Wybraliśmy wójtów i burmistrzów

W pięciu gminach na terenie powiatu wołomińskiego II tura wyborów na burmistrza lub wójta wyłoniła nowych liderów. W siedmiu gminach dotychczasowi włodarze ponownie otrzymali mandat zaufania od swoich mieszkańców.

Wołomin jako jedyny wybrał kobietę. Za kilka dni Elżbieta Radwan (52,11% oddanych głosów), startująca z własnego komitetu KWW Centrum Samorządowe Elżbiety Radwan (czytaj str. 3 „Nowy Burmistrz Wołomina”), zastąpi Ryszarda Madziara (PiS) i po zaprzysiężeniu obejmie urząd burmistrza Wołomina.

Młody ale doświadczony działacz społeczny – człowiek NGO ? Jacek Orych (61,63% oddanych głosów) to nowy burmistrz Marek, który wygrał II turę z Januszem Werczyńskim (Mazowiecka Wspólnota Samorządowa).

Po wielu latach (trzy kadencje) również mieszkańcy Radzymina uznali, że przyszedł czas na zmiany i wskazali na 29. letniego Krzysztofa Chacińskiego (70,82% oddanych głosów), który przejmie pałeczkę od Zbigniewa Piotrowskiego. Chaciński to również doświadczony działacz organizacji pozarządowych.

Podobnie rzecz ma się z Klembowem, gdzie znany z akcji prowadzonych w ramach stowarzyszenia Rafał Mathiak (67,57% oddanych głosów) wygrał z wieloletnim wójtem Klembowa Kazimierzem Rakowskim.

Zarówno Janusza Werczyńskiego jak i Kazimierza Rakowskiego spotkamy teraz w Radzie Powiatu – obaj panowie zostali radnymi powiatowymi.

Zmiana zaszła również w Dąbrówce. Tadeusz Bulik jeden z najdłużej urzędujących samorządowców w powiecie wołomińskim przegrał wyborczą batalię z młodym liderem lokalnego PiS (27 lat) Radosławem Korzeniewskim (52,50% oddanych głosów).

Natomiast drugą turę pomyślnie dla siebie zakończył burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik (Wspólnota Samorządowa) wygrywając z 26. letnim Kamilem Iwandowskim.

W pozostałych sześciu gminach dokonaliśmy wyborów dwa tygodnie wcześniej. Oprócz Zielonki bez zmian będzie również w Ząbkach ? Robert Perkowski, w Kobyłce ? Robert Roguski, w Tłuszczu ? Paweł Bednarczyk, w Poświętnem ? Jan Cymerman, w Jadowie ? Dariusz Kokoszka i w Strachówce ? Piotr Orzechowski. Niedzielne wybory wiele wyjaśniły w kwestii radnych powiatowych o czym piszemy w artykułach p.t.: „I sesja Rady Powiatu przerwana do 22 grudnia” oraz „Powiatowa Rada Osobowości”. Wybory się skończyły, jednym się udało innym nie. W kampanii, jak zwykle zresztą, wszystkie chwyty były dozwolone a szkoda… Szkoda też, że nie dla wszystkich kampania się już zakończyła. Niektórzy prowadzą nadal, w sobie tylko wiadomym celu, dziwną batalię obrażając wyimaginowanych wrogów.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.