Wilki 2018

W mroźną, słoneczną niedzielę odbyły się I Zawody Biegowo-Strzeleckie Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem burmistrza Wołomina Elżbiety Radwan.

O godzinie 10.00 uczniowie LO PUL Wołomin wystawili wartę honorową przy pomniku na ul. Piaskowej (trasa biegu), poświęconym żołnierzom Polski Walczącej pomordowanym, zesłanym do łagrów przez NKWD i sądy polowe Armii Radzieckiej w latach 1944-45. Symboliczne biało-czerwone znicze zapalili prezes SBS Salwa Andrzej Domański i z-ca dyr. OSiR Piotr Szulc.

Tuż przed rozpoczęciem biegu na terenie OSiR przy pomniku poległych, pomordowanych sportowców i działaczy KS ?Huragan? w II Wojnie Światowej, część ofiarom oddali burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Czarzasty, z-ca burmistrza Wołomina Edyta Zbieć, dyrektor OSiR Bożena Matusiak, radni Tomasz Kowalczyk i Piotr Sikorski, przedstawiciele stowarzyszeń SBS Salwa i KS Huragan Wołomin ? A. Domański, Z. Grabiński i M. Szulc.

O godz. 10.30 po oddaniu strzału z P-83, pięćdziesięcioro uczestników rozpoczęło bieg na dystansie 1963 m. Biegaczy prowadzili kolarze z UKK Huragan Wołomin.

2018-03-23_133729

Pierwszy dystans pokonał Arkadiusz Szczotka, drugie miejsce zajął Michał Szczepaniak a trzeci był Dariusz Król. Najszybszą kobietą została Karolina Krajewska, która minimalnie wyprzedziła Katarzynę Pietrzykowską i Barbarę Łozak ? Seredę.

W drugiej konkurencji strzelectwa sportowego najcelniej strzelała Anna Boniecka, która uzyskała 46/50 pkt. Wśród panów aż cztery osoby zdobyły 47/50 pkt ? Tomasz Wróbel, Michał Portka, Marcin Wyszyński i Piotr Szulc. Po dodatkowej weryfikacji dokonanej przez komisję sędziowską zwycięzcą został Michał Portka.

? Były to pierwsze i pionierskie na  skalę Polski zawody biegowo – strzeleckie. Pierwsze i nie ostatnie. Myślę że z roku na rok zawody poświęcone pamięci Żołnierzom Wyklętym będą gromadzić coraz większą ilość zawodników ? mówi Edyta Zbieć, wiceburmistrz Wołomina.

W kategorii kobiet zwyciężczynią I Zawodów Biegowo ? Strzeleckich Pamięci Żołnierzy Wyklętych ?Wilki 2018? została Karolina Krajewska (114 pkt) przed Barbarą Łozak ? Sereda (105 pkt.) i Aleksandrą Lipską (101 pkt).

? Celem zawodów było upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich, również na terenach Wołomina, jeszcze po zakończeniu  II Wojny, atakże propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród mieszkańców  niezależnie od wieku ? dodaje Bożena Matusiak, dyrektor OSiR Huragan Wołomin

Wśród panów najlepszy okazał się Dariusz Król , który zgromadził tyle samo punktów ? 109, co Arkadiusz Szczotka. O pierwszym miejscu zdecydował lepszy wynik w konkurencji strzeleckiej. Trzecie miejsce zajął Tomasz Wróbel (108 pkt).

W kategorii osoba publiczna (urzędnik, służby mundurowe) pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Pietrzykowska, na co dzień żołnierz I Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki ? wynik 104 pkt. Drugie miejsce (niespodzianka zawodów) zdobyła wiceburmistrz Wołomina Edyta Zbieć z rezultatem 88 pkt. Andrzej Nowak, były żołnierz jednostki specjalnej GROM zajął trzecie miejsce z wynikiem 86 pkt.

? Dla mnie to ogromny zaszczyt, że pobiegłem, by uczcić żołnierzy,
którzy walczyli
w trudnych czasach za Polskę. Walczyli
w trudnych czasach za nasz kraj ? mówi Andrzej Nowak, były żołnierz jednostki GROM.

Dodatkowo wyróżniono najstarszego uczestnika zawodów Kazimierza Radomskiego i najmłodszego Piotrusia Bonieckiego (siedem miesięcy), który trasę biegu pokonał wraz z mamą Anną.

Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych na srebrnych monetach. Każdy z uczestników, który ukończył zawody na pamiątkę dostał certyfikat i okolicznościowy kubek.

Podczas imprezy można było posilić się wojskową grochówką, zwiedzić Muzeum Sportu im. Jerzego Cudnego a także obejrzeć wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym ziemi wołomińskiej.

Piękny przykład młodzieży dali urzędnicy i radni miasta Wołomin ? Edyta Zbieć, Tomasz Kowalczyk, Piotr Sikorski i Piotr Szulc ? którzy startowali w I Zawodach Biegowo ? Strzeleckich Pamięci Żołnierzy Wyklętych ?Wilki 2018?.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom i instytucjom, które pomagały w zabezpieczeniu trasy biegu: SBS Salwa, KS Huragan, KPP Wołomin, PSP i OSP Wołomin, Straży Miejskiej oraz UKK Huragan Wołomin.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów a szczególnie zwycięzcom i zapraszamy za rok na kolejne zawody dedykowane Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Wołomińskiej.