ewelina Babiarz z Rzeszowa. Czek na kwotę 3000 zł ufundowany przez Nadleśnictwo Drewnica, w imieniu Nadleśniczego Waldemara Walczaka, wręczył burmistrz Ząbek Robert Perkowski, a karnet o wartości tysiąca złotych do korzystania z pływalni w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach przekazał prezes Mariusz Ryciak.
I miejsce – Grand Prix Festiwalu, czyli statuetkę ?Funny Face? podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. George?a Gershwina Kapituła pod przewodnictwem Jana Szurmieja postanowiła przyznać Wiktorii Marii Jabłońskiej, która oszałamiająco wykonała ? Girl In 14 G?-song musicalowy z repertuaru Kristin Chenoweth.
Statuetkę wręczył Robert Perkowski-burmistrz Ząbek, stosowny certyfikat z-ca burmistrza Artur Murawski, czek na kwotę 5000 zł przekazali ? Paweł Góral i Janusz Piskorz – właściciele firmy ?Gór- Pis? fundatorzy nagrody, a karnet o wartości tysiąca złotych do korzystania z pływalni w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach wręczył prezes Mariusz Ryciak. Poza tym wszyscy laureaci otrzymali upominki od ?Termisil?- Huty Szkła Wołomin S.A. oraz bony do sklepów Praktiker do zrealizowania w całym kraju.
Organizatorami byli: Miasto Ząbki, Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie, patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Związek Artystów Scen Polskich, Starosta Powiatu Wołomińskiego, opiekę medialną zapewnili: Telewizja Polska S.A, Radio FaMa, Radio Ząbki, Tygodnik ?Życie Powiatu na Mazowszu?, Dwutygodnik ?Moja Gazeta Regionalna?, Gazeta Samorządowa ?Co słychać ?? i ?Kurier W?. Sponsorami-mecenasami kultury i sztuki, którym serdecznie dziękujemy za wsparci byli: Dolcan Plus S.A, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Ząbkach Sp. z o.o, Firma Zygmar-Bis, Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy ?Leśna Góra? w Kamieńczyku, Praktiker – Ząbki, Drukarnia Benedysiuk, Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe ?Gór-Pis?, Centrum Handlowe M 1 – Marki, Nadleśnictwo ?Drewnica?, Miejskie Centrum Sportu w Ząbkach, Termisil – Huta Szkła Wołomin, ?Fotex? – Ząbki, Toyota Marki, Hurtownia ?J.K. Real?, Grupa Machowicz Budownictwo, Grupa DSF, Restauracja ?San Marino?, Cukiernia ?Karmelek?, kwiaciarnia ?Lotos?.
To wielkie przeżycie artystyczne na długo pozostanie w pamięci publiczności. Z niecierpliwością czekamy na drugą edycję Festiwalu, która odbędzie się za rok.
Joanna Wysocka
fot. Bogdan Śladowski

Zapraszamy do obejrzenia kolejnych części festiwalu: cz. 2 cz.3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.