Wspaniały koncert na zakończenie

Koncert kolęd i pastorałek w kościele Świętej Trójcy w Kobyłce zwieńczył IV Michalickie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne, które odbyły się w ostatni weekend w Markach. Było to wspaniałe wydarzenie kulturalne w naszym powiecie.

Koncert poprzedziła Msza Św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej arcybiskupa Henryka Hosera. Od czwartku 22 stycznia kilkadziesiąt w większości młodych osób z naszego powiatu i całej Polski uczestniczyło w zajęciach prowadzonych przez znakomitych muzyków z Krakowa i Torunia. – Pracy mieliśmy bardzo dużo, bo repertuar kolęd polskich jest ogromny. Najważniejsze jednak, że panował duch wspólnoty między nami. Udało się przygotować wspaniały koncert. Kościół Świętej Trójcy oddał klimat tej muzyki. Nadal jestem pod wrażeniem tego wydarzenia ? mówi ks. Rafał Szwajca, organizator warsztatów.
Po zakończeniu Mszy Św. na prezbiterium kościoła ustawił się chór oraz Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. O historii polskich kolęd i pastorałe opowiadał prowadzący koncert Jan Pospieszalski. Znany publicysta, dziennikarz i muzyk jest znakomitym znawcą muzyki liturgicznej i jak się okazało również kolęd. Jak się dowiedzieliśmy Jan Pospieszalski przełożył w ostatniej chwili wyjazd na ferie z dziećmi, by uczestniczyć w koncercie. Jego obecność z pewnością nadała temu wydarzeniu większą rangę.
Zebrani w kościele Świętej Trójcy podczas prawie dwugodzinnego koncertu usłyszeli te bardziej i mniej znane kolędy i pastorałki. Był nawet specjalny przerywnik muzyczny. Mianowicie usłyszeliśmy przepiękny motyw z filmu ?Misja?, który skomponował Ennio Morricone. – Skąd ?Misja? w naszym koncercie kolęd? Otóż Chrystus który przychodzi, objawia się wszystkim ludziom. I to jest nasza misja. Musimy być jak apostołowie. Mamy nieść tę dobrą nowinę całemu światu ? mówił Pospieszalski.
Autorami wspaniałych aranżacji do polskich kolęd i pastorałek byli krakowscy dyrygenci i kompozytorzy: Hubert Kowalski, Magdalena Makarewicz-Sternicka oraz Piotr Pałka, autor muzyki na spotkaniu z Benedyktem XVI w Krakowie w 2006 roku. Ci którzy nie mieli okazji usłyszeć efektów pracy warsztatów liturgicznych zapraszamy wkrótce na relację z koncertu na naszą stronę internetową www. zyciepw.pl
Znamy już datę kolejnych warsztatów. – Odbędą się w dniach 8-11 października i połączone będą z obchodami Dnia Papieskiego w Polsce, który przypada 11 października. Utwory muzyczne skierujemy właśnie w tym kierunku. Mamy w planie zaprosić kilku nowych muzyków, którzy nie uczestniczyli we wcześniejszych edycjach warsztatów. Na razie wiemy na pewno, że koncert finałowy odbędzie się w kościele Św. Izydora w Markach ? podsumował ks. Rafał Szwajca.

Adam Kudełka