Wołomin uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się Mszą Świętą w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Po mszy odbył się spektakl pt. ?Oni zachowali się jak trzeba?. Przejmujące sceny przedstawienia, w których NKWD strzelało do polskich bohaterów, na długo pozostaną w pamięci widzów.

Po przedstawieniu nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Narodowych Sił Zbrojnych, w którym uczestniczyli mieszkańcy, rekonstruktorzy, księża i władze samorządowe. Pod pomnikiem miał miejsce apel poległych, oraz modlitwa w intencji ofiar i ich oprawców.

Zwieńczeniem dnia był koncert w SP nr 5, pt. ?Podziemna Armia Powraca?, podczas którego wystąpił wybitny polski aktor Jerzy Zelnik oraz muzycy Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk i Andrzej Perkman.

Do Wołomina przyjechała (3 marca) grupa kombatantów na czele z kpt. Weroniką Sebastianowicz ? vice-prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. Emocjonującemu spotkaniu, towarzyszyła projekcja filmu pt. ?Pani Weronika i jej chłopcy?. Spotkanie miało szczególny charakter. Zostało zorganizowane specjalnie dla osób i instytucji zaangażowanych w zbiórkę paczek świątecznych dla byłych żołnierzy AK żyjących na Kresach Wschodnich w bardzo trudnych warunkach materialnych. Kombatanci w dowód wdzięczności, wręczyli wszystkim pamiątkowe dyplomy.

Mieliśmy okazję rozmawiać z kapitan Weroniką Sebastianowicz, która opowiedziała nam historię krzyża, którym wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Łągierników oznaczyła jeden z grobów polskiego żołnierza. – W przeciągu dwóch miesięcy krzyż został ścięty a ja i jeden z moich kolegów zostaliśmy ukarani wysoką grzywną za zaśmiecanie. Mogliśmy ją spłacić dzięki pomocy Polaków z naszego stowarzyszenia. Sami musielibyśmy na tą grzywnę odkładać przez wiele miesięcy – opowiadała.

Ostatnim punktem była wizyta w Przedszkolu nr 9 w Wołominie. Dzieci powitały kombatantów m.inn hymnem Polskim i Rotą. Przedszkolaki przygotowały paczki ze słodyczami, książki i misie dla wnuków kombatantów. Uściskom i pocałunkom nie było końca.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.