Wołomińska koszykówka czwarta na Mazowszu

Z Ryszardem Zahnem, prezesem UKS-u ?Huragan? Wołomin, o sukcesach i porażkach wołomińskich koszykarek w zakończonym sezonie 2015/2016, pomysłach na rozwój wołomińskiego basketu w przyszłym sezonie, a także o V Międzynarodowym Młodzieżowym Memoriale Małgorzaty Dydek, rozmawia Paweł Choim.

? Proszę o podsumowanie sezonu w wykonaniu drużyn UKS-u?
? Sezon zakończyliśmy na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej województwa mazowieckiego. Nasze seniorki, grające w II lidze, zajęły trzecie miejsce. Juniorki starsze w cyklu wojewódzkim były pierwsze, po czym grały jeszcze w finale ogólnopolskim, gdzie zajęły ósme miejsce. W kategorii U15 zajęliśmy drugie miejsce.
? Jak wygląda sytuacja w młodszych kategoriach wiekowych?
? Startowaliśmy we wszystkich kategoriach wiekowych. Nasze juniorki zajęły szóste miejsce. Zaskoczeniem był ostateczny rezultat kadetek, bo wydawało się, że awansują do fazy centralnej, lecz nie awansowały. Awansowały za to zawodniczki grające w kategorii U14, które z czwartego miejsca dostały się do ćwierćfinałach, ale nie przeszły dalej. Pechowo, bo dzień przed wyjazdem na turniej ćwierćfinałowy nasza najlepsza zawodniczka skręciła nogę i już nie wystąpiła na tych zawodach. Z kolei pozostałe cykle, w których grają młodsze zawodniczki, wypadły już słabiej.
Najbardziej pechowo wypadły kadetki, na które liczyliśmy, że awansują nawet dalej, tj. do półfinału, czy nawet do finału, ale niestety, nie udało się.

puchary

? Co jeszcze warto zapamiętać, jeśli chodzi o wołomińską koszykówkę, z mijającego sezonu?
? Warto wymienić udział naszych dwóch zawodniczek – Walkowskiej i Ciecierskiej – w reprezentacji Mazowsza na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie drużyna ta zdobyła złoty medal. Pierwsze miejsce zostało wywalczone przy dużym udziale naszych zawodniczek.
? Na jakich pozycjach grają te zawodniczki?
? Walkowska występuje jako rozgrywającą, a Ciecierska jest typową zawodniczką ?podkoszową? i miała na swoim koncie bardzo dużo zbiórek w tej reprezentacji. Trener kadry Mazowsza powiedział mi, że w meczu finałowym Walkowska grała niesamowicie i praktycznie to ona ?pociągnęła? drużynę Mazowsza do złota. W tym miejscu warto wymienić zasługi trenera Bujniaka, który przez trzy lata prowadził te zawodniczki, a także trenera Dąbrowskiego, który z kolei prowadził je przez jeden sezon.
? Co obecnie dzieje się w wołomińskiej koszykówce?
? Teraz są wakacje. Na razie jest spokój. Jedna z naszych młodych zawodniczek przebywa na zgrupowaniu kadry wojewódzkiej w Olecku i lada dzień będzie stamtąd wracać. Od piątego sierpnia rozpoczynamy spotkania rozruchowe. Później młodsze zawodniczki jadą na obóz do Wicka k/ Łeby, zaś starsze dziewczyny (od rocznika 2003. wzwyż) jadą do Szczytna. Po powrocie zastanowimy się, do jakich rozgrywek się zgłaszamy, ile zgłosimy zespołów, w ilu cyklach weźmiemy udział itd.
? Czy po wakacjach planujecie jakieś zmiany?
? Od września chcemy uaktywnić działalność szkoleniową w zakresie koszykówki w Szkole Podstawowej nr 2., w której do tej pory trenowano wyłącznie chłopców, a teraz chcemy również rozpocząć tam zajęcia z dziewczętami. W tej chwili punkt ciężkości szkolenia koszykówki w tym mieście znajduje się w Szkole Podstawowej nr 7 i w Szkole Podstawowej nr 5.
W sezonie 2016/2017 będzie również tymczasowa zmiana trenera drużyny seniorskiej.
? W czerwcu odbyły się wybory kierownictwa WOZKosz. Czy pański status w strukturach Związku uległ zmianie?
? Zostałem ponownie wybrany do zarządu WOZkosz (Warszawski Okręgowy Związek Koszykówki – red.). Jestem też delegatem na zjazd PZKosz (Polski Związek Koszykówki ? red.).
? Jak Pan oceni V Międzynarodowy Młodzieżowy Memoriał Małgorzaty Dydek?
? Dobrze to oceniam. Jest to fajna impreza międzynarodowa, dzięki której mieszkańcy Wołomina mogą obejrzeć koszykówkę kobiet na wysokim poziomie. Ostatniego dnia turnieju, w niedzielę, na trybunach była wysoka frekwencja. Warto przypomnieć, że w pierwszej edycji Memoriału w barwach Biało-Czerwonych wystąpiły trzy zawodniczki z Wołomina: Sylwia Bujniak, Karolina Poboży i Monika Radomska. Teraz te koszykarki mają już po 20 lat, grają w reprezentacji U20, w której składzie obecnie walczą na Mistrzostwach Europy, odbywających się w Portugalii.