XII Konkurs Poetycki ?Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi?

16 maja w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbył się Finał XII Konkursu Poetyckiego ?Cyprian Norwid ? Poeta Naszej Ziemi?. Honorowy patronat nad konkursem objęli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz starosta wołomiński Piotr Uściński.

Jak co roku w organizację konkursu włączyło się Porozumienie Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego oraz biblioteki i szkoły, które poprzez przeprowadzone eliminacje wyłoniły swoich reprezentantów. Organizatorami przedsięwzięcia byli Wójt Gminy Dąbrówka oraz Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce. Konkurs był współfinansowany ze środków samorządu województwa mazowieckiego oraz Starostwa Wołomińskiego.

Do przesłuchań, które odbyły się 9 maja w Dąbrówce, zakwalifikowało się 100 uczestników. Byli to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, przede wszystkim z terenu Powiatu Wołomińskiego, ale także węgrowskiego (Gmina Łochów), wyszkowskiego (Gmina Zabrodzie, Gmina Długosiodło), legionowskiego (Gmina Nieporęt, Gmina Wieliszew) i otwockiego (Gmina Wiązowna). Przesłuchania odbywały się w trzech kategoriach: recytacji, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej.

W składzie jury znaleźli się aktorzy, artyści i pracownicy naukowi oraz nauczyciele z terenu Gminy Dąbrówka: Emilia Krakowska, Małgorzata Kaczmarska, Andrzej Ferenc, Hubert Zimoląg, dr Joanna Trzcionka, dr Ewangelina Skalińska, dr Tomasz Korpysz, Marcin Będkowski, Anna Idzikowska oraz Ewa Całka, Dorota Kacprowicz, Iwona Waliszewska-Bulik.

Uczestnicy zaprezentowali utwory Norwida w profesjonalny sposób, co sprawiło, iż komisje konkursowe miały naprawdę ciężkie zadanie. Po występach uczniowie brali udział w warsztatach aktorskich i interpretacyjnych prowadzonych przez członków komisji. Najważniejszą chwilą tego dnia było jednak ogłoszenie listy laureatów w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce.

Wręczenie nagród odbyło się 16 maja. Uroczystość, zgodnie z tradycją, rozpoczęła się złożeniem kwiatów w kościele parafialnym w Dąbrówce, pod tablicą upamiętniającą chrzest poety oraz na symbolicznym grobie matki Norwida ? Ludwiki Norwid ze Ździeborskich. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, laureaci konkursu wraz z opiekunami, którzy w asyście sztandaru Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dąbrówce zebrali się, by uczcić pamięć poety Ziemi Dąbróweckiej.

W tym roku komisja konkursowa oceniająca teatr jednego aktora uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich przyznała również nagrodę specjalną ? statuetkę przedstawiającą postać kroczącego, zamyślonego Norwida, którą otrzymała Patrycja Pióro z Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach.

Po występach laureatów starosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Uściński oraz wicedyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Bożena Żelazowska podziękowali występującym za znakomite przygotowanie występów artystycznych. Uroczystościom towarzyszył koncert rodzeństwa Anny Przybysz ? tegorocznej dyplomantki klasy organów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. nr 2 im. F. Chopina w Warszawie oraz Wojciecha Przybysza ? ucznia Instytutu Muzycznego ?Fundacja Bednarska? w klasie perkusji i gitary jazzowej.

Wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim laureatom serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie występów. Cieszymy się, że rokrocznie nasz konkurs cieszy się tak dużym uznaniem, co sprawia, że twórczość Norwidowska, choć trudna, lecz aktualna i ponadczasowa, jest wciąż na nowo poznawana.

Organizatorzy