Radosław Wasilewski: Inwestowanie w nieruchomości

Nieruchomości wciąż pozostają najpewniejszą formą lokaty kapitału, tak przynajmniej uważa większość Polaków. Na drugim miejscu jest złoto, a na trzecim papiery wartościowe. Najpopularniejsze są działki, mieszkania oraz lokale użytkowe.

Polacy ostrożnie podchodzą do inwestowania. Szukają instrumentów pewnych, dających gwarancję zysku, ale jednocześnie takich, które można szybko zamienić w gotówkę. Aktualne preferencje klientów, nieruchomości wydają się najlepszą formą lokowania kapitału.

Złoto, uznawane za najlepszą formę inwestycji, już kilkakrotnie negatywnie zaskoczyło nabywców. Co prawda potrafi ono gwałtownie podnieść swoją wartość, ale w dłuższej perspektywie może okazać się, że nie przyniesie spodziewanych zysków. Jego cena zależy w dużej mierze od sytuacji gospodarczej oraz geopolitycznej na świecie i choć co prawda wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat o prawie 300 procent, to nie brakuje głosów, że jest to wynik spekulacji i sytuacja nagle może się odwrócić. Z podobną bańką spekulacyjną mieliśmy do czynienia ostatnio na rynku nieruchomości. W wyniku kryzysu, nieruchomości straciły na wartości, ale nadchodzi właśnie moment, gdy ceny mieszkań znów idą w górę i w niedalekiej przyszłości odbudują swoją wartość. Sukcesywne wychodzenie z zapaści, to dobry moment na zakup nieruchomości. Inwestowanie w nieruchomości ma tą przewagę nad zakupem złota, że w drugim przypadku, niejako zamrażamy gotówkę. Kupując np. mieszkanie (nawet za kredyt) możemy je wynajmować i dzięki temu uzyskujemy dodatkowe dochody. Pieniądze z najmu możemy dalej inwestować lub przeznaczyć na pokrycie części raty kredytu hipotecznego.

Trzecią, pod względem popularności, formą inwestowania są papiery wartościowe. Ostatni kryzys pokazał, że giełda jest bardzo ryzykowną formą inwestowania. Jeśli decydujemy się na zakup papierów wartościowych musimy posiadać szeroką wiedzę i umiejętności lub zaufać specjalistom z tego zakresu. Ale obrót papierami wartościowymi nawet przy pomocy profesjonalistów, nie uchroni przed ryzykiem utraty kapitału.

Z tego wynika, że nieruchomość jest najbardziej rozsądnym wyborem inwestycyjnym, na którym zarobić może każdy. Trzeba jednak ulokować kapitał we właściwej nieruchomości. Najwięcej Polaków kupuje wciąż działki, w myśl przekonania, że ziemia nigdy nie traci na wartości. Inwestowanie w grunty ma sens, gdy chcemy ulokować gotówkę na min. 10 lat. Jeżeli potrzebujemy szybszego zarobku, lepiej kupić mieszkanie ? kawalerkę lub dwupokojowe ? i przeznaczyć je pod wynajem. Inwestowanie w wynajem ma większy sens, zwłaszcza, gdy coraz trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Obostrzenia w udzielaniu kredytów sprawią, że więcej osób będzie chciało wynajmować powierzchnie mieszkalne. Warto rozważyć również inwestycje z lokale użytkowe. W tym przypadku musimy bardzo dokładnie rozważyć lokalizację i wybrać obszary najlepiej rozwinięte gospodarczo lub te z największym potencjałem.